Përcillen në Bunavi kandidatët për ushtarë/detarë aktivë në FA

Fotogaleria

Është zhvilluar sot ceremonia e përcjelljes së kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë në Forcat e Armatosura, për Stërvitjen Individuale Bazë (SIB) për në Shkollën e Trupës në Bunavi.

Të pranishëm në këtë ceremoni ishin ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, ushtarakë të lartë dhe familjarë e miq të rekrutëve.

Në fjalën e saj ministrja Kodheli përgëzoi të rinjtë për zgjedhjen e tyre për t’i shërbyer vendit dhe i ftoi ata të përkushtohen maksimalisht dhe të respektojnë rregullat. “Padyshim është një ditë e veçantë për ju që nisni një rrugëtim, i cili në gjykimin tim do t’ju çojë shumë larg nëse do të dini ta mbani me nder uniformën që do të vishni mbasi të kaloni edhe sprovën e fundit, atë të Bunavisë.”

Më pas ministrja Kodheli shprehu bindjen se qeveria do të vijojë të mbështesë Forcat e Armatosura në përmbushjen e angazhimeve të tyre. “Unë jam plotësisht e bindur që qeveria do të dijë, siç edhe ka ditur, t’i mbështesë FA duke filluar që nga rritja e buxhetit, kërkesë kjo e kohës, e situatave që përjetojmë, e rreziqeve që vijnë, nga jugu, nga lindja nga Lindja e Largët, por kërkesa edhe të nevojës së një epoke ku teknologjia ecën shpejt dhe po kaq shpejt mund të ecë edhe rrezikshmëria për të dëmtuar vendin tonë apo qytetarët tanë.”

Në fund të fjalës së saj zonja Kodheli falënderoi të gjithë ata që kanë zgjedhur të jenë pjesë e Forcave të Armatosura dhe nuk la pa përmendur familjarët dhe të afërmit për gjithë mbështetjen që iu kanë dhënë.

Për fazën e tretë të rekrutimeve janë përzgjedhur për të nisur SIB në Shkollën e Trupës në Bunavi 95 rekrutë, prej të cilëve 10 janë femra.

SIB zgjat për rreth 10 javë, pas së cilës rekrutët titullohen ushtarë/detarë aktivë në Forcat e Armatosura të Shqipërisë. Më pas, ushtarët e sapotitulluar menjëherë do t’i nënshtrohen Stërvitjes Individuale të Avancuar, po në Bunavi, e cila gjithashtu zgjat 10 javë.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Buletini mujor maj 2018Ditari, të rejat kryesore maj 2018...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 06 (2018) Qershor 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria22 qershor 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Qërshor 2018
Ma En Pr Sh Di
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1