Përfundon Kursi i 9-të, i Lartë i Sigurisë dhe Mbrojtjes

Fotogaleria

071217 klsm

Në mjediset e auditorit pranë Ministrisë së Mbrojtjes, u zhvillua ceremonia e diplomimit të studentëve të Kursit të Lartë të Sigurisë dhe Mbrojtjes (KLSM).
Të pranishëm në këtë ceremoni ishin zëvendësministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, komandantë forcash, atashe ushtarakë të akredituar në vendin tonë, drejtorë në Ministrinë e Mbrojtjes dhe Shtabin e Përgjithshëm të FA.

Zëvendësministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, në fjalën e tij përshëndetëse falënderoi pjesëmarrësit në këtë kurs në emër të ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka.
“Është kënaqësi e madhe që të jem këtu, me ju, me rastin e ceremonisë së diplomimit të Kursit të 9-të, të Lartë të Sigurisë dhe Mbrojtjes. Prandaj, në emër të Ministrit të Mbrojtjes, Olta Xhaçka dhe personalisht, më lejoni të shpreh për të gjithë studentët e diplomuar, vlerësimin më të lartë për arritjet tuaja të suksesshme", - theksoi Koçi.

Duke folur për vlerat e kursit, Koçi theksoi se ky kurs shërben si një mundësi për ndërtimit e një rrjeti të ngushtë miqësie dhe si një mjet i fuqishëm për të promovuar vlerat dhe parimet e besimit.

“Ky kurs i nivelit të lartë gjithashtu ofron mundësinë e krijimit të një rrjeti të ngushtë miqësor, që shërben si një mjet i fuqishëm për të promovuar vlerat dhe parimet e besimit, bashkëpunimit dhe përpjekjeve të përbashkëta të rajonit në rrugën e integrimit në NATO dhe BE”, -tha Koçi.

Në përfundim të fjalës së tij, zv. ministri Koçi vlerësoi rëndësinë e këtij kursi dhe u shpreh se “Unë shpresoj që ky kurs t’ju jetë dukur i dobishëm dhe ajo që ju keni përfituar t’ju ndihmojë në karrierën tuaj dhe më gjerë”.

Kursi i Lartë i Sigurisë dhe Mbrojtjes (KLSM) është kursi më i lartë në piramidën e arsimit ushtarak në FA shqiptare. Kursi zhvillohet në gjuhën angleze me pjesëmarrjen e ushtarakëve të gradës kolonel nga FA dhe vendet e rajonit, si dhe pjesëmarrës nga institucionet e sigurisë dhe mbrojtjes në Republikën e Shqipërisë.

KLSM 9-të, filloi më datë 11 shtator 2017 dhe u ndoq nga 15 studentë, ushtarakë e civilë nga vendet e rajonit e më gjerë, nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Gjeorgjia, Greqia, Italia, Rumania, Turqia dhe për herë të parë nga Mbretërinë e Bashkuar.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Buletini mujor tetor 2018Ditari, të rejat kryesore tetor 2018...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 11 (2018) Nëntor 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 16 nëntor 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Nëntor 2018
Ma En Pr Sh Di
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2