Fillon Kampionati i Futbollit në Forcat e Armatosura

Përmes një ceremonie të veçantë ka nisur sot Kampionati i Futbollit në Forcat e Armatosura. Ky është një aktivitet sportiv që organizohet nga Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm i FA, i cili tashmë ka filluar një traditë të përvitshme, duke përfshirë në të ekipet më të mira të futbollit nga strukturat kryesore të Forcave të Armatosura. Sivjet do të përballen me njëri-tjetrin 8 ekipe futbolli, që përfaqësojnë Forcat Tokësore, Forcat Ajrore, Forcat Detare, Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes (KDS), Brigadën Logjistike, Brigadën e Mbështetjes Rajonale, Policinë Ushtarake dhe Regjimentin e Mbështetjes. Në këtë kampionat do të aktivizohen mbi 100 futbollistë që të gjithë efektivë ushtarakë dhe civilë të Forcave tona të Armatosura.

Lexo më shumë...


Festohet "Dita Ndërkombëtare e Muzeve"

Sot paradite në mjediset e Muzeut të Forcave të Armatosura është zhvilluar një ceremoni e veçantë me rastin e festimit të “Ditës Ndërkombëtare të Muzeve”. Data 18 maj është caktuar si Dita Ndërkombëtare e Muzeve në vitin 1977, me Rezolutën nr. 12 të Këshillit Ndërkombëtar të Muzeve (ICOM).
Muzeu i Forcave të Armatosura synon të nxisë mirëkuptimin dhe vlerësimin e historisë së ushtrisë shqiptare tek publiku kombëtar dhe ndërkombëtar, si dhe të inkurajojë dialogun midis qytetarëve dhe ushtarakëve, mbi të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen e Forcave të Armatosura.

Lexo më shumë...


Fëmijët e ushtarakëve vizitë në Muzeun Kombëtar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Muzeve, fëmijët e ushtarakëve, të cilët janë pjesë e kurseve të arteve pamore që organizon sektori i Rekreacionit të Drejtorisë së Aktiviteteve dhe Marrëdhënieve me Komunitetin në Qendrën e Kulturës, Medias e Botimeve të Mbrojtjes, zhvilluan një vizitë në Muzeun Kombëtar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” në Krujë. Drejtori i këtij muzeu dhe punonjësit e tij u treguan të gatshëm për t’i ofruar fëmijëve të ushtarakëve dhe familjarëve që i shoqëronin në këtë aktivitet, gjithë informacionin e nevojshëm për të njohur luftën dhe veprën e lavdishme të Heroit tonë Kombëtar.

Lexo më shumë...


Festohet Dita e Luleve

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Mjedisit, në mjediset e Ministrisë së Mbrojtjes, Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes (QKMBM) organizoi sot një aktivitet me temë “Dita e luleve”, me pjesëmarrjen e fëmijëve të ushtarakëve, që ndjekin kurset artistike pranë sektorit të Rekreacionit të QKMBM.

Fillimisht fëmijët e kurseve artistike pranë QKMBM kanë performuar krijimin e kolazhit artistik floreal në sheshin qendror.

Lexo më shumë...


Publikohen botimet ushtarake për vitin 2013

Foto Galeri

Në sallën e auditoriumit në Ministrinë e Mbrojtjes u zhvillua sot paradite një veprimtari për publikimin e botimeve ushtarake për vitin 2013. Në këtë ceremoni morën pjesë shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo, zëvendësshefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA, gjeneralmajor Viktor Berdo, gjeneralë dhe ushtarakë të lartë të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Shtabit të Përgjithshëm, pedagogë, oficerë dhe punonjës civilë të struturave të Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes etj.

Fjalën e hapjes e mbajti zëvendëskomandanti i KDS, kolonel Ruzhdi Kuçi. Më pas, drejtori i Qendrës së Doktrinës, kolonel Ahmet Leka paraqiti para auditorit një ligjëratë mbi punën e bërë nga kjo qendër dhe punonjësit e saj, për përgatitjen dhe botimin e një kolone të gjatë librash doktrinorë, rregullore, manuale dhe botime të tjera ushtarake, të cilat tashmë gjenden në bibliotekat e njësive ushtarake dhe në duart e lexuesve tanë ushtarakë.

Lexo më shumë...


Aktivitet me rastin e 85-vjetorit të vdekjes së themeluesit të shtetit shqiptar, Ismail Qemali

Me me rastin e 85-vjetorit të vdekjes së themeluesit të shtetit shqiptar, plakut të urtë dhe patriotit të shquar Ismail Qemali, Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes (QKMBM) organizoi sot në sallën e kinemasë të Ministrisë së Mbrojtjes shfaqjen e filmit shqiptar ”Nëntori i Dytë”.

Shfaqja e filmit ”Nëntori i Dytë” është pjesë e aktiviteteve dhe veprimtarive të programuara për vitin 2014 nga Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes, program i cili synon gjallërimin e vazhdueshëm të jetës kulturore dhe artistike të efektivëve të Forcave të Armatosura.

Lexo më shumë...


Aktivitet me rastin e 546-vjetorit të vdekjes së Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Me rastin e 546-vjetorit të vdekjes së Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes (QKMBM) organizoi ditën e shtunë në sallën e kinemasë së Ministrisë së Mbrojtjes shfaqjen e filmit shqiptar ”Skënderbeu”.

Shfaqja e filmit ”Skënderbeu” shënoi edhe hapjen e siparit të aktiviteteve dhe veprimtarive të programuara për vitin 2014 nga Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes. Nga kjo qendër janë programuar një seri aktivitetesh kulturore, artistike dhe sportive, të cilat do të zbërthejnë e pasqyrojnë Direktivën e Mbrojtjes për vitin 2014, si dhe një seri programesh dhe aktivitetesh të tjera që do të promovojë Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm i FA gjatë këtij viti. Aktivitetet e programuara do të kenë një shtrirje përgjatë gjithë vitit 2014, duke synuar mbajtjen gjallë të jetës kulturore të efektivave të Forcave të Armatosura.

Lexo më shumë...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeve Nëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare 24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel 8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë 15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO 17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO 16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO 15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17” 14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen 13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Shtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018 Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 02 (2018) Shkurt 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 16 shkurt 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shkurt 2018
Ma En Pr Sh Di
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4