BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë

151117 bbc

Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve në të gjitha qarqet e vendit me rastin e 73 - vjetorit të çlirimit.

Në shkrimin e BBC, theksohet ndër të tjera se, në prag të përvjetorit të ditës së Çlirimit më 29 Nëntor, Shqipëria, sapo ka filluar një iniciativë mbarëkombëtare për të rehabilituar varrezat e dëshmorëve të luftës, të lëna pas dore për një kohë të gjatë.

Këto varreza u ndërtuan dhe u mirëmbajtën nga autoritetet komuniste të pasluftës për mëse 46 vjet. Rehabilitimi i tyre në të 12 qarqet e vendit do të përfundojë përpara datës 29 nëntor, kohë kur Forcat e Armatosura në bashkëpunim me bashkitë do t’i japin këtyre varrezave një pamje të re.

Më poshtë lajmi i plotë i publikuar nga BBC:

Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash harresë

Shqipëria sapo ka filluar një inciativë mbarëkombëtare për të rehabilituar varrezat e dëshmorëve të luftës, të lëna pas dore për një kohë të gjatë, në prag të përvjetorit të ditës së Çlirimit nga pushtimi gjerman, më 29 nëntor.

Këtë e bëri të ditur ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka gjatë një vizite në varrezat e Peshkopisë, skena e një numri betejash të rezistencës kundër pushtuesve italinë e më pas gjermanë në Luftën e Dytë Botërore.

Rehabilitimi po ndërmerret nga autoritetet vendore dhe forcat ushtarake dhe përfshin pastrimin nga barishtet, restaurimin e mermereve dhe pllakatave si edhe shtrimin e rruginave ndërmjet varreve.

”Kjo iniciativë e Ministres së Mbrojtjes, që përfshin 22 varreza në vend, ka si qëllim të nderojë dhe respektojë dinjitetin e të rënëve”, deklaroi vetë ministrja në një video, të postuar në faqen zyrtare të ministrisë, drejtuar trupave ushtarake dhe autoriteve lokale.

”Kjo iniciativë është gjithashtu një shprehje e vendosmërisë sonë për të çuar përpara idetë e atyre të cilët shkruan historinë e Shqipërisë me gjakun e tyre, që dhanë jetën për brezat e ardhshëm të shqiptarëve. Ajo siguron një mjedis të denjë për të afërmit në mënyrë që të përkujtojnë sakrificat e të dashurve të tyre”, thotë ministrja.

28.000 dëshmorë

Varrezat u ndërtuan dhe u mirëmbajtën nga autoritetet komuniste të pasluftës.

Ato u shndërruan në një pikë kryesore të mbulimit me lavdi të 28.000 dëshmorëve, të cilët dhanë jetën duke luftuar për forcat e rezistencës të udhëhequra nga komunistët.

Por, pas rënies së komunizmit në 1990, shumë nga qeveritë demokratike që pasuan nuk kishin as burimet dhe as dëshirën për të harxhuar para në këto vende duke i parë varrezat si një tablo të njëanshme të luftës.

Roland Qafoku, gazetar i njohur dhe autor i një filmi dokumentar për Shqipërinë gjatë Luftës së Dytë Botërore, e mirëpriti punën restauruese, por u bëri thirrje autoriteteve të shfrytëzonin këtë rast për të nderuar kujtimin e të gjithë atyre të cilët luftuan për vendin e tyre.

Ai i tha rrjetit ”Balkan Insight” se asnjë nga të rënët në luftë të varrosur atje nuk janë monarkistë apo nacionalistë, shumë prej të cilëve u persekutuan apo u dëbuan nga komunistët të cilët pas luftës dolën fitimtarë.

“Përpara se të restaurojnë varret e atyre të cilët tashmë janë të varrosur aty, qeveria duhet të financojë kthimin e trupave të të gjithë atyre të cilët luftuan shumë dhe me çdo mënyrë për vendin e tyre”, thotë ai.
Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit dhe Bashkëpunimit midis AKMC dhe TIA 15 Tetor 2020 Sot, më datë 15 tetor 2020, në mjediset e Tirana International Airport (TIA) u organizua takimi për nënshkrimin,...
Dita Ndërkombëtare për Zvogëlimin e Rreziqeve nga Fatkeqësitë Tetor 2020 Agjensia Kombëtare e Mbrojtjes Civile (AKMC) ka organizuar në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Kombëtar, prefekturat,...
Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura Tetor 2020 Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura po merr formë ditë pas dite...
Programi bachelor i studimeve në fushën e Shkencës Ushtarake, Akademia e FA Shtator 2020 Në tetor 2020 hapet programi bachelor në Akademinë e FA. Ky është edhe momenti kur akademia do të rifitojë me të drejta...
MM dhe FA ditë pas dite pranë qytetarëve në përballimn e vështirësive të krijuara nga COVID - 19 Qershor 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura ditë pas dite kanë qenë pranë qytetarëve gjatë gjithë...
Dekorata nga NATO dhe Afghanistani për ushtarakët e Forcave të Armatosura Qershor 2020 MONS, Belgjikë - zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE (Supreme Headquarters Allied Poëers Europe), gjeneralmajor...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2020Janar 2020 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 06 (2020) Shtator 2020Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 09 tetor 2020Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Tetor 2020
Ma En Pr Sh Di
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1