Kremtohet 70-vjetori i Çlirimit të atdheut

Foto Galeri


Kremtohet 70-vjetori i Çirimit të atdheut nga pushtuesit nazifashistë. Ceremonia e rastit është organizuar në sheshin qendror të garnizonit “Skënderbej”. Ishin të pranishëm: presidenti i Republikës së Shqipërisë dhe komandanti i Përgjithshëm i FA, z. Bujar Nishani, kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, kryeministri, z. Edi Rama, ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli, shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo, ministra të kabinetit qeveritar, deputetë, gjeneralë, ushtarakë të Forcave të Armatosura, veteranë të LANÇ, autoritete të pushtetit vendor, përfaqësues të komunitetit fetar etj. Gjithashtu nderonin me pjesëmarrjen e tyre ambasadorë dhe përfaqësues të tjerë të trupit diplomatik të akredituar në vendin tonë, atashe ushtarakë dhe ushtarakë të tjerë të të huaj me mision në vendin tonë etj.

Në sheshin qëndror të garnizonit “Skënderbej” ishin rreshtuar 21 kuadrate trupash ushtarake nga të gjitha komandat dhe strukturat e Forcave të Armatosura, një kuadrat nga Policia e Shtetit dhe një kuadrat nga Garda e Republikës.
Pas paraqitjes së forcës që iu bë presidentit të Republikës dhe komandantit të Përgjithshëm të FA, z. Bujar Nishani, fjalën e mori ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli. “Jemi këtu për të përkujtuar 29 Nëntorin, këtë ditë të shënuar të historisë së popullit tonë, kur forcat partizane të ndihmuara nga aleatët tanë britanikë dhe amerikanë, përzunë okupatorin e fundit nazifashist nga Shqipëria. Për pesë vite të gjata, Shqipëria ishte futur në një hije të zymtë të pushtimit të huaj. Edhe Evropa po ashtu vuante nga skllavëria. Kombe të lira ishin nënshtruar, miliona njerëz vuanin. Dhe shqiptarët, shtatëdhjetë vjet më parë finalizuan një përpjekje heroike kundër tiranisë, e paparë më parë në historinë moderne të Shqipërisë”, është shprehur ministrja Kodheli.

Më tej znj. Kodheli theksoi se, përpara nesh është një grup veteranësh të Luftës, njerëz të cilët e kanë parë armikun në sy. Ata aty, janë burrat që luftuan okupatorin, janë trimat që çliruan atdheun, janë heronjtë që i dhanë fund luftës. Mes tyre është trimëria e labit, guximi i skraparlliut, mençuria e korçarit dhe burrëria e kuksianit, këmbëngulja e krutanit dhe intelektualizmi i shkodranit, por dhe i të gjithë shqiptarëve anembanë vendit. Ju e patë vdekjen në sy dhe nuk u kthyet pas. Respekti e mirënjohja jonë është me ju dhe pa kushte. “Ka disa gjëra për të cilat ia vlen të vdesësh. Një prej tyre është liria e atdheut. Dhe ata djem e vajza në lulen e rinisë e ëndërronin lirinë e Shqipërisë. Ata luftuan kundër tiranisë, për një të ardhme më të mirë për vendin tonë”, është shprehu ajo.

Në vijim të fjalës së saj ministrja Kodheli tha: “Aleatët tanë të sotëm, që i rigjetëm pas disa dekadash ndarje të sforcuar, nuk do të na kishin radhitur mes tyre më 1945, nëse më 29 nëntor 1944 Shqipëria nuk do të ishte çliruar nga bijtë e saj. Ata që duan të lexojnë për të rishkruar, të urdhërojnë. Hapni vëllimet e plota të akteve të Konferencës së Paqes së Parisit të 1946. Do të kuptoni se Lufta Nacionalçlirimtare ishte aq shumë vendimtare sa që më 1946, Shqipëria të mbante të pacënuar integritetin e saj territorial. Në kohën kur, e përçudnuar nga fashizmi që i dha fund pavarësisë së saj, që i shtiu në dhé 8% të popullsisë së saj, Shqipëria rrekej të rimëkëmbej, fuqi me sy të zgurdulluar nga orekse arkaike kërkonin ta ricopëtonin, si njëherë e një kohë. Nacionalçlirimtarja dhe ky 29 nëntor kaq shumë i diskutuar, ishin garancia se kombi shqiptar nuk ishte kolaboracionisti i radhës, por luftëtari i parë në radhën e atyre popujve që rrokën armët kundër barbarisë”.

