Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”

Fotogaleria

Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”.

Të pranishëm në këtë ceremoni ishin presidenti i Republikës, njëkohësisht komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura z. Ilir Meta, shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, shefi i Shtabit të Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar gjeneral Sir Stuart William Peach, ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri Duncan Norman, gjeneralë dhe ushtarakë të tjerë të nga MM dhe FA.

Në fjalën e tij shefi i Shtabit të Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar, gjeneral Sir Stuart William Peach çmoi bashkëpunimin me Shqipërinë, duke e vlerësuar si një anëtare të denjë të NATO. “Ne kemi ecur së bashku me eskperiencat tona ushtarake në NATO. E di se do të punojmë së bashku në të ardhmen. Unë kam bindjen si shefi i Shtabit së Mbretërisë së Bashkuar që e ardhmja jonë është shumë më e sigurtë si rezultat i kësaj Aleance. NATO, mbetet lidhja vitale që mundëson sigurinë në vendin tonë”.

Nga ana e tij shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku e vuri theksin te forcimi i këtij bashkëpunimi në funksion të paqes dhe sigurisë. “Ky është demonstrim i bashkëpunimit të shkëlqyer që kemi midis FA të Mbretërisë së Bashkuar dhe FA të RSH, dhe sigurinë se ky bashkëpunim do të shtrihet dhe do të vazhdojë akoma më shumë edhe në të ardhmen në interes të paqes, sigurisë jo vetëm në vendet tona, por edhe në rajon edhe më gjerë. Ne jetojmë në një mjedis që praktikuesit e sigurisë e përcaktojnë si vulnerabël, të paparashikuar, kompleks dhe të paqartë, megjithëse jetojmë në një sistem ndërkombëtar, ku shtetet duhen të jenë aktorët e vetëm kryesorë, por në realitet ajo që konstatojmë është rritja në disa raste e frikshme e rolit të aktorit jo shtetëror. Një mjedis me aktorë të tillë, na ka ekspozuar të gjithëve njësoj përballë rreziqesh dhe kërcënimesh, që mesa duket asnjë shtet nuk e ka të lehtë t’i përballojë i vetëm, aq më pak vende të vogla si Shqipëria”.

Duke folur për sfidat e reja të sigurisë, gjeneral brigade Kollçaku tregoi se kjo stërvitje është një arsye më shumë për të na bërë të vendosur për të vijuar në rrugën tonë të bashkëpunimit me Mbretërinë e Bashkuar në fushën ushtarake, por jo vetëm, si mundësia më e mirë e ruajtjes së paqes dhe sigurisë.
Stërvitja “Ushtari Eagle 17” ka për qëllim ruajtjen e instalimeve apo bazave ushtarake, mbështetjen për operacionet ajrore dhe detare që lidhen me zonën e ulje-taktike, perfeksionimin e aftësive të patrullimit, kryerjen e veprimeve që kanë të bëjnë me operacionet e stabilizimit; është në fakt mënyra më e mirë për t’u përgatitur për karakteirn e ndryshueshëm të veprimeve në zonën e operacioneve.

Kjo stërvitje e cila ka nisur më 04 shtator 2017, zhvillohet në kuadër të bashkëpunimit dypalësh me Mbretërinë e Bashkuar dhe do të vijojë deri më datën 28 shtator 2017, në bazën detare të Kepit të Palit, Rajonin Stërvitor të Bizës, Bazën Ajrore të Kuçovës dhe në Batalionin III të Këmbësorisë në Poshnje.

Më pas dy ushtarakët e lartë u zhvendosën në rajonin stërvitor të Bizës, ku përuruan memorialin kushtuar ushtarëve britanikë të rënë në vendin tonë. Ushtarët britanikë humbën jetën në një fluturim gjatë operacioneve mbështetëse në Shqipëri më 29 nëntor 1944.
Fillon stërvitja “Defender Europe 21“ Maj 2021 Nga Durrësi fillon stërvitja “Defender Europe 21“, me pjesëmarrjen e rreth 28 mijë trupave shumëkombëshe...
Festat në FA, fëmijët e ushtarakëve sjellin surprizë një “Musical” Dhjetor 2020 Pandemia nuk i ka ndalur fëmijët e ushtarakëve të presin bukur festat e fundvitit. Ashtu siç është tashmë traditë edhe këtë vit ata kanë sjellë një koncert surprizë për bashkëmoshatarët e tyre.
Pavarësisht kufizimeve të pandemisë operacionaliteti i FA vazhdon... Dhjetor 2020 Kapacitetet dhe operacionaliteti i Forcave të Armatosura janë prioritet, pavarësisht kufizimeve të pandemisë...
Gëzuar Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë Nëntor 2020 108 vite pas shpalljes së pavarësisë, flamuri ynë valëvitet në çdo cep të botës përmes heronjve tanë nën uniformë, të cilët qëndrojnë krenarë krah përfaqësuesve të vendeve aleate, në çdo mision...
3 vjet arritje në Forcat e Armatosura Nëntor 2020 3 vjet janë shumë pak në historinë e Forcave të Armatosura shqiptare, por gjatë këtyre viteve, ku në krye të Ministrisë së...
Emergjencat Civile dhe FA më të mirëpajisura dhe më dinjitoze në përballimin e fatkeqësive natyrore Nëntor 2020 Reformimi i emergjencave civile nisi me ligjin e ri “Për Mbrojtjen Civile” dhe krijimin i Agjencisë Kombëtare që do të...
Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit dhe Bashkëpunimit midis AKMC dhe TIA 15 Tetor 2020 Sot, më datë 15 tetor 2020, në mjediset e Tirana International Airport (TIA) u organizua takimi për nënshkrimin,...
Dita Ndërkombëtare për Zvogëlimin e Rreziqeve nga Fatkeqësitë Tetor 2020 Agjensia Kombëtare e Mbrojtjes Civile (AKMC) ka organizuar në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Kombëtar, prefekturat,...
Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura Tetor 2020 Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura po merr formë ditë pas dite...
Programi bachelor i studimeve në fushën e Shkencës Ushtarake, Akademia e FA Shtator 2020 Në tetor 2020 hapet programi bachelor në Akademinë e FA. Ky është edhe momenti kur akademia do të rifitojë me të drejta...
MM dhe FA ditë pas dite pranë qytetarëve në përballimn e vështirësive të krijuara nga COVID - 19 Qershor 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura ditë pas dite kanë qenë pranë qytetarëve gjatë gjithë periudhës së lockdown...
Dekorata nga NATO dhe Afghanistani për ushtarakët e Forcave të Armatosura Qershor 2020 MONS, Belgjikë - zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE (Supreme Headquarters Allied Poëers Europe), gjeneralmajor Barre Seguin i dorëzoi...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2021Janar 2021 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 05 (2021) Maj 2021Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 11 qershor 2021Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Qershor 2021
Ma En Pr Sh Di
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4