Fjala e ministrit të Mbrojtjes Olta Xhaçka në seancën plenare mbi projektligjin për SEEBRIG

Të nderuar kolegë,

një përshkrim të shkurtër për projektligjin që ka përgatitur dikasteri që drejtoj.

Siç e tha edhe parafolësja, Forca Paqeruajtëse Shumëkombëshe e Europës Juglindore është një nga nismat e para dhe të rëndësishme, që janë ndërmarrë në rajonin tonë me synim promovimin e sigurisë e stabilitetit, por edhe kultivimin e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë mes vendeve tona.

Është një iniciativë të cilës Shqipëria i është bashkuar që në vitin 1999 nën drejtimin e të ndjerit ish-ministrit Hajdaraga. Dhe është një marrëveshje që padyshim ka luajtur në rol të rëndësishëm në përgatitjen dhe rritjen e kapaciteteve profesionale të Forcave të Armatosura, sepse krijimi i kësaj force si një brigadë shumëkombëshe, me forca nga të 7 vendet anëtare, nga Shqipëria, Italia, Turqia, Greqia, Rumania, Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut, duke kombinuar forcat e vendeve që aspironin anëtarësimin e vendit tonë, por edhe të vendeve anëtare si Italia, Turqia apo Greqia, ka bërë të mundur një shkëmbim të vyer eksperiencash dhe aftësimin e FA për të marrë pjesë në misionet e NATO dhe të OKB.

Sigurisht, duke pasur parasysh ndryshimet e jashtëzakonshme që kanë ndodhur në FA të të gjithë vendeve anëtare, modernizimin dhe rritjen e kapaciteteve, aftësinë në rritje për të ndërvepruar në kuadër të NATO, në disa momente ka lindur edhe nevoja për të bërë ndryshime në mënyrën e funksionimit, apo strukturën e kësaj force shumëkombëshe.

Kjo arsyeja, përse vendet kontribuese e kanë parë të nevojshme që të sjellin një tjetër amendim të kontratës bazë, nëpërmjet këtij protokolli, i cili është Protokolli i Gjashtë Shtesë i SEEBRIG, i cili ka si synim të tij kryesor rritjen e fleksibilitetit të ndërveprimit të SEEBRIG me njësitë e tjera në operacione të NATO të BE dhe të OKB, si dhe rritjen e efikasitetit të funksionimit të forcës në përgjithësi. Pra pa prekur thelbin e saj, pra parimet mbi të cilat funksionon marrëveshja dhe qëllimin për të cilën ajo u krijua.

Këto ndryshime konsistojnë më së shumti në një përditësim të shpjegimit të termave, të mënyrës së funksionimit të brigadës SEEBRIG duke parashikuar edhe drejtimin e saj me rotacion, venddislokimin, etj. Pra, janë ndryshime që vinë si pasojë e ndryshimeve të mëdha që kanë ndodhur në mbarë rajonin dhe në modernizimin e rritjes se profesionalizmit të Forcave të të Armatosura të të gjithë vendeve anëtare.

Shqipëria tashmë prej dekadash ia ka dalë të shndërrohet në një faktor stabiliteti e sigurie në rajon, rol për të cilin ajo është vlerësuar vazhdimisht nga të gjithë aleatët dhe partnerët. Marrëveshje dhe iniciativa si SEEBRIG kanë luajtur padyshim një rol shumë të rëndësishëm në krijimin e këtij imazhi pozitiv për vendin tonë.

Prandaj unë i ftoj kolegët që ta miratojnë këtë projektligj, i cili vjen jo thjesht si një nevojë për modernizimin e një marrëveshje të suksesshme, por edhe si një angazhim i vendit tonë ndaj partnerëve.
Programi bachelor i studimeve në fushën e Shkencës Ushtarake, Akademia e FA Shtator 2020 Në tetor 2020 hapet programi bachelor në Akademinë e FA. Ky është edhe momenti kur akademia do të rifitojë me të drejta...
MM dhe FA ditë pas dite pranë qytetarëve në përballimn e vështirësive të krijuara nga COVID - 19 Qershor 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura ditë pas dite kanë qenë pranë qytetarëve gjatë gjithë...
Dekorata nga NATO dhe Afghanistani për ushtarakët e Forcave të Armatosura Qershor 2020 MONS, Belgjikë - zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE (Supreme Headquarters Allied Poëers Europe), gjeneralmajor...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2020Janar 2020 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 06 (2020) Qershor 2020Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 18 shtator 2020Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shtator 2020
Ma En Pr Sh Di
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4