Fushata e rekrutimeve, Kodheli: FA kanë nevojë për të rinj të arsimuar

Foto Galeria

Në kuadër të fushatës së rekrutimit për oficerë, u zhvillua sot një aktivitet me qëllim promovimin e rekrutimeve.

Në këtë aktivitet ishin të pranishëm ministrja e Mbrojtjes, zonja Mimi Kodheli, shefi i Shtabit të Përgjithëshëm, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku dhe komandatja e KDS, gjeneral brigade Manushaqe Shehu.

Gjatë këtij aktiviteti ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli u foli të pranishmëve për mundësitë që ofrojnë Forcat e Armatosura për karrierë dhe arsimim në vende të zhvilluara.
“Kërkojmë padyshim profesione siç janë ato të inxhinerëve IT, inxhinerëve të ndërtimit sepse duhen, kemi nevojë për oficerë të xhenios por sigurisht kemi nevojë edhe për djem të palestruar, trima që duhet t’i çojmë në Afganistan dhe jo vetëm, pra e kemi spektrin shumë të gjërë.” – tha ministrja Kodheli.

Ministrja Kodheli shprehu vlerësimin e saj maksimal për të gjithë personat nën uniformë dhe vlerësoi devotshmërinë e tyre: “ Unë megjithë që jam në mbyllje të mandatit tim do të vazhdoj t'i mbështes Forcat e Armatosura me gjithë mundësitë e mia sepse besoj që janë absolutisht pjesa më e mirë e shoqërisë, janë më të devotshmit, janë më të pakorruptuarit, janë më të përkushtuarit janë më të shkolluarit dhe pavarsisht se nuk i shikoni përditë në rrugët e Shqipërisë dijeni që ata janë.”

Afati kohor për dorëzimin e dokumentacionit pranë QPR (Qendra e Personel Rekrutimit) është deri më 20 Shtator 2017. Për të qënë pjesë e përzgjedhjes për oficerë detarë aktivë arsimi minimal është ai "bachelor".

Kandidatët e rekrutuar do të ndjekin Kursin e Arsimit të Përgjithshëm të Oficerit të Ri, në Akademinë e Forcave të Armatosura, në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes, për vitin akademik 2017 – 2018.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Buletini mujor maj 2018Ditari, të rejat kryesore maj 2018...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 06 (2018) Qershor 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria22 qershor 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Qërshor 2018
Ma En Pr Sh Di
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1