Misioni dhe Detyrat

Misioni

Ajo kryen detyra administrative dhe profesionale në drejtim të parandalimit, të përgjigjes, të riaftësimit, si dhe detyra të tjera në lidhje me mbrojtjen nga fatkeqësitë natyrore dhe nga fatkeqësi të tjera të shkaktuara nga veprimtaria njerëzore.

Brenda strukturës së Drejtorisë së Përgjithshme të Emergjencave Civile funksionon Drejtoria Operacionale e Drejtim Komandimit të Emergjencave Civile që kryen një shërbim 24-orësh. Drejtoria Operacionale e Drejtim Komandimit të Emergjencave Civile shërben si një qendër informacioni dhe koordinimi për emergjencat civile në Shqipëri.

Sistemi i menaxhimit të fatkeqësive është një nga shtyllat e sistemit kombëtar të sigurisë në Republikën e Shqipërisë, i cili përfshin gjithashtu edhe aktivitete për mbrojtje, shpëtim dhe ndihmë. Qëllimi i sistemit është zvogëlimi i numrit të fatkeqësive, parandalimi i tyre dhe zvogëlimi i numrit të viktimave dhe pasojave të tjera të shkaktuara nga fatkeqësitë.

Për shkak të karakteristikave gjeografike të Shqipërisë, fatkeqësitë natyrore, sidomos përmbytjet, zjarret dhe tërmetet, rrëshqitjet e tokës, bllokimet nga reshjet e borës janë dukuri të zakonshme. Rreziku i fatkeqësive mjedisore është në rritje për shkak të urbanizimit dhe industrializimit megjithatë nuk përjashtohen dhe kërcënimet bashkëkohore të terrorizmit dhe shfaqja e sëmundjeve të ndryshme ngjitëse.

Detyrat:

1. Kontribuon në forcimin e kapaciteteve të institucioneve kombëtare dhe lokale, duke synuar ndër të tjera, transformimin e Shërbimit të Mbrojtjes Civile sipas standardeve evropiane nëpërmjet implementimit të direktivave të Komunitetit Evropian, me qëllim përmirësimin e mëtejshëm të cilësisë dhe sigurisë së jetës së qytetarëve;
2. Zbaton, së bashku me institucionet e tjera, politikën e Këshillit të Ministrave në fushën e mbrojtjes civile;
3. Bashkëpunon me institucionet dhe entet publike të vendit, për të bërë vlerësimin e situatave emergjente mbi të cilat bazohet Plani Kombëtar i Emergjencave Civile;
4. Ndjek në vazhdimësi gjendjen e emergjencave civile në territorin e vendit dhe planifikon masa vepruese ndaj tyre;
5. Mban kontakte të vazhdueshme me strukturat e monitorimit, informimit dhe strukturat operacionale.
6. I siguron Komitetit Ndërministror të Emergjencave Civile të dhënat e nevojshme për situatat emergjente, si dhe mundësitë për mbështetje materiale të operacioneve për përballimin e emergjencave civile;
7. Bashkërendon punën e institucioneve qendrore me organet e qeverisjes vendore për mbrojtjen civile;
8. Kërkon të dhëna për mbrojtjen civile, duke komunikuar drejtpërdrejtë me strukturat, e përhershme dhe të përkohshme, të mbrojtjes civile në nivel qendror, në nivel qarku dhe bashkie;
9. Lidh marrëveshje me shoqata, organizata dhe organizma, në fushën e mbrojtjes civile;
10. Organizon, bashkërendon, drejton apo kontribuon në konferenca, seminare dhe workshop për apo të lidhura me emergjencat civile në nivel kombëtar, rajonal dhe vendor;
11. Udhëzon strukturat përgjegjëse për mënyrën e sensibilizimit dhe të ndërgjegjësimit të opinionit publik për emergjencat civile;
12. Bashkërendon apo kontribuon në punën për vlerësimin e dëmeve të shkaktuara, si dhe riaftësimin nga fatkeqësitë natyrore ose nga fatkeqësi të tjera, në përputhje me aktet, ligjore dhe nënligjore, përkatëse;
13. Bashkërendon aktivitetet e strukturave të përfshira në përgjigjen ndaj emergjencës civile të shkallës së ulët.
14. Kryen inspektime në terren për masa parandaluese, përballuese apo rehabilituese për të cilat kërkohet financim, si dhe inspektime për realizimin e investimeve të kryera me fondet propozuara nga DPEC dhe të vëna në dispozicion nga buxheti i shtetit ose nga programi “emergjencat civile”.
MM dhe FA ditë pas dite pranë qytetarëve në përballimn e vështirësive të krijuara nga COVID - 19 Qershor 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura ditë pas dite kanë qenë pranë qytetarëve gjatë gjithë...
Dekorata nga NATO dhe Afghanistani për ushtarakët e Forcave të Armatosura Qershor 2020 MONS, Belgjikë - zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE (Supreme Headquarters Allied Poëers Europe), gjeneralmajor...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2020Janar 2020 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 06 (2020) Qershor 2020Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 24 korrik 2020Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Gusht 2020
Ma En Pr Sh Di
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6