Merr detyrën komandanti i ri i Forcës Detare, Peleshi: Kundëradmiral Agastra, është garancia për konsolidimin e arritjeve

Fotogaleria

Kundëradmiral Adnan Agastra mori zyrtarisht detyrën e komandantit të Forcës Detare shqiptare, në një ceremoni ku morën pjesë: ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, zëvendësshefja e Shtabit të Përgjithshëm të FA gjeneralmajor Manushaqe Shehu, komandantët e forcave si dhe ushtarakë të FD.

Detyra iu dorëzua kundëradmiral Agastrës nga paraardhësi i tij gjeneral brigade Ilir Xhebexhia, i cili i dorëzoi edhe flamurin luftarak të Forcës Detare.

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi falënderoi gjeneral brigade Xhebexhian për kontributin e tij të deritanishëm në krye të Forcës Detare dhe shprehu bindjen se komandanti i ri ka të gjitha aftësitë për t’i çuar më tej arritjet në këtë forcë. “Duke e uruar gjeneral brigade Xhebexhin për një vijim të suksesshëm në detyra të tjera të karrierës ushtarake, shpreh bindjen se ai ndjehet i nderuar edhe që stafetën ia lë një prej profesionistëve të spikatur dhe me ambicie të larta për të bërë më të mirën, siç është kundëradmiral Agastra. Me një karrierë të gjatë dhe dinjitoze, me një angazhim, eksperiencë dhe kontribut pothuajse në çdo fushë dhe nivel të aktivitetit të FA në përgjithësi, dhe të Forcës Detare në veçanti, brenda dhe jashtë vendit, kundëradmiral Agastra, është siguria dhe garancia e të gjithëve për konsolidimin e arritjeve, progres të mëtejshëm dhe realizim të detyrave.

Ministri Peleshi foli edhe për avantazhet që premton buxheti i rritur i Mbrojtjes, si në modernizimin e FA ashtu edhe në trajtimin financiar të ushtarakëve: “Do të jetë një vit me shumë sfida. Natyrisht kemi një buxhet 32% më të lartë sesa buxheti i vitit të kaluar, kemi 65% më shumë buxhet për modernizimin e FA, kemi një sistem pagash për këtë vit të planifikuar në buxhet prej 30% më shumë në të gjithë nivelet nga ushtari bazë deri te gjenerali, që do të thotë edhe në pjesën materiale përveç asaj morale dhe do t’i japin më shumë motiv të rinjve, të rejave edhe të gjithë efektivëve të FA për të kontribuar.

Edhe komandanti i ri, kundëradmiral Agastra e vendosi theksin te modernizimi i FD, i cili siç tha ai, synon rritjen e kapaciteteve të anijeve luftarake të flotës sonë, jo vetëm si një domosdoshmëri e rritjes së sigurisë kombëtare, por edhe kontributit në Aleancë.

Kundëradmiral Adnan Agastra, me propozim të ministrit të Mbrojtjes, u emërua komandant i Forcës Detare me dekret të presidentit të Republikës, duke u bërë komandanti i 19-të i flotës detare shqiptare.
Apliko tani! Bëhuni pjesë e FA Shtator - Nëntor 2022 Nisin rekrutimet për ushtarë/detarë në Forcat e Armatosura, Ministria e Mbrojtjes e konsideron thelbësore për Forcat e Armatosura rekrutimin e ushtarëve me një profil sa më të lartë, në kushtet e një profesionalizmi....
Momente kulmore nga stërvitja "Defender Europe 21" të publikuara nga Ambasada e SHBA në Tiranë Korrik 2021 Gjatë muajve maj dhe qershor, Shqipëria mikpriti aspekte të rëndësishme të "Defender Europe 21", stërvitja vjetore shumëkombëshe e përbashkët...
Fillon stërvitja “Defender Europe 21“ Maj 2021 Nga Durrësi fillon stërvitja “Defender Europe 21“, me pjesëmarrjen e rreth 28 mijë trupave shumëkombëshe...
Festat në FA, fëmijët e ushtarakëve sjellin surprizë një “Musical” Dhjetor 2020 Pandemia nuk i ka ndalur fëmijët e ushtarakëve të presin bukur festat e fundvitit. Ashtu siç është tashmë traditë edhe këtë vit ata kanë sjellë një koncert surprizë për bashkëmoshatarët e tyre.
Pavarësisht kufizimeve të pandemisë operacionaliteti i FA vazhdon... Dhjetor 2020 Kapacitetet dhe operacionaliteti i Forcave të Armatosura janë prioritet, pavarësisht kufizimeve të pandemisë...
Gëzuar Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë Nëntor 2020 108 vite pas shpalljes së pavarësisë, flamuri ynë valëvitet në çdo cep të botës përmes heronjve tanë nën uniformë, të cilët qëndrojnë krenarë krah përfaqësuesve të vendeve aleate, në çdo mision të NATO, BE & OKB.
Emergjencat Civile dhe FA më të mirëpajisura dhe më dinjitoze në përballimin e fatkeqësive natyrore Nëntor 2020 Reformimi i emergjencave civile nisi me ligjin e ri “Për Mbrojtjen Civile” dhe krijimin i Agjencisë Kombëtare që do të...
Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit dhe Bashkëpunimit midis AKMC dhe TIA 15 Tetor 2020 Sot, më datë 15 tetor 2020, në mjediset e Tirana International Airport (TIA) u organizua takimi për nënshkrimin,...
Dita Ndërkombëtare për Zvogëlimin e Rreziqeve nga Fatkeqësitë Tetor 2020 Agjensia Kombëtare e Mbrojtjes Civile (AKMC) ka organizuar në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Kombëtar, prefekturat,...
Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura Tetor 2020 Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura po merr formë ditë pas dite...
Programi bachelor i studimeve në fushën e Shkencës Ushtarake, Akademia e FA Shtator 2020 Në tetor 2020 hapet programi bachelor në Akademinë e FA. Ky është edhe momenti kur akademia do të rifitojë me të drejta...
MM dhe FA ditë pas dite pranë qytetarëve në përballimn e vështirësive të krijuara nga COVID - 19 Qershor 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura ditë pas dite kanë qenë pranë qytetarëve gjatë gjithë periudhës së lockdown...
Dekorata nga NATO dhe Afghanistani për ushtarakët e Forcave të Armatosura Qershor 2020 MONS, Belgjikë - zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE (Supreme Headquarters Allied Poëers Europe), gjeneralmajor Barre Seguin i dorëzoi...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
Direktiva e Mbrojtjes 2022Janar 2022 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 4 (2022) Gusht 2022Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 29 korrik 2022Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Gusht 2022
Ma En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4