Gazeta Ushtria 08 shtator 2017

0809171. Mjete të blinduara për Forcat e Armatosura,
2. U graduan 34 majorë, 10 kapitenë, 10 rreshterë dhe 12 tetarë,
3. Gjeneral Kollçaku takon atasheun ushtarak amerikan,
4. Fillon Stërvitja e përbashkët “JCET-2017”,
5. Kërcënimi nga Koreja e Veriut, një çështje globale.

Shfletoni gazetën


Gazeta Ushtria 01 shtator 2017

0109171. Betohet në Presidencë gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku,
2. Merr detyrën shefi i ri i Shtabit të Përgjithshëm të FA,
3. Shefat e Shtabit të Përgjithshëm në vite,
4. Stoltenberg: NATO ekziston për të mbrojtur paqen,
5. Gjeneral brigade Prenga: Italia kontribut për modernizimin e FA.

Shfletoni gazetën


Gazeta Ushtria 25 gusht 2017

1. Mjeku i parë shqiptar, kolonel Bajram Begaj gradohet gjeneral brigade,
2. 20 vjet tunele të bllokura, pastrim i municioneve të paplasura në Selicë,
3. Operacioni i NATO “Sea Guardian”, anija “Oriku” në operacion shpëtimi në detin Egje,
4. Batalioni i Mbështetjes, angazhim kundër zjarreve në Velipojë dhe Voskopojë,
5. Emergjencat, FA kundër zjarreve në Orosh - Mirditë dhe Lekas - Korçë.

Shfletoni gazetën


Gazeta Ushtria 18 gusht 2017

1. KM, Specialistët EOD të angazhuar në projektin TAP;
2. Senatorët amerikanë në Tiranë, është vendimtar bashkëpunimi me SHBA dhe NATO;
3. Presidenti Meta dekreton kolonel Bajram Begaj, mjeku i parë “gjeneral brigade”;
4. Emergjenca, zjarret e qëllimshme prishin imazhin e Shqipërisë;
5. Kudo ku ka zjarre janë prezent forcat ushtarake

Shfletoni gazetën
Buletini mujor prill 2018Ditari, të rejat kryesore prill 2018...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
Ministrja Xhaçka në Ministerialin e NATO në Bruksel8-9 nëntor 2017Ministeriali i NATO në nivelin e ministrave të Mbrojtjes, që u mbajt në datat 8 dhe 9 nëntor në Bruksel konfirmoi vlerësimin që aleatët...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 05 (2018) Maj 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria04 maj 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Maj 2018
Ma En Pr Sh Di
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3