Zëvendësministri i Mbrojtjes viziton trupat në Letoni, grup-batalioni shumëkombësh në Letoni arrin kapacitetin e plotë operacional

Fotogaleria

290917 letoni

Zëvendësministri i Mbrojtjes, z. Petro Koçi ka vizituar trupat ushtarake shqiptare, të cilat janë pjesë e grup-batalionit shumëkombësh në Letoni. FA kontribuojnë në këtë grup-batalion me një togë çminimi (EOD). Grup-batalioni u krijua në Letoni në qershor 2017, si pjesë e iniciativës së NATO për “Prezencën e Forcës së Përparuar”. Në këtë grup-batalion marrin pjesë trupa nga Kanadaja, Shqipëria, Italia, Polonia, Sllovenia, Spanja dhe Letonia shënoi arritjen e kapaciteteve të plota operacionale, më 28 shtator 2017.

Të pranishëm në këtë takim ishin ministrat e Mbrojtjes së Kanadasë, Polonisë, Sllovenisë, Letonisë dhe përfaqësues të lartë të Spanjës dhe Italisë.

Zëvendëministri i Mbrojtjes, z. Petro Koçi u prit në një takim të veçantë nga ministri i Mbrojtjes së Letonisë z. Bergmanis. Ky i fundit falënderoi Shqipërinë për vendosmërinë politike dhe kontributin ushtarak në Letoni. Sipas tij bashkëpunimi i vendeve në grup-batalionin e Letonisë është një tregues i vlerave më të larta të Aleancës. Z. Koçi duke e falënderuar për pritjen, nënvizoi se Shqipëria është krenare që qëndron e palëkundur në këtë përpjekje kolektive.

Në këtë kuadër, pala letoneze shprehu vlerësimet më të larta për kontigjentin shqiptar EOD, për profesionalizmin dhe ndihmën që po i japin komunitetit. Gjithashtu, u shqyrtua mundësia për intensifikimin e bashkëpunimit dypalësh, ku me interes të përbashkët u përmend fusha e arsimimit. “Shqipëria do vijojë të qëndrojë në krah të aleatëve, kudo dhe kurdo, në mbështetje të parimeve kryesore të NATO”, - deklaroi Koçi gjatë takimit.

Në konferencën për shtyp, zëvendësministri i Mbrojtjes rikonfirmoi edhe një herë angazhimin e Shqipërisë dhe FA në të gjitha misionet e përbashkëta përkrah vendeve aleate të NATO.

Z. Koçi pati biseda të veçanta me ministrin e Mbrojtjes së Kanadasë z. Hajrit Singh Sajjan, të Polonisë z. Antoni Macierewicz dhe të Sllovenisë znj. Andreja Katič.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeve Nëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare 24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel 8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë 15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO 17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO 16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO 15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17” 14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen 13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Shtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018 Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 02 (2018) Shkurt 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 16 shkurt 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shkurt 2018
Ma En Pr Sh Di
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4