Promovohet libri “Yjet e gjeneralëve” i studiuesit ushtarak Vangjel Kasapi

Sot paradite, në sallën e Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes u zhvillua promovimi i librit më të fundit të studiuesit të mirënjohur ushtarak, dr. shk. Vangjel Kasapi, “Yjet e gjeneralëve”, botim i Shtëpisë Botuese “Botart”. Në këtë aktivitet kulturor ishin të pranishëm shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo, gjeneralë dhe ushtarakë të tjerë të Ministrisë së Mbrojtjes, Shtabit të Përgjithshëm, Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes, historianë ushtarakë dhe mjaft të ftuar të tjerë.

Lexo më shumë...


Ministrja Kodheli feston 1 Qershorin me fëmijët e ushtarakëve

Ministrja Kodheli: Nuk duhet të rreshtim së punuari për rritjen dhe edukimin e fëmijëve tanë, për t’i dhënë atyre dinjitetin që meritojnë, të ardhmen që meritojnë, të ardhmen europiane.

Në kuadër të 1 Qershorit, Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, në mjediset e Ministrisë së Mbrojtjes, Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes (QKMBM), organizoi sot një aktivitet me pjesëmarrjen e fëmijëve të ushtarakëve që ndjekin kurset artistike pranë kësaj qendre.

Lexo më shumë...


Përfundon Kampionati i Futbollit në Forcat e Armatosura

Shpallet kampion i Forcave të Armatosura ekipi i futbollit i Policisë Ushtarake

Për pesë ditë rresht në kompleksin sportiv të Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes u zhvillua Kampionati i Futbollit në Forcat e Armatosura, veprimtari e cila u organizua nga Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm i FA.

Sipas një grafiku të miratuar u zhvilluan takimet midis 8 ekipeve pjesëmarrëse nga strukturat kryesore të Forcave të Armatosura: Forca Tokësore, Forca Ajrore, Forca Detare, Komanda e Doktrinës dhe Stërvitjes (KDS), Brigada Logjistike, Brigada e Mbështetjes Rajonale, Policia Ushtarake dhe Regjimenti i Mbështetjes. Në takimet midis këtyre skuadrave spikati jo vetëm shpirti i garës, përgatitja e lartë fizike dhe tekniko-profesionale, por edhe fryma e bashkëpunimit, respektit dhe e mirësjelljes midis futbollistëve që vinin nga radhët e efektivave ushtarakë dhe civilë të Forcave tona të Armatosura.

Lexo më shumë...


Fillon Kampionati i Futbollit në Forcat e Armatosura

Përmes një ceremonie të veçantë ka nisur sot Kampionati i Futbollit në Forcat e Armatosura. Ky është një aktivitet sportiv që organizohet nga Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm i FA, i cili tashmë ka filluar një traditë të përvitshme, duke përfshirë në të ekipet më të mira të futbollit nga strukturat kryesore të Forcave të Armatosura. Sivjet do të përballen me njëri-tjetrin 8 ekipe futbolli, që përfaqësojnë Forcat Tokësore, Forcat Ajrore, Forcat Detare, Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes (KDS), Brigadën Logjistike, Brigadën e Mbështetjes Rajonale, Policinë Ushtarake dhe Regjimentin e Mbështetjes. Në këtë kampionat do të aktivizohen mbi 100 futbollistë që të gjithë efektivë ushtarakë dhe civilë të Forcave tona të Armatosura.

Lexo më shumë...


Festohet "Dita Ndërkombëtare e Muzeve"

Sot paradite në mjediset e Muzeut të Forcave të Armatosura është zhvilluar një ceremoni e veçantë me rastin e festimit të “Ditës Ndërkombëtare të Muzeve”. Data 18 maj është caktuar si Dita Ndërkombëtare e Muzeve në vitin 1977, me Rezolutën nr. 12 të Këshillit Ndërkombëtar të Muzeve (ICOM).
Muzeu i Forcave të Armatosura synon të nxisë mirëkuptimin dhe vlerësimin e historisë së ushtrisë shqiptare tek publiku kombëtar dhe ndërkombëtar, si dhe të inkurajojë dialogun midis qytetarëve dhe ushtarakëve, mbi të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen e Forcave të Armatosura.

Lexo më shumë...


Fëmijët e ushtarakëve vizitë në Muzeun Kombëtar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Muzeve, fëmijët e ushtarakëve, të cilët janë pjesë e kurseve të arteve pamore që organizon sektori i Rekreacionit të Drejtorisë së Aktiviteteve dhe Marrëdhënieve me Komunitetin në Qendrën e Kulturës, Medias e Botimeve të Mbrojtjes, zhvilluan një vizitë në Muzeun Kombëtar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” në Krujë. Drejtori i këtij muzeu dhe punonjësit e tij u treguan të gatshëm për t’i ofruar fëmijëve të ushtarakëve dhe familjarëve që i shoqëronin në këtë aktivitet, gjithë informacionin e nevojshëm për të njohur luftën dhe veprën e lavdishme të Heroit tonë Kombëtar.

Lexo më shumë...


Festohet Dita e Luleve

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Mjedisit, në mjediset e Ministrisë së Mbrojtjes, Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes (QKMBM) organizoi sot një aktivitet me temë “Dita e luleve”, me pjesëmarrjen e fëmijëve të ushtarakëve, që ndjekin kurset artistike pranë sektorit të Rekreacionit të QKMBM.

Fillimisht fëmijët e kurseve artistike pranë QKMBM kanë performuar krijimin e kolazhit artistik floreal në sheshin qendror.

Lexo më shumë...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Buletini mujor tetor 2018Ditari, të rejat kryesore tetor 2018...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 11 (2018) Nëntor 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 16 nëntor 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Nëntor 2018
Ma En Pr Sh Di
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2