Përfundon ndërtimi i urës “bailey” në Këlcyrë

Efektivët e Batalionit të Xhenios në Komandën Mbështetëse përfunduan ndërtimin e një ure tip “bailey” në fshatin Mbrezhdan në bashkinë e Këlcyrës.

Ura e sapondërtuar ka një gjatë prej 42 metrash dhe do të lehtësojë ndjeshëm lëvizjen e rreth 600 banorëve të 4 fshatrave në krahinën e Malëshovës.

Ndërtimi i urës, prej rreth 30 ton peshëmbajtje, u bë në bashkëpunim me bashkinë e Këlcyrës, e cila ndërtoi më herët këmbët prej betoni.

Lexo më shumë...


Kolonel Altin Kurti komandanti i ri i Policisë Ushtarake

080719Sot në mjediset e Policisë Ushtarake u zhvillua ceremonia e ndërrimit të komandantit të kësaj njësie të rëndësishme të Forcave të Armatosura. Në ceremoninë e zhvilluar me këtë rast morën pjesë shefi i Shtabit të Përgjithshëm gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, ushtarakë të lartë të FA dhe efektivët e Policisë Ushtarake.

Lexo më shumë...


FA përfundojnë përforcimin e argjinaturës së Vjosës në Fier

050719Pas gati 6 muaj punimesh, efektivët e Batalionit të Xhenios të Forcave të Armatosura në bashkëpunim me bashkinë e Fierit, përfunduan riparimin dhe përforcimin e argjinaturës së lumit Vjosë.

Përveç riparimit të dëmit të shkaktuar nga përmbytjet e fundit, xhenierët e ngritën me mbi 2 metër argjinaturën nga niveli fillestar, duke krijuar më shumë siguri për shtëpitë dhe tokat bujqësore të banorëve të fshatrave buzë lumit Vjosë.

Lexo më shumë...


Ministria e Mbrojtjes e RSH, merr zyrtarisht kryesimin e Sekretariatit të SEDM, për periudhën 2019 - 2021

home sedmPrej datës 01 korrik 2019, vendi ynë ka marrë zyrtarisht, për një periudhë dy vjeçare, kryesimin e Sekretariatit të iniciativës më të madhe rajonale, Ministeriali i Ministrave të Mbrojtjes të Europës Juglindore, SEDM (South Eastern Defense Ministerial).
Për këtë qëllim, Sekretariati i SEDM, që është mbajtur nga Greqia për periudhën 2017 – 2019, po zhvillon një vizitë zyrtare në vendit tonë. Qëllimi i kësaj vizite është dorëzimi i kryesimit të Sekretariatit të SEDM vendit tonë, dorëzimi i arkivit si dhe dokumenteve të tjera origjinale në kuadër të kësaj iniciative.

Lexo më shumë...


Zëvendësministri Koçi merr pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes, që u zhvillua në 26 - 27 qershor, Bruksel

020Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel, në datat 26 - 27 qershor. Ky takim mbart një rëndësi të veçantë për Aleancën, e cila vijon të avancojë axhendën e saj të adaptimit, mbrojtjes kolektive, ndarjes së barrës së pergjegjësisë, menaxhimin e krizave si rrjedhojë e mjedisit të paqendrueshëm të sigurisë.

Ministrat e Mbrojtjes diskutuan dhe ndanë mendime të njëjta mbi sjelljen dhe shkeljet e Rusisë së Intermediate-Range Nuclear Forces (INF) Treaty (Traktatit të raketave me rreze të mesme veprimi), nevojën për vazhdimësinë e përpjekjeve në forcimin e mbrojtjes kolektive, si dhe rritjen e gatishmërisë së Forcave dhe lëvizshmërinë e trupave në zonën e përgjegjësisë së Komandantit Suprem të NATO në Europë. 

Lexo më shumë...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2019Janar 2019 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 09 (2019) Shtator 2019Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 13 shtator 2019Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shtator 2019
Ma En Pr Sh Di
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6