Fjala e ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli mbajtur në Bazën Ajrore në Farkë

Të nderuar ambasadorë,
I nderuar gjeneral Bazo,
Të nderuar gjeneralë, ushtarakë,
Të nderuar pjesëmarrës,

Kam kënaqësinë e veçantë të jem sot e pranishme në këtë ceremoni që përkon me ardhjen e dy helikopterëve të gjeneratës së fundit model EC 145 në konfigurimin SAR (kërkim shpëtim), por dhe me kompletimin e Policisë Ushtarake më mjete të blinduara. Me ardhjen e këtyre dy helikopterëve Flota Ajrore e Forcave të Armatosura pasurohet dhe modernizohet duke rritur ndjeshëmm kapacitetet operacionale. Që sot Komanda e Forcës Ajrore ka në përdorim 4 helikopterë Cougar AS532AL, në konfigurimet SAR (Search dhe Rescue), MEDEVAC (Medical Evacuation) dhe TTH (Transport Trupash); si dhe 2 helikopterë EC145, në konfigurimin SAR.

Modernizimi i Forcës Ajrore shqiptare me këta helikopterë i jep mundësi Forcës tonë Ajrore të kryejë operacione të ndryshme dhe misione të vështira, pavarësisht kushteve metereologjike, ditën apo natën, në operacione luftarake, si dhe në mbështetje të Forcave Tokësore dhe atyre Detare. Me modernizimin e Forcës Ajrore me këta helikopterë synohet të rritet shkalla e operacionalitetit, pasi kjo teknikë është e paisur me paketë modern, e cila përfshin sistemet e navigimit satelitor, instrumente tërësisht dixhitalë dhe në të njënjtën kohë garanton siguri maksimale për pilotët dhe pasagjerët edhe për shkak të pasijes së tyre me dy motorrë.

Përveç përkujdesjes për paisjen me helikopterë nga më modernët dhe më të sigurtët, Ministria e Mbrojtjes, Shtabi i Përgjithshëm dhe Forcat Ajrore janë kujdesur për trajnimin sipas standardeve më bashkëkohore të NATO-s për personelin që do të operojë më këta helikopterë.

Të nderuar pjesmarrës,
Përfundimi i programit të modernizimit të FA me gjashtë helikopterët, të cilët operojnë me të njëjtat standarde si në ushtritë e Aleancës, si dhe me përgatitjen e pilotëve dhe teknikëve pranë kompanive me prestigj në fushën e fluturimit, do të bëjë që Forca jonë Ajrore të jetë një vlerë e shtuar, jo vetëm për garantimin dhe rritjen e sigurisë dhe cilësisë së shërbimeve ajrore brenda vendit, por në të njënjtën kohë ne do të kemi mundësi që të kryejmë operacione të përbashkëta në bashkëpunim me komandat e NATO-s  për t’i dhënë zgjidhje situatave të ndryshme.

Ndërkaq, sië e thashë dhe më lart, Policisë Ushtarake tashmë i vihen në dispozicion katër mjete të blinduara të klasës “Lince”. Këto mjete do të shërbejnë për të rritur kapacitetet teknike dhe operacionale të misionit dhe detyrave të Policisë Ushtarake, si dhe për të zhvilluar, kompletuar dhe rritur nivelin operacional të kësaj strukture për kryerjen e operacioneve të vështira në zona me rrezikshmëri të lartë e më gjerë. Toga NRF deri më sot është ishte e pajisur me mjetet e blinduara IVECO PROTEDO, zëvendësimi i tyre me një gjeneratë të re rrit operacionalitetin e veprimeve ushtarake me aleatët. Të lehta në përdorim me një fuqi të madhe motorrike, “Lince”-t. e reja garantojnë lehtësira dhe siguri për drejtuesin dhe personelin gjatë kryerjes së detyrave operacionale.

Në këtë ceremoni  dëshiroj të falënderoj mbështetjen e aleatëve dhe miqve tanë të Francës, Gjermanisë dhe Italisë, por edhe të gjithë përfaqësuesit dhe trajnuesit e vendeve mike, të cilët kontribuan në përmbushjen e kontratës së paisjes së Forcës tonë Ajrore dhe Policisë Ushtarake me këtë teknikë moderne. I uroj gjithashtu gjithë pilotëve dhe ushtarakëve shqiptarë që do të shërbejnë dhe pilotojne me këto mjete moderne punë të mbarë në përbushjen e detyrimeve tona, sa kushtetuese, aq edhe si anëtar i NATO-s.

Sot po kalojme kohë të vështira, kërcënime që vijnë si nga kufijte juguor dhe lindor të NATO-s, ndaj dëshiroj dhe një herë t’ju inkurajoj dhe të kërkoj nga të gjithe ju të mos ndaleni asnjëherë së punuari në kerkim të rezultateve maksimale në pergatitjen tuaj, si dhe në rezultatet e të gjithëve ne së bashku. Kam besim te palekundur se efektivat e Forces Ajrore dhe i Policisë Ushtarake do të vijojnë të mbajnë lart emrin dhe punen e tyre në çdo kohë dhe situatë me profesionalizmin që i ka karakterizuar gjithmonë, me përkushtimin që i ka karaterizuar në përmbushjen e misionit tonë fisnik

Ju faleminderit dhe suksese!
Gëzuar Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë Nëntor 2020 108 vite pas shpalljes së pavarësisë, flamuri ynë valëvitet në çdo cep të botës përmes heronjve tanë nën uniformë, të cilët qëndrojnë krenarë krah përfaqësuesve të vendeve aleate, në çdo mision...
3 vjet arritje në Forcat e Armatosura Nëntor 2020 3 vjet janë shumë pak në historinë e Forcave të Armatosura shqiptare, por gjatë këtyre viteve, ku në krye të Ministrisë së...
Emergjencat Civile dhe FA më të mirëpajisura dhe më dinjitoze në përballimin e fatkeqësive natyrore Nëntor 2020 Reformimi i emergjencave civile nisi me ligjin e ri “Për Mbrojtjen Civile” dhe krijimin i Agjencisë Kombëtare që do të...
Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit dhe Bashkëpunimit midis AKMC dhe TIA 15 Tetor 2020 Sot, më datë 15 tetor 2020, në mjediset e Tirana International Airport (TIA) u organizua takimi për nënshkrimin,...
Dita Ndërkombëtare për Zvogëlimin e Rreziqeve nga Fatkeqësitë Tetor 2020 Agjensia Kombëtare e Mbrojtjes Civile (AKMC) ka organizuar në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Kombëtar, prefekturat,...
Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura Tetor 2020 Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura po merr formë ditë pas dite...
Programi bachelor i studimeve në fushën e Shkencës Ushtarake, Akademia e FA Shtator 2020 Në tetor 2020 hapet programi bachelor në Akademinë e FA. Ky është edhe momenti kur akademia do të rifitojë me të drejta...
MM dhe FA ditë pas dite pranë qytetarëve në përballimn e vështirësive të krijuara nga COVID - 19 Qershor 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura ditë pas dite kanë qenë pranë qytetarëve gjatë gjithë periudhës së lockdown...
Dekorata nga NATO dhe Afghanistani për ushtarakët e Forcave të Armatosura Qershor 2020 MONS, Belgjikë - zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE (Supreme Headquarters Allied Poëers Europe), gjeneralmajor Barre Seguin i dorëzoi...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2020Janar 2020 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 10 (2020) Nëntor 2020Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 20 nëntor 2020Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Nëntor 2020
Ma En Pr Sh Di
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6