Intervistë e ministres së Mbrojtjes Mimi Kodheli, në emisionin “7 pa 5” në Vizion Plus

Ministrja e Mbrojtjes, znj Mimi Kodheli, ishte sot e ftuar ne emisionin “7 pa 5” të televizionit Vizion Plus.
Më poshtë pjesë nga intervista:

Kemi në studio zonjën Mimi Kodheli, ministre e Mbrojtjes e Shqipërisë, një ndër 5 ministret femra të Mbrojtjes së 28 vendeve anëtare të NATO dhe, e para në këtë dikaster në Shqipëri. Ka komente në mediat ndërkombëtare, të cilat e pritën me pozitivitet vendosjen në krye të Ministrisë së Mbrojtjes.

Znj. Kodheli: Ky është një element i rëndësishëm për zbutjen e dialogut dhe për zbutjen e krizave. Kjo tregon që në Shqipëri ka emancipim, çdo ditë e punës sime është pjesë e një karriere, një detyrë, që kam marrë me përgjegjësi që në momentin e parë që më është propozuar. E rëndësishme është që shoqëria shqiptare më ka pranuar. Që në ditët e para të qeverisë është vlerësuar, ky fakt. Në botë njohin nivelin e emancipimit në Shqipëri.

Ministrja e Mbrojtjes, znj Mimi Kodheli, ishte sot e ftuar ne emisionin “7 pa 5” të televizionit Vizion Plus. 
Më poshtë pjesë nga intervista:

Kemi në studio zonjën Mimi Kodheli, ministre e Mbrojtjes e Shqipërisë, një ndër 5 ministret femra të Mbrojtjes së 28 vendeve anëtare të NATO dhe, e para në këtë dikaster në Shqipëri. Ka komente në mediat ndërkombëtare, të cilat e pritën me pozitivitet vendosjen në krye të Ministrisë së Mbrojtjes.

Znj. Kodheli: Ky është një element i rëndësishëm për zbutjen e dialogut dhe për zbutjen e krizave. Kjo tregon që në Shqipëri ka emancipim, çdo ditë e punës sime është pjesë e një karriere, një detyrë, që kam marrë me përgjegjësi që në momentin e parë që më është propozuar. E rëndësishme është që shoqëria shqiptare më ka pranuar. Që në ditët e para të qeverisë është vlerësuar, ky fakt. Në botë njohin nivelin e emancipimit në Shqipëri.

Së pari do të doja ta nisja nga aktualiteti. Media ka folur këto ditë për një tjetër dosje në prokurori, kësaj radhe edhe Ylli Zyla i paditur. Sa të vërtetë ka në këtë?

Znj. Kodheli: Media ka qenë mbështetëse dhe gjithashtu në dijeni që në atë kohë që ky institucion kishte lidhje me përgjimin që i është bërë opozitës. Çështja është në Prokurori dhe po shqyrtohet nga organet kompetente për shkeljet që i janë bërë sigurisë kombëtare.

Në fakt duket sikur vetëm ministria juaj e ka marrë seriozisht luftën kundër korrupsionit, por si shpjegohet që është përfshirë vetëm mbrojtja në një nivel të tillë hetimi, denoncimi; të tjerët aspak ose thuajse?

Znj. Kodheli: Mendoj që Ministria e Mbrojtjes është keqpërdorur nga pushteti i djeshëm. Më lejoni t’ju them se Ushtria dhe Ministria janë dy gjëra të ndryshme. Unë po flas politikisht është keqpërdorur. Ne kemi hedhur dritë dhe kemi bërë transparente shkeljen e ligjit me të dyja këmbët. Jam surprizuar negativisht në momentin e uljes sime në atë zyrë dhe këtë ua them si profesioniste. Në këtë ministri është abuzuar me paranë, me procedurat, si dhe me pushtetin. Por, ka gjithmonë një fillim tjetër. Shifrat kërkojnë kohën dhe investigimin e vet. Unë nuk jam gjykatëse, por do e bëj transparente. Është detyrimi im ndaj qytetarëve.

Është prokuroria ajo që duhet të bëjë punën e saj më pas, por a po e bën ajo? Keni patur një takim të pazakonte me zotin Llalla në zyrën tuaj, zakonisht ndodh e kundërta?

Znj. Kodheli: Takimi ka qenë për ndryshime ligjore. Në vitin 2009 vendi ynë u bë anëtar i NATO. Baza ligjore e cila rregullon Ministrinë e Mbrojtjes daton në vitet 2000, 2004, ndërsa dokumentet strategjike datojnë në vitin 2007. Statusi i Shqipërisë si vend kandidat kërkon ndryshime dhe në Prokurori. Në këtë kuadër u zhvillua dhe takimi i parë zyrtar me prokurorin e përgjithshëm.

Po me gjeneral Gerveni në Bruksel si qëndron e verteta?

Znj. Kodheli: Përfaqësuesit e Shqipërisë jashtë vendit qëndrojnë në detyrë për një periudhë tri vjeçare. Dekreti për përfundimin e detyrës mbaron së qeni në fuqi në mes të muajit janar. Zoti Gerveni ka marrë detyrën në fund të muajit mars të vitit 2011. Ai duhet të kthehet në atdhe. Kthimi i tij është i ligjshëm. Nuk është e nevojshme ndarja me publikun e detajeve të korrespondencës me presidentin e Republikës. Jam e detyruar ta njoftoj që administrativisht i mbaron pagesa. Kjo është e vërteta. Nuk ka refuzim nga Forcat e Armatosura.

