CISM - International Day of Military Sports 2020

Fotogaleria

010

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Sporteve Ushtarake (CISM), në kodrat e Liqenit Artificial, Forcat e Armatosura zhvilluan paraditen e sotme aktivitetin “International Day of Military Sports 2020”, nën moton “Miqësi nëpërmjet sportit”.

Në aktivitet merrnin pjesë rreth 400 ushtarakë të komandave të forcave, njësive dhe reparteve autonome të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë.

Pjesëmarrësve ju bashkua edhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, drejtorë të drejtorive në Shtabin e Përgjithshëm, komandantë forcash dhe repartesh, atashetë ushtarakë të NATO dhe vendeve partnere të akredituar në vendin tonë, si dhe një ekip nga Forca e Sigurisë së Kosovës.

Aktiviteti filloi me një kros masiv me të gjithë pjesëmarrësit në distancën 5 km, përreth Liqenit të Tiranës, nën flamurin e CISM, atë kombëtar dhe të forcave.

095

Pas përfundimit të vrapimit, në ambientet e Amfiteatrit, u zhvillua ceremonia. Ceremonia filloi me luajtjen e himneve të CISM dhe atij kombëtar, dhe më pasi vijoi me fjalët e rastit. Drejtori i Drejtorisë së Operacioneve dhe Stërvitjes, kolonel Leonard Çoku, në detyrën edhe të kryetarit të Sporteve në FA, në fjalën e tij bëri një përmbledhje të qëllimit të aktivitetit, si dhe renditi disa nga arritjet e FA në kuadër të CISM për vitin 2019.

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, në fjalën e tij, falënderoi të gjithë pjesëmarrësit në këtë aktivitet të rëndësishëm dhe vuri theksin në rëndësinë e sportit në përgjithësi dhe të përgatitjes fizike në veçanti, e cila shërben për ruajtjen e gatishmërisë luftarake të efektivëve të Forcave të Armatosura. Ai tha se viti 2020 do të jetë viti i stërvitjes dhe gatishmërisë.

Gjeneral Kollçaku akordoi medalje “Për shërbime të veçanta”, për nëntetar Luiza Gega, për rezultatin e saj të lartë të arritur në Lojërat e Shtata Botërore Ushtarake të zhvilluara në tetor 2019, në Kinë. Gjithashtu për pjesëmarrësit u shpërndanë certifikata pjesëmarrje dhe mirënjohje për ekipin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, atashetë ushtarakë dhe komandat e Forcave. Certifikatë mirënjohje ju akordua edhe nënkolonel (R) Ramazan Zelia dhe nënkolonel (R) Bashkim Lika, për kontributin e tyre ndër vite për lartësimin e vlerave të sportit në FA.

Aktiviteti u mbyll me një koncert të shkurtër organizuar nga Qendra e Kulturës dhe Medias Botimeve të Mbrojtjes në FA.

200

CISM (International Military Sport Council), është Këshilli Ndërkombëtar i Sporteve Ushtarake, themeluar në 18 shkurt 1948, ku aderojnë Forcat e Armatosura të 138 vendeve nga e gjithë bota, midis tyre edhe Forcat e Armatosura të Shqipërisë.

Dita e vrapimit të CISM zhvillohet çdo vit nga vendet anëtarë të kësaj organizate duke u kthyer në ditën ku ushtarakë dhe civilë vrapojnë së bashku në gjithë botën nën flamurin e sportit dhe paqes.

Ky aktivitet ka si qëllim promovimin e aktiviteteve sportive dhe edukimit fizik ndërmjet Forcave të Armatosura për të ushqyer paqen nëpër botë. Motoja e CISM-it është “Miqësi nëpërmjet Sportit -Friendship through sport".
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2020Janar 2020 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 05 (2020) Maj 2020Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 15 maj 2020Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Maj 2020
Ma En Pr Sh Di
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31