Fushata e rekrutimeve, Kodheli: FA kanë nevojë për të rinj të arsimuar

Foto Galeria

Në kuadër të fushatës së rekrutimit për oficerë, u zhvillua sot një aktivitet me qëllim promovimin e rekrutimeve.

Në këtë aktivitet ishin të pranishëm ministrja e Mbrojtjes, zonja Mimi Kodheli, shefi i Shtabit të Përgjithëshëm, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku dhe komandatja e KDS, gjeneral brigade Manushaqe Shehu.

Gjatë këtij aktiviteti ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli u foli të pranishmëve për mundësitë që ofrojnë Forcat e Armatosura për karrierë dhe arsimim në vende të zhvilluara.
“Kërkojmë padyshim profesione siç janë ato të inxhinerëve IT, inxhinerëve të ndërtimit sepse duhen, kemi nevojë për oficerë të xhenios por sigurisht kemi nevojë edhe për djem të palestruar, trima që duhet t’i çojmë në Afganistan dhe jo vetëm, pra e kemi spektrin shumë të gjërë.” – tha ministrja Kodheli.

Ministrja Kodheli shprehu vlerësimin e saj maksimal për të gjithë personat nën uniformë dhe vlerësoi devotshmërinë e tyre: “ Unë megjithë që jam në mbyllje të mandatit tim do të vazhdoj t'i mbështes Forcat e Armatosura me gjithë mundësitë e mia sepse besoj që janë absolutisht pjesa më e mirë e shoqërisë, janë më të devotshmit, janë më të pakorruptuarit, janë më të përkushtuarit janë më të shkolluarit dhe pavarsisht se nuk i shikoni përditë në rrugët e Shqipërisë dijeni që ata janë.”

Afati kohor për dorëzimin e dokumentacionit pranë QPR (Qendra e Personel Rekrutimit) është deri më 20 Shtator 2017. Për të qënë pjesë e përzgjedhjes për oficerë detarë aktivë arsimi minimal është ai "bachelor".

Kandidatët e rekrutuar do të ndjekin Kursin e Arsimit të Përgjithshëm të Oficerit të Ri, në Akademinë e Forcave të Armatosura, në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes, për vitin akademik 2017 – 2018.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeve Nëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare 24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel 8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë 15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO 17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO 16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO 15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17” 14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen 13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Shtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018 Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 02 (2018) Shkurt 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 16 shkurt 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shkurt 2018
Ma En Pr Sh Di
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4