Ditë e Hapur në Batalionin e Parë të Këmbësorisë

230519Në Batalionin e Parë të Këmbësorisë të Forcës Tokësore (b1kFT), u zhvillua sot Dita e Hapur me pjesëmarrjen e gjimnazistëve të shkollave të mesme, në zonën e Vaut të Dejës ku ndodhet i dislokuar edhe b1kFT.

Aktiviteti u zhvillua në bashkëpunim me Qendrën e Rekrutim Personelit (QPR), në kuadër të programit “Rini-Mundësi-Talent-Dinjitet”, i cili ka si synim të informojë opinionin publik dhe kryesisht të rinjtë në lidhje me punën e përditshme të Forcave të Armatosura dhe me mundësinë e punësimit, që ato ofrojnë për një karrierë dinjitoze në shërbim të atdheut.

Lexo më shumë...


Nënshkruhet Programi i Bashkëpunimit Ushtarak mes Shqipërisë dhe Greqisë

home marreveshja 23052019Shqipëria dhe Greqia nënshkruan Programin e Bashkëpunimit Ushtarak për vitin 2019, pikat kryesore të së cilit janë bashkëpuni në operacionet e kërkim - shpëtimit dhe policimin e hapësirës sonë ajrore.

Programi i Bashkëpunimit Ushtarak përfshin trajnimin në Qendrën e Trajnimit Operacional të Ndërhyrjes Detare të NATO-s dhe Qendrën e Trajnimit Shumëkombësh të Mbështetjes së Paqes, pjesëmarrjen në stërvitje të përbashkëta, shkëmbime e trajnuesish dhe vizita të delegacioneve respektive ushtarake.

Lexo më shumë...


Siguria në Ballkan, Xhaçka: Koha për bashkim forcash kundër tentativave për destabilizim

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në konferencë ndërkombëtare “Sfidat e Sigurisë në Ballkan dhe roli i aktorëve të jashtëm në kohën e tranzicionit”, organizuar nga Qendra George C. Marshall për Studime të Sigurisë, Albanian Policy Center dhe Ambasadën Amerikane në Tiranë.

Ministrja Xhaçka theksoi se arsyeja përse Ballkani është në fokus të këtyre përpjekjeve është e kuptueshme: “Ballkani është një shënjestër më e lehtë dhe një Ballkan i pasigurt, një Ballkan i destabilizuar, do të thotë edhe një Europë e kërcënuar”, - u shpreh ajo.

Lexo më shumë...


Forca Detare stërvitet me anijet komandë të NATO-s në Mesdhe

210519 anijaTre anije të Forcës Detare shqiptare u stërvitën në detin tonë territorial në Adriatik me anijen flamurtare të Grupit II të Përhershëm Detar të NATO (Standing NATO Maritime Group 2, SNMG2).
Anijet e Forcës Detare shqiptare “Iliria”, “Lissus” dhe “Briza” dhe ekuipazhet e tyre, kryen manovra ushtarake me fregatën holandeze “Evertsen”, e cila është anija flamurtare e SNMG2 dhe fregatën tjetër pjesë e këtij grupi, kanadezen “Toronto”.

Lexo më shumë...


“Përdorimi i informacionit në kohën e 'lajmeve të rreme'”, Petro Koçi: Rusia rrezik për Ballkanin Perëndimor

170519 konferencaPërdorimi i informacionit në kohën e 'lajmeve të rreme” ishte tema e konferencës dy ditore të rajonit të Ballkanit Perëndimor dhe Detit të Zi, e cila nisi punimet në Ministrinë e Mbrojtjes.
Kjo konferencë e organizuar nga Komanda e Forcës së Bashkuar të NATO në Napoli, në bashkëpunim me Ministrinë e Mbrojtjes, ka si qëllim trajtimin e një game të gjerë çështjesh të lidhura me evidentimin, vlerësimin dhe trajtimin e disinformimit, lajmeve të rreme dhe influencës, që ushtrohet në rajonet e lartpërmendura.

Lexo më shumë...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2019Janar 2019 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 09 (2019) Shtator 2019Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 13 shtator 2019Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shtator 2019
Ma En Pr Sh Di
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6