Ristrukturimi i FA ka ngjallur një tjetër debat dhe duket se strategjia për realizimin po ju përplas me presidentin Nishani. Ka një problem të zonjës Kodheli dhe qeverisë me presidentin?

Znj. Kodheli: Strategjitë dhe dokumentet ku Ministria e Mbrojtjes mbështetet janë: “Dokumenti i Strategjisë Kombëtare“, i cili kishte 10 vjet që nuk bëhej; “Dokumenti i Strategjisë Ushtarake“ kishte që në vitin 2007. Ndërkohë ne jemi në NATO, kjo gjë nuk u reflektua asnjëherë. Jemi duke i punuar dhe, deri në fund të muajit qershor, do të kemi dokumentin strategjik dhe atë ushtarak, i cili do të jetë më efikas. Ka pasur një dokument tranzitor, i cili quhej ”Rishikimi i Strategjisë“, që ishte një dokument shumë i mirë, ku janë bazuar reflektimet. Presidenti ka dekretuar në shumë raste edhe më parë edhe me ardhjen e kësaj qeverie në pushtet. Është një procedurë e rëndësishme. Ministria e Mbrojtjes është një institucion i rëndësisë së veçantë. Sot, duke filluar që nga sekretari Kerry, po flasin çdo ditë sesi duhet të shkurtohen shpenzimet në ushtri. Jetojmë në kushtet e një krize, duhet të mbrojmë mirë dhe në mënyrë efikase shpenzimin e parave. Pas një diskutimi shumë të gjatë e të hapur me konsulentët amerikanë dhe Shqipëria do të reduktojë komandat, me transformimin e Forcave të Armatosura dhe rritjen e efikasitetit. Nuk rrezikojmë sigurinë me këtë reduktim, vazhdojmë të keqpërdorim paranë e publikut.

Për të sqaruar dhe mbledhjen e pak ditëve më parë të Këshillit të Sigurimit Kombëtar, pse u mblodh ai? Në fakt ka një anashkalim të presidentit, apo shmangie në lidhje me disa çështje të sigurisë, pasi kam parasysh se për hir të SHISH dhe shefit të këtij shërbimi në media flitet se NATO nuk na beson më sekretet e saj. Sa jemi të besueshëm ne për partneret?

Znj. Kodheli: Duhet të jemi të besueshëm për qytetarët dhe partnerët strategjikë. Përfaqësuesit e partnerëve kanë ndarë me mua shqetësimin që nuk ishim të besueshëm. E para, për korrupsionin dhe e dyta SHISH ishte përdorur për sigurinë e pushtetit. Nëse nuk jemi në shërbim të njerëzve nuk kemi bërë asgjë. Informacioni i klasifikuar në NATO qarkullon dhe është i hapur dhe për Shqipërinë.

Si mundet Shqipëria të qëndronte pa mbulim radarësh për disa vite dhe a do të ndodhin më në të ardhmen të tilla ngjarje, që të paktën në sy të ndërkombëtarëve na e ulin shumë reputacionin?

Znj. Kodheli: Po, prej 2 vjetësh radarët nuk punonin. Unë e gjeta institucionin me zero karburant. Zero karburant d.m.th. zero gatishmëri.

Ushtria jep shembullin e saj për pastrimin e vendit, nuk duket si një lloj keqpërdorimi i FA? Kam parasysh kur shefi i shtabit në këtë studio tregonte se si talleshin vendasit kur ushtarët pastronin...

Znj. Kodheli: Qytetarët nuk ishin të gjithë indiferentë. Ishte një aksion civil dhe ushtarak. Është një detyrim i Forcave të Armatosura, kur bëhet fjalë për emergjencë civile të jashtëzakonshme. Duhet të kuptojmë të gjithë se është me llambë të kuqe gjendja e jashtëzakonshme, se siguria kalon nga siguria e ambientit. Mesazhi ishte i qartë. Shoqëria nuk mund të rrijë indiferente. Ishim një zë i konsiderueshëm. Do e bëjnë këtë aksion Forcat e Armatosura sa herë që emergjencat ta kërkojnë. Falënderoj Forcat e Armatosura për punën dhe disiplinën e jashtëzakonshme. Bëhem më pak skeptike, e kemi dhënë mesazhin. Herën tjetër shpresoj të kemi më shumë forca në krah si p.sh. mediat, shoqëria civile, etj.

Puna ime është një shërbim që do e kisha bërë kudo ku do të isha ulur dhe për aq kohë sa do punoj. Shpresoj të ndihen mirë qytetarët me një ministre femër. Rritja e dinjitetit të Forcave të Armatosura me vullnet të mirë. Gjërat do ndryshojnë.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Buletini mujor dhjetor 2018Ditari, të rejat kryesore dhjetor 2018...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 01 (2019) Janar 2019Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 11 janar 2019Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Janar 2019
Ma En Pr Sh Di
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3