Ministrja Xhaçka me trupat shqiptare në Afganistan: “Na keni zbardhur faqen!”

Gjatë orëve të qëndrimit në Kabul ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, është takuar me efektivët shqiptarë në Komandën Qendrore të NATO dhe në Aeroportin Ndërkombëtar “Hamid Karzai”, ku kryen misionin Kontingjenti VI.

Ne të gjithë ju jemi mirënjohës për kontributin që jepni dhe përfaqësimin dinjitoz tuajin përkrah vendeve të tjera aleate të NATO. Në këtë prag festash të 105 - vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë, është emocion i jashtëzakonshëm që jam këtu për t’ju përcjellë mbëshetjen time dhe të qeverisë Rama për ju dhe familjet tuaja. Na keni zbardhur faqen dhe çdo ditë e më shumë ndjehemi krenarë për ju këtu në Afganistan sikundër për çdo efektiv të Forcave të Armatosura brenda dhe jashtë vendit”, - u shpreh ministrja gjatë ceremonisë festive me rastin e festave të nëntorit.

Lexo më shumë...


Ministrja Xhaçka në Kabul: Rrisim me 60% praninë tonë në Afganistan

Vitin e ardhshëm Shqipëria do të rrisë me 60% të trupave prezencën e saj në Afganistan. Rritja e numrit të efektivëve, mes të cilëve edhe një kontingjent i Forcave Speciale, u konfirmua gjatë vizitës 24 orëshe të ministres së Mbrojtjes Olta Xhaçka në Kabul, Afganistan.

Ministrja është pritur në një takim të veçantë nga komandanti i misionit të NATO Resolute Support, gjenerali John Nicholson. Ky i fundit ka vlerësuar kontributin e trupave shqiptare që prej vitit 2002 në Afganistan. “Përgëzime zonja Ministre për kontributin e vendit tuaj. Në stafin tim kam shumë oficerë e më vjen mirë ta pranoj që oficerët shqiptarë janë më cilësorët”, - tha gjatë takimit gjenerali amerikan.

Lexo më shumë...


Kryeministri Rama lidhje direkt me Afganistanin, ku ndodhet dhe ministrja Xhaçka: Ajo çka bëni nuk ka të paguar

rama xhacka 211117Forcat tona të Armatosura vijojnë kontributin e tyre edhe në misionin e NATO në Afganistan Resolute Support. Përkushtimi i tyre u konfirmua edhe nga bashkëbisedimi që kryeministri Edi Rama pati me përfaqësues të kontingjenteve shqiptare në Afganistan, ku ndodhet për një vizitë ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka.

Ministrja Xhaçka njohu kryeministrin Rama me vlerësimet maksimale për trupat shqiptare nga komandantët më të lartë të Resolute Support Mission, si dhe theksoi rëndësinë e rolit të efektivëve tanë atje. “Kemi marrë vlerësime maksimale për përkushtimin dhe profesionalizmin e ushtarakëve tanë dhe, mua më kanë bërë shumë krenare në të gjitha bisedat, në të gjitha komandat për punën e jashtëzakonshme që janë duke bërë. Shërbimi i trupave tanë nuk i shërben vetëm Afganistanit, për gjithë procesin e zhvillimit të paqes këtu, por i shërben edhe stabilitetit edhe projektimit të sigurisë për të gjithë zonën euroatlantike dhe në këtë kuptim, kontributi i tyre është shumë më i madh sesa në Afganistan vetëm, Për këtë iu shpreha mirënjohjen time personale, por edhe tuajën për mbështetjen e pakursyer që ju po u jepni.

Lexo më shumë...


Ndërhyrja në emergjenca, ministrja e Mbrojtjes: Mbështetje për efektivët tanë

Ministrja e Mbrojtjes, Xhaçka vizitoi Detashmentin e Mbështetjes Rajonale në Burrel, efektivët e të cilit përballojnë operacionet e kërkim – shpëtimit dhe Emergjencat Civile për qarkun e Lezhës dhe për qarkun e Dibrës.

“Unë e them me shumë krenari që ne ofrojmë sot atë që askush tjetër nuk mund ta ofrojë. Ne jemi ata, FA janë ata, të cilët ndërhyjnë kur të gjithë të tjerët dorëzohen, kur të gjithë të tjerët ngrenë duart, sepse nuk mund të bëjnë asgjë në kushtet kur Emergjencat Civile, në kushtet e izolimit të motit, të disa qendrave të banuara, të cilat kanë nevojë për përkujdesin tonë edhe për gjithë angazhimin tonë për t’i adresuar. FA bëjnë atë që nuk e bën dot pushteti vendor, që nuk e bën dot pushteti qendror dhe mesazhi që ne kemi është që do të jemi kurdoherë në krah të qytetarëve në ditën e tyre më të vështirë”, - tha ministrja Xhaçka.

Lexo më shumë...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeve Nëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare 24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë 15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO 17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO 16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO 15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17” 14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen 13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Shtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2017 Janar 2017 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 11 (2017) Nëntor 2017Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 08 dhjetor 2017Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Dhjetor 2017
Ma En Pr Sh Di
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31