Gazeta Ushtria 29 shtator 2017

1. Ministrja Xhaçka, mbeshtjetje për Kosovën në rrugën drejt NATO,
2. Operacioni “Sea Guardian”, Kontingjenti V kthehet nga deti Egje,
3. Flet për DW Petr Pavl, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO, NATO dhe Shqipëria po koordinojnë rrugën përpara,
4. Gjeneral brigade Kollçaku në stërvitjen “Ndërveprimi-17”,
5. Forca Tokësore starton stërvitjen “Biza 17-02”

Shfletoni gazetën


Gazeta Ushtria 22 shtator 2017

1. Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, Rama: do të shtohen shpenzimet për Mbrojtjen,
2. 15-17 shtator, Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, gjeneral Pavel: Aleanca përballet me një sërë sfidash,
3. Komandanti Suprem i NATO Scaparroti, “Shqipëria ka ushtarakë të përgatitur dhe ushtri mjaft aktive” ,
4. Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, ministrja Xhaçka: do të shtojmë forcat në Afganistan,
5. DVD, Stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”. 

Shfletoni gazetën           


Gazeta Ushtria 15 shtator 2017

1. Olta Xhaçka,  ministrja e re e Mbrojtjes,
2. Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, Tiranë, 15-17 shtator 2017,
3. Ekskluzive për gazetën “Ushtria”, intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO, NATO përballë sfidave të reja të Sigurisë,
4. Ministrja Xhaçka pret shefin e Shtabit të Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar.

Shfletoni gazetën


Gazeta Ushtria 08 shtator 2017

0809171. Mjete të blinduara për Forcat e Armatosura,
2. U graduan 34 majorë, 10 kapitenë, 10 rreshterë dhe 12 tetarë,
3. Gjeneral Kollçaku takon atasheun ushtarak amerikan,
4. Fillon Stërvitja e përbashkët “JCET-2017”,
5. Kërcënimi nga Koreja e Veriut, një çështje globale.

Shfletoni gazetën
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeve Nëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare 24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel 8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë 15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO 17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO 16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO 15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17” 14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen 13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Ministrja Kodheli në Ministerialin e Mbrojtjes në Bruksel 29 qershor 2017Ministrja e Mbrojtjes znj. Mimi Kodheli në Bruksel ku mori pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO...
Angazhimi i FA gjatë përmbytjeve, nëntor 2016 8 - 13 tetor 2016FA u angazhuan me forca dhe mjete në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet që përfshinë pothuajse gjithë vendin...
Forcat e Armatosura të Shqipërisë 2015-2016 2016Misionet, Modernizimi, Stërvitjet e Përbashkëta, Bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, ai civil-ushtarak dhe rekrutimet....
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturë Shtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosura janar 2015Ministria e Mbrojtjes për vitin 2015 do të pranojë 500 ushtarë/detarë aktivë në radhët e FA. Prej këtij kontingjenti, 250 ushtarë/detarë aktivë do të pranohen në fazën e parë ndërsa pjesa tjetër në gjashtëmujorin e dytë...
Bashoku edhe ti! Bëhu pjesë e nismës, #shqiperiajoduhanit
Strategjia e Sigurisë Kombëtare Korrik 2015Në themel të Strategjisë së Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018 Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 02 (2018) Shkurt 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 16 shkurt 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shkurt 2018
Ma En Pr Sh Di
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4