Duke folur për arritjet e shënuara në këto vite të demokracisë, ministrja Kodheli nënvizoi se, Shqipëria është një anëtare e denjë e NATO, Aleancës më të fuqishme të demokracive në botë. Forcat tona të Armatosura kanë valëvitur flamurin kuqezi në të gjitha krizat ku vlerat fondamentale të lirive dhe të drejtave të njeriut janë nëpërkëmbur. Nga Afganistani në Bosnje, nga Iraku në Çad, nga Gjeorgjia në Kosovë, ushtarakët tanë, me idealin e lirisë dhe demokracisë kanë luftuar përkrah aleatëve tanë të natyrshëm për ta bërë botën një vend më të mirë për të jetuar. “Gjithmonë në të tilla raste thuhet se puna nuk mbaron këtu, se përvjetorë të tjerë na presin dhe se ditë më të mira do të vijnë. E natyrisht që asgjë nuk mbaron këtu, por varet se si ne të gjithë së bashku, do ta bëjmë Shqipërinë një vend më të mirë, për fëmijët tanë dhe të ardhmen e kombit. Dhe unë do ringjall një parullë të luftës, pa komplekse nostalgjie e as ndrydhje për rënie në gabim ideologjik. Të punojmë për përparimin e Shqipërisë pa dallim feje, krahine e ideje”, ka përfunduar ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli.

Më pas, para tribunës nga Truproja e Nderit e Forcave të Armatosura u performua një skenar veprimesh rreshtore me armë dhe koreografi mjaft të gjetur, ndërsa në një lartësi të ulët fluturuan një skuadrilje helikopterësh Cougar të Bazës Ajrore të Farkës.
Më herët, krerët më të lartë të shtetit kanë bërë homazhe dhe kanë vendosur kurora me lule pranë monumentit “Nënë Shqipëri” në varrezat e Dëshmorëve të Atdheut. Një kurorë me lule vendosi ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA-së, gjeneralmajor Jeronim Bazo. Fjala e plotë e ministres Kodheli në kremtimin 70-vjetorit të Çlirimit të atdheut 70-vjetorit të Çlirimit të atdheut
Momente kulmore nga stërvitja "Defender Europe 21" të publikuara nga Ambasada e SHBA në Tiranë Korrik 2021 Gjatë muajve maj dhe qershor, Shqipëria mikpriti aspekte të rëndësishme të "Defender Europe 21", stërvitja vjetore shumëkombëshe e përbashkët...
Fillon stërvitja “Defender Europe 21“ Maj 2021 Nga Durrësi fillon stërvitja “Defender Europe 21“, me pjesëmarrjen e rreth 28 mijë trupave shumëkombëshe...
Festat në FA, fëmijët e ushtarakëve sjellin surprizë një “Musical” Dhjetor 2020 Pandemia nuk i ka ndalur fëmijët e ushtarakëve të presin bukur festat e fundvitit. Ashtu siç është tashmë traditë edhe këtë vit ata kanë sjellë një koncert surprizë për bashkëmoshatarët e tyre.
Pavarësisht kufizimeve të pandemisë operacionaliteti i FA vazhdon... Dhjetor 2020 Kapacitetet dhe operacionaliteti i Forcave të Armatosura janë prioritet, pavarësisht kufizimeve të pandemisë...
Gëzuar Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë Nëntor 2020 108 vite pas shpalljes së pavarësisë, flamuri ynë valëvitet në çdo cep të botës përmes heronjve tanë nën uniformë, të cilët qëndrojnë krenarë krah përfaqësuesve të vendeve aleate, në çdo mision...
3 vjet arritje në Forcat e Armatosura Nëntor 2020 3 vjet janë shumë pak në historinë e Forcave të Armatosura shqiptare, por gjatë këtyre viteve, ku në krye të Ministrisë së...
Emergjencat Civile dhe FA më të mirëpajisura dhe më dinjitoze në përballimin e fatkeqësive natyrore Nëntor 2020 Reformimi i emergjencave civile nisi me ligjin e ri “Për Mbrojtjen Civile” dhe krijimin i Agjencisë Kombëtare që do të...
Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit dhe Bashkëpunimit midis AKMC dhe TIA 15 Tetor 2020 Sot, më datë 15 tetor 2020, në mjediset e Tirana International Airport (TIA) u organizua takimi për nënshkrimin,...
Dita Ndërkombëtare për Zvogëlimin e Rreziqeve nga Fatkeqësitë Tetor 2020 Agjensia Kombëtare e Mbrojtjes Civile (AKMC) ka organizuar në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Kombëtar, prefekturat,...
Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura Tetor 2020 Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura po merr formë ditë pas dite...
Programi bachelor i studimeve në fushën e Shkencës Ushtarake, Akademia e FA Shtator 2020 Në tetor 2020 hapet programi bachelor në Akademinë e FA. Ky është edhe momenti kur akademia do të rifitojë me të drejta...
MM dhe FA ditë pas dite pranë qytetarëve në përballimn e vështirësive të krijuara nga COVID - 19 Qershor 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura ditë pas dite kanë qenë pranë qytetarëve gjatë gjithë periudhës së lockdown...
Dekorata nga NATO dhe Afghanistani për ushtarakët e Forcave të Armatosura Qershor 2020 MONS, Belgjikë - zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE (Supreme Headquarters Allied Poëers Europe), gjeneralmajor Barre Seguin i dorëzoi...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2021Janar 2021 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 05 (2021) Shtator 2021Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 17 shtator 2021Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shtator 2021
Ma En Pr Sh Di
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3