Iniciativa DECI mbledh Shefat e Shtabeve në Tiranë në konferencën e shtatë të saj

13092018 faShefat e Shtabit të Italisë, Hungarisë, Sllovenisë, Kroacisë, Malit të Zi dhe Shqipërisë, janë takuar në Tiranë, në një konferencë në kuadër të Defence Cooperation Iniciative (Inciativa DECI). Qëllimi i saj është rritja e bashkëpunimit dhe shtimit të kontributeve në Aleancë dhe në Bashkimin Evropian.

Në takimet që po zhvillohen, po diskutohen sfidat me të cilat ndeshet aktualisht rajoni, të cilat kanë të bëjnë kryesisht me radikalizmin ideologjik dhe atë fetar, migrimin masiv ilegal, paqëndrueshmërinë ekonomike etj.

Lexo më shumë...


Nisen për në Bunavi 144 rekrutë të rinj, Koçi: I bindur se do sakrifikoni veten për të shpëtuar qytetarët

100918 rekrute144 rekrutë të rinj u nisën për në Shkollën e Trupës në Bunavi, Vlorë. Në ceremoninë zyrtare të nisjes së tyre në Qendrën e Personel Rekrutimit, zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi iu tha të rinjve se ata nuk do të jenë pjesë e zakonshme e administratës shtetërore, por do hyjnë në një nga strukturat, e cila në çdo sondazh ka dalë më e pëlqyera dhe më e dashura për publikun dhe për popullin.

Lexo më shumë...


Ndihma për fëmijët jetimë, Xhaçka: Ushtarakët me kuletë të vogël, por me zemër të madhe

05092018 femijetDyert e Ministrisë së Mbrojtjes dhe të Muzeut të Forcave të Armatosura u hapën sot për 100 fëmijë me statusin e jetimit. Në prag të fillimit të vitit të ri shkollor punonjësit e Ministrisë së Mbrojtjes dhe Forcës së Armatosur iu bashkuan nismës së Kryqit të Kuq Shqiptar për t’u ardhur në ndihmë këtyre fëmijëve. Çanta dhe mjetet shkollore iu dhuruan vogëlushëve në prag të vitit të ri shkollor.

Lexo më shumë...


Drejt pastrimit të plotë hotspoti i Selicës në Burrel

Efektivët e Kompanisë së Asgjësimit të Municioneve (Explosive Ordnance Disposal, EOD) dhe forcat xheniere të Komandës Mbështetëse në Forcat e Armatosura vijojnë punën për pastrimin e tunelit të dytë të Selicës në Burrel.
Pas përfundimit të tunelit të parë në vitin 2017, efektivët e angazhuar në këtë operacion, kanë arritur të pastrojnë rreth gjysmën e sipërfaqes së tunelit të dytë.
Efektivët dhe mjetet e Forcave të Armatosura kanë pastruar 9,5 ton municione dhe dhjetëra ton inerte.

 

Lexo më shumë...


Butrinti dhe Oriku stërvitje me anijen flamurtare të SNMCMG2

home250818Anijet e Forcës sonë Detare Butrinti dhe Oriku, zhvilluan një stërvitje të përbashkët 3-ditore në rajonin Derdhje e Vjosës - Gramë dhe Gjirin e Vlorës, me anijen flamurtare të Grupit të Dytë të Gatshëm të Anijeve Minaheqëse të NATO, “FGS RHEIN”, të Forcës Detare gjermane.

Qëllimi i kësaj stërvitjeje ishte rritja e ndërveprueshmërisë ndërmjet anijeve dhe ekuipazheve gjatë situatave të ndryshme në det.

 

Lexo më shumë...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Buletini mujor tetor 2018Ditari, të rejat kryesore tetor 2018...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 11 (2018) Nëntor 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 16 nëntor 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Nëntor 2018
Ma En Pr Sh Di
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2