Afganistan, operacioni ISAF drejtuar nga NATO

Në korrik të vitit 2002, u angazhua kontingjenti i parë i FA, në kuadër të forcave të koalicionit kundër terrorizmit në operacionin ISAF (International Security Assistance Force), në Kabul dhe duke vijuar gradualisht rritjen e përfaqësimit dhe shumëllojshmërinë e angazhimit në detyra, pothuajse në të gjitha komandat rajonale në Afganistan, si në Herat (perëndimore), Mazari-e-Sharif (veriore), Shtabin Qendror ISAF në Kabul, Misionin Trajnues të NATO në Kabul dhe Herat, ekipe OMLT në Kabul, Forca Speciale në Kandahar (jugore) dhe Trajnues të Forcave Speciale në Wardak (lindore). Që nga fillimi e deri në përfundim të operacionit ISAF, FARSH kanë kontribuar me një total prej 3041 ushtarakësh.

Më poshtë është shprehur më konkretisht kontributi i FARSH, sipas rajoneve dhe palëve me të cilat është bashkëpunuar në këtë operacion:

Kabul (në bashkëpunim me palën turke)

Kontingjentet janë përbërë nga një togë me 22 ushtarakë nga strukturat e Batalionit të Forcës Speciale, Brigadës së Reagimit të Shpejtë, si edhe reparteve të Komandës së Forcës Tokësore.
Deri në 18 tetor 2012, kohë kur u përmbyll ky angazhim, FARSH ka angazhuar me mision në Kabul, 440 ushtarakë, duke vepruar në përbërje të kontingjentit të FA turke.

Kabul (në kuadër të A - 3)

Në korrik 2005 në kuadër të “Kartës së Adriatikut A - 3”, FARSH angazhuan në mision një ekip prej 4 ushtarakësh, në Kabul, në përbërje të grupit të përbashkët mjekësor nga Shqipëria, Maqedonia dhe Kroacia, nën komandën e trupës së Republikës Çeke.
Ekipi mjekësor shqiptar, përbëhej nga dy mjekë dhe dy infermierë. Në këtë mision morën pjesë 8 ekipe (rotacione), me gjithsej 32 ushtarakë, nga strukturat e BrRSH, KFB, SUQU dhe KM.

Herat (në bashkëpunim me palën italiane)

Gusht 2007, FARSH rrisin kontributin e pjesëmarrjes në operacionin ISAF, me një kompani nga strukturat e BrRSH, KFB, me 112 ushtarakë, në përbërje të kontingjentit italian në Herat.

Gusht 2009, FARSH shtojnë kontributin e pjesëmarrjes në operacionin ISAF, edhe me një kompani nga strukturat e Regjimentit Komando, KFB me 110 ushtarakë, në përbërje të kontingjentit italian ne Herat. Duke filluar nga muaji korrik 2010, të dy këto kontingjente u riorganizuan në një të vetëm (por pa reduktuar numrin), me 222 ushtarakë.
Gjithsej, janë angazhuar me mision në Herat, 1964 ushtarakë, duke vepruar në përbërje të kontingjentit italian.

Kandahar (në bashkëpunim me palën amerikane)

Gusht 2010, FARSH rrisin kontributin e pjesëmarrjes në operacionin ISAF me një kontingjent nga Batalioni i Forcës Speciale, në përbërje të BrZbFB të SHBA, për pjesëmarrje në operacione luftarake.
Gjithsej janë angazhuar në këtë mision 188 ushtarakë.
Mbështetja financiare e kontingjentit është siguruar nga pala shqiptare, ndërsa mbështetja logjistike përfshirë edhe transportin strategjik, për dërgimin e trupave në rajonin e operacionit është realizuar nga pala amerikane.

Kabul (ekipi OMLT)

Gusht 2011, FARSH rrisin angazhimin në misionin ISAF, me një ekip OMLT (i përbashkët me Gardën Kombëtare të shtetit të New Jersey), prej 32 ushtarakësh nga të cilët 20 ushtarakë të përzgjedhur nga strukturat e FA.
Transformimi dhe kalimi nga OMLT - A (Operational Mentor and Liaison Team in Afghanistan), në MAT – A (Military Advisory Team in Afghanistan), ishte i bazuar në ndryshimin e Konceptit Operacional (NATO ConOps) për trajnimin e Ushtrisë Kombëtare afgane, i cili u krye në tre mujorin e dytë të vitit 2013, nëpërmjet kalimit gradual të përgjegjësive nga ekipet OMLT - A tek ekipet MAT - A, të cilat kanë vepruar në komandat rajonale të operacionit ISAF, të drejtuar nga NATO, në Afganistan.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës 27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka 14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeve Nëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare 24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel 8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë 15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO 17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO 16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO 15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17” 14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen 13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Shtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018 Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 03 (2018) Mars 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria16 mars 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...






Arkivi Lajmeve
Mars 2018
Ma En Pr Sh Di
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1