Hapet ekspozita e Piktorit të Merituar Fatmir Haxhiu

Në kuadrin e 70 - vjetorit të Çlirimit të atdheut, në mjediset e Qendrës së Kulturës, Medias, Botimeve, Muzeut dhe Shtëpive të Pushimit u zhvillua sot pasdite një veprimtari e veçantë dhe mjaft mbresëlënëse. Nën kujdesin e drejtpërdrejtë të ministres së Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli është çelur një ekspozitë me punime nga më të njohurat të Piktorit të Merituar dhe Mjeshtrit të Madh të Punës, Fatmir Haxhiu, si dhe sallës së ekspozitave në këtë Qendër iu dha emri i këtij piktori të shquar të vendit tonë.

Lexo më shumë...


Ministrja e Mbrojtjes dhuron 1900 libra për 70 - vjetorin e Çlirimit

Kodheli: Stereotipi i vetëm që duhet të jetë udhëheqësi juaj është, të mësuarit fort!

Në kuadër të festimeve për 70 - vjetorin e Çlirimit, ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli ka ndërmarrë një fushatë dhurimi librash artistikë për shkollat pranë rajoneve të dislokimit të Forcave të Armatosura. Kjo fushatë nisi në shkollën e mesme “Mustafa Kemal Ataturk” në Zall - Herr, së cilës iu dhuruan 490 libra të letërsisë artistike shqiptare dhe botërore. Librat i takojnë periudhës së pasçlirimit deri në fund të viteve ‘90.

Lexo më shumë...


Çelet ekspozita “Kalatë dhe Fortesat shqiptare”

Në kuadër të veprimtarive me rastin e 70 - vjetorit të çlirimit të Atdheut, në hollin e auditorit të Ministrisë së Mbrojtjes, u çel ekspozita me temë: “Kalatë dhe Fortesat shqiptare” e piktorit Leka Rudha. Çelja e kësaj ekspozite u iniciua nga Qendra e Kulturës, Medias, Botimeve, Muzeut dhe Shtëpive të Pushimit të Forcave të Armatosura. Në punimet që paraqiten në këtë ekspozitë janë përfshirë peizazhe nga kalatë më karakteristike dhe më të njohura të vendit. Gjithashtu janë përfshirë edhe bunkerët e socializmit.

Lexo më shumë...


U zhvillua aktiviteti kupa e volejbollit për vajza “Petrit Murzaku”

Në kuadër të festimeve me rastin e 70-Vjetorit të çlirimit të atdheut, u zhvillua në ambientet e palestrës së lojërave, pranë Ministrisë së Mbrojtjes kupa e volejbollit për vajza “Petrit Murzaku”.

Të pranishëm në këtë aktivitet ishin: zëvendësministri i Arsimit dhe Sportit, z. Rauf Dimraj, drejtoresha e Qendrës së Kulturës, Medias, Botimeve, Muzeut dhe Shtëpive të Pushimit (QKMBSHP), znj. Mirela Roshi si dhe mjaft të ftuar të tjerë.

Lexo më shumë...


Promovohet libri “Yjet e gjeneralëve” i studiuesit ushtarak Vangjel Kasapi

Sot paradite, në sallën e Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes u zhvillua promovimi i librit më të fundit të studiuesit të mirënjohur ushtarak, dr. shk. Vangjel Kasapi, “Yjet e gjeneralëve”, botim i Shtëpisë Botuese “Botart”. Në këtë aktivitet kulturor ishin të pranishëm shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo, gjeneralë dhe ushtarakë të tjerë të Ministrisë së Mbrojtjes, Shtabit të Përgjithshëm, Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes, historianë ushtarakë dhe mjaft të ftuar të tjerë.

Lexo më shumë...


Ministrja Kodheli feston 1 Qershorin me fëmijët e ushtarakëve

Ministrja Kodheli: Nuk duhet të rreshtim së punuari për rritjen dhe edukimin e fëmijëve tanë, për t’i dhënë atyre dinjitetin që meritojnë, të ardhmen që meritojnë, të ardhmen europiane.

Në kuadër të 1 Qershorit, Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, në mjediset e Ministrisë së Mbrojtjes, Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes (QKMBM), organizoi sot një aktivitet me pjesëmarrjen e fëmijëve të ushtarakëve që ndjekin kurset artistike pranë kësaj qendre.

Lexo më shumë...


Përfundon Kampionati i Futbollit në Forcat e Armatosura

Shpallet kampion i Forcave të Armatosura ekipi i futbollit i Policisë Ushtarake

Për pesë ditë rresht në kompleksin sportiv të Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes u zhvillua Kampionati i Futbollit në Forcat e Armatosura, veprimtari e cila u organizua nga Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm i FA.

Sipas një grafiku të miratuar u zhvilluan takimet midis 8 ekipeve pjesëmarrëse nga strukturat kryesore të Forcave të Armatosura: Forca Tokësore, Forca Ajrore, Forca Detare, Komanda e Doktrinës dhe Stërvitjes (KDS), Brigada Logjistike, Brigada e Mbështetjes Rajonale, Policia Ushtarake dhe Regjimenti i Mbështetjes. Në takimet midis këtyre skuadrave spikati jo vetëm shpirti i garës, përgatitja e lartë fizike dhe tekniko-profesionale, por edhe fryma e bashkëpunimit, respektit dhe e mirësjelljes midis futbollistëve që vinin nga radhët e efektivave ushtarakë dhe civilë të Forcave tona të Armatosura.

Lexo më shumë...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka 14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeve Nëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare 24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel 8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë 15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO 17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO 16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO 15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17” 14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen 13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Shtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018 Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 02 (2018) Shkurt 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 16 shkurt 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shkurt 2018
Ma En Pr Sh Di
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4