Merr detyrën shefi i ri i Shtabit të Përgjithshëm të FA

Foto Galeria

Në mjediset e Ministrisë së Mbrojtjes është zhvilluar gjatë ditës së sotme ceremonia e marrjes së detyrës nga shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku.

Të pranishëm në këtë ceremoni ishin ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli, gjeneralë, drejtorë, ushtarakë të lartë të Ministrisë së Mbrojtjes dhe të Shtabit të Përgjithshëm, të ftuar dhe atashe ushtarakë të akredituar në vendin tonë, familjarë dhe të afërm të tij, etj.

Ceremonia filloi me pritjen me truprojë nderi dhe kalimin e ministres së Mbrojtjes dhe gjeneral brigade Kollçakut.

Më pas, ministrja Kodheli lexoi dekretin e presidentit të Republikës së Shqipërisë, për emërimin në detyrë të shefit të Shtabit të Përgjithshëm të FA, duke vijuar me ceremonialin e dorëzimit të detyrës.

Pas kësaj, në mjediset e auditorit të Ministrisë së Mbrojtjes, ministrja e Mbrojtjes zonja Mimi Kodheli dhe shefi i ri i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku mbajtën fjalime.

Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në fjalën e saj, e cilësoi këtë moment si një moment të rëndësishëm për strukturën ushtarake si dhe për strukturën e mbarëvajtjes për gjithë burrat e gratë që punojnë në këtë ambient të rëndësishëm sigurie.

“Gjenaral Kollçaku është produkt i natyrshëm i karrierës së një ushtaraku shqiptar. Ky ushtarak i kompletuar me 35 vite nën uniformë, ka mbajtuar detyra të rëndësishme në strukturat tona por edhe në shtabet ndërkombëtare”, vijoi më tej ministrja Kodheli.

Ministrja Kodheli nuk harroi të falënderojë të gjithë ushtarakët me të cilët ka bashkëpunuar gjatë 4 viteve të saj në krye të Ministrisë së Mbrojtjes. “Kjo është hera e fundit që marr pjesë në një aktivitet kaq të zgjeruar me ju në cilësinë e ministrit të Mbrojtjes. Në këto katër vite jam përpjekur dhe kam përjetuar një eksperiencë unike. Kam njohur njerëz, gra dhe burra nga të cilët kam mësuar shumë. Kam mësuar se ushtarakët janë njerëz të sakrificës, vetëmohimit, njerëz që e duan atdheun, e duan flamurin”.

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku u shpreh se ndihej shumë i privilegjuar për të ushtruar detyrën e shefit të Shtabit të Përgjithshëm të FA. “Zhvillimi i Forcave të Armatosura është një proces i vazhdueshëm në kuadrin e konsolidimit dhe ecjes përpara të shtetit shqiptar. Më këtë aspekt Forcat e Armatosura do të vazhdojnë punën në funksion të përmbushjes së synimeve të qeverisë, arritjen e standarteve ndaj kërkesave të Aleancës dhe kryerjen me profesionalizëm të angazhimeve dhe detyrimeve që kemi në misionet në kuadër të NATO dhe organizmave ndërkombëtare”, u shpreh gjeneral Kollçaku.

Më tej gjeneral Kollçaku theksoi se prioritet do të jetë vijimi i përmirësimit të kuadrit ligjor, doktrinar në të gjitha nivelet dhe fushat, në përputhje me kompetencat dhe përgjegjësitë e Forcave të Armatosura.

Gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku është shefi i 25-të i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura që prej krijimit të tyre në vitin 1912.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeve Nëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare 24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel 8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë 15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO 17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO 16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO 15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17” 14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen 13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Shtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018 Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 02 (2018) Shkurt 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 16 shkurt 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shkurt 2018
Ma En Pr Sh Di
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4