Ministrja Kodheli në Ministerialin e NATO në Bruksel

Foto Galeri

Ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli, merr pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes që po zhvillohet në Bruksel. Në këtë ministerial do të diskutohen tema të rëndësishme që kanë të bëjnë me sfidat e Aleancës, si dhe zhvillimet e fundit lidhur me sigurinë dhe mbrojtjen. 

Ministrja e Mbrojtjes Kodheli, në një prononcim për median, e ka vlerësuar këtë ministerial si shumë të rëndësishëm, pasi ai është i dyti mbas Samitit të Uellsit dhe që parapërgatit një Samit tjetër të rëndësishëm, siç është ai i Varshavës që do të mbahet vitin e ardhshëm.

Situata gjeopolitike në mbarë botën, është shprehur znj. Kodheli, është me probleme, e shqetësuar. Në kufijtë NATO ka kërcënime që vijnë nga lindja dhe nga jugu. Europa vazhdon të ketë dhe do të ketë për një kohë të gjatë probleme me refugjatët që vijnë nga të gjitha vendet që kanë konflikt, probleme të tjera që lidhen me mënyrën se si do të menaxhohet situata në Siri, në Libi dhe në Afganistan. Aleanca duhet të jetë e përgatitur si nga pikëpamja strategjike, ashtu dhe nga pikëpamja praktike për një përgjigje sa të shpejtë aq edhe të gjatë në kohë ndaj gjithë këtyre kërcënimeve.

Fondamentalizmi është një problem tjetër me të cilin kufijtë e Aleancës përballen, me të cilat aleatët do të vazhdojnë të përballen, dhe për pasojë edhe Shqipëria, ka theksuar Kodheli. Ky është një moment i rëndësishëm për të marrë vendime të rëndësishme që lidhen me zgjidhjen në mënyrë të drejtë dhe paqësore të të gjitha problemeve, të cilat megjithëse duken të pazgjidhshme për momentin do të jenë pjesë e diskutimeve tona. Zonja Kodheli ka nënvizuar se Shqipëria është përgjigjur dhe do të vazhdojë të jetë në linjën e parë të gjithë përgjigjes pozitive që ne japim në raport me aleatët tanë. Ne do të kemi gati një kompani “deployable”, pra e lëvizshme në një periudhë kohore prej brenda 4-5 ditëve nga momenti kur mund të ketë nevojë për t’iu përgjigjur pozitivisht të gjitha thirrjeve të Aleancës. Ndërkaq, nga viti 2016 deri në vitin 2018 ne do të përgatitemi për këtë dhe do të vazhdojmë me modernizimin e Forcës tonë të Armatosur, për të qenë në të njëjtin nivel me aleatët tanë me qëllim rritjen e sigurisë, jo vetëm të vendit, jo vetëm të rajonit, por dhe të sigurisë mbarë botërore.

Më tej, ministrja Kodheli theksoi se Shqipëria do të vazhdojë të jetë pjesë e vendimmarrjes. Ne do të mbështesim dhe jemi fuqimisht të mbështetur nga aleati dhe partneri ynë kryesor SHBA, por njëkohësisht kemi një mbështetje të madhe nga vendet e Mesdheut, vendet e rajonit, sidomos vende të një partneriteti të rëndësishëm siç janë Italia, Spanja, Britania e Madhe, Gjermania, vendet e Balltikut, si dhe mbështesim Gjeorgjinë, që ka akoma një rrugë të gjatë për t’u anëtarësuar në NATO, temë kjo e diskutimit të ministerialit të sotëm.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn


Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Buletini mujor shtator 2018Ditari, të rejat kryesore shtator 2018...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2018Shkurt 2018 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 10 (2018) Tetor 2018Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria05 tetor 2018Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Tetor 2018
Ma En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4