Ministri Peleshi në Komandën e NATO në Napoli: Shqipëria shton trupat në KFOR

 Fotogaleria

020

Ministri i Mbrojtjes z. Niko Peleshi, në kuadër të zhvillimit të një vizite zyrtare në Republikën e Italisë, zhvilloi një vizitë në Komandën e Forcës së Bashkuar në Napoli (JFCNP), ku u prit nga komandanti i kësaj komande, admiral Robert Burke.

Pasi i uroi mirëseardhjen, admiral Burke e njohu ministrin Peleshi me disa prej detyrave të komandës që ai drejton dhe fokusin e pati tek roli dhe përgjegjësitë që kjo komandë ka në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Ai vlerësoi maksimalisht kontributin e FARSH në misionet dhe operacionet e drejtuara nga NATO, si dhe vuri theksin në rolin konstruktiv që vendi ynë luan për stabilitetin dhe bashkëpunimin rajonal të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Veçanërisht, admiral Burke, u ndal në ecurinë e misionit të NATO-s në Kosovë (KFOR), ku vlerësoi kontributin e personelit të FA në këtë mision, si dhe në kuadër të operacionit “Allied Solace”.

Nga ana e tij, ministri Peleshi falënderoi admiral Burke për mikpritjen dhe e përgëzoi atë për lidershipin e treguar në drejtimin e kësaj komande, e cila është e një rëndësie të veçantë për shkak të rolit që ka në rajonin tonë.

Më tej, zoti Peleshi diskutoi me admiral Burke mbi zhvillimet e fundit në krahun lindor të Aleancës dhe vuri në dukje lidhjen që kanë veprimet aktuale të Rusisë në dhe përreth Ukrainës, me aktivitete hibride që Rusia zhvillon në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Për këtë, ministri Peleshi kërkoi vëmendje të shtuar të Komandës së Forcës së Bashkuar në rajonin tonë, për të pamundësuar kështu ndikimin dhe influencën e aktorëve dashakeqës në rajon.

040

Gjithashtu, zoti Peleshi u ndal në zhvillimet në Kosovë ku theksoi rëndësinë kombëtare që ky vend ka për Shqipërinë. Ai vuri në dukje mbështetjen e vazhdueshme që Shqipëria jep për Kosovën në çdo fushë dhe u ndal në zhvillimet që ndodhin shpesh në kufirin Kosovë - Serbi, ku ka reagime joproporcioanle nga Serbia. Këto reagime janë të papranueshme dhe duhet të adresohen në radhë të parë politikisht nga Bashkimi Evropian dhe NATO, por edhe me veprime dhe qëndrime konkrete nga misioni i NATO në Kosovë (KFOR).

Ministri Peleshi e siguroi admiral Burke për mbështetjen e vazhdueshme të Shqipërisë për misionin KFOR dhe e informoi atë mbi rritjen e kontributit të FARSH në këtë mision, duke filluar nga muaji shkurt i këtij viti.

Në përfundim të kësaj vizite, ministri Peleshi pati një takim me personelin shqiptar që shërben në këtë komandë, të cilët i falënderoi për punën e tyre, profesionalizmin dhe përfaqësimin dinjitoz, duke dëshmuar për të disatën herë se ushtarakët shqiptarë janë “ambasadorët” më të mirë të vendit tonë në përçimin dhe promovimin e vlerave tona kombëtare.

Komanda e Forcës së Bashkuar në Napoli është struktura nga e cila varet misioni i NATO në Kosovë, KFOR.

020
Apliko tani! Bëhuni pjesë e FA Dhejtor 2021 - Janar 2022 Nisin rekrutimet për ushtarë/detarë në Forcat e Armatosura, Ministria e Mbrojtjes e konsideron thelbësore për Forcat e Armatosura rekrutimin e ushtarëve me një profil sa më të lartë, në kushtet e një profesionalizmi....
Momente kulmore nga stërvitja "Defender Europe 21" të publikuara nga Ambasada e SHBA në Tiranë Korrik 2021 Gjatë muajve maj dhe qershor, Shqipëria mikpriti aspekte të rëndësishme të "Defender Europe 21", stërvitja vjetore shumëkombëshe e përbashkët...
Fillon stërvitja “Defender Europe 21“ Maj 2021 Nga Durrësi fillon stërvitja “Defender Europe 21“, me pjesëmarrjen e rreth 28 mijë trupave shumëkombëshe...
Festat në FA, fëmijët e ushtarakëve sjellin surprizë një “Musical” Dhjetor 2020 Pandemia nuk i ka ndalur fëmijët e ushtarakëve të presin bukur festat e fundvitit. Ashtu siç është tashmë traditë edhe këtë vit ata kanë sjellë një koncert surprizë për bashkëmoshatarët e tyre.
Pavarësisht kufizimeve të pandemisë operacionaliteti i FA vazhdon... Dhjetor 2020 Kapacitetet dhe operacionaliteti i Forcave të Armatosura janë prioritet, pavarësisht kufizimeve të pandemisë...
Gëzuar Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë Nëntor 2020 108 vite pas shpalljes së pavarësisë, flamuri ynë valëvitet në çdo cep të botës përmes heronjve tanë nën uniformë, të cilët qëndrojnë krenarë krah përfaqësuesve të vendeve aleate, në çdo mision të NATO, BE & OKB.
Emergjencat Civile dhe FA më të mirëpajisura dhe më dinjitoze në përballimin e fatkeqësive natyrore Nëntor 2020 Reformimi i emergjencave civile nisi me ligjin e ri “Për Mbrojtjen Civile” dhe krijimin i Agjencisë Kombëtare që do të...
Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit dhe Bashkëpunimit midis AKMC dhe TIA 15 Tetor 2020 Sot, më datë 15 tetor 2020, në mjediset e Tirana International Airport (TIA) u organizua takimi për nënshkrimin,...
Dita Ndërkombëtare për Zvogëlimin e Rreziqeve nga Fatkeqësitë Tetor 2020 Agjensia Kombëtare e Mbrojtjes Civile (AKMC) ka organizuar në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Kombëtar, prefekturat,...
Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura Tetor 2020 Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura po merr formë ditë pas dite...
Programi bachelor i studimeve në fushën e Shkencës Ushtarake, Akademia e FA Shtator 2020 Në tetor 2020 hapet programi bachelor në Akademinë e FA. Ky është edhe momenti kur akademia do të rifitojë me të drejta...
MM dhe FA ditë pas dite pranë qytetarëve në përballimn e vështirësive të krijuara nga COVID - 19 Qershor 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura ditë pas dite kanë qenë pranë qytetarëve gjatë gjithë periudhës së lockdown...
Dekorata nga NATO dhe Afghanistani për ushtarakët e Forcave të Armatosura Qershor 2020 MONS, Belgjikë - zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE (Supreme Headquarters Allied Poëers Europe), gjeneralmajor Barre Seguin i dorëzoi...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
Direktiva e Mbrojtjes 2022Janar 2022 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 4 (2022) Prill 2022Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 20 maj 2022Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Maj 2022
Ma En Pr Sh Di
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5