Fjala e ministres së Mbrojtjes në ceremoninë e dorëzimit të pajisjeve të reja kundër zjarrit nga Shtetet e Bashkuara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

Fjala e ministres së Mbrojtjes në ceremoninë e dorëzimit të pajisjeve të reja kundër zjarrit nga Shtetet e Bashkuara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

Të nderuar pjesëmarrës,

Është vërtet një kënaqësi për mua që jam sot këtu, që jemi mbledhur te gjithë sot këtu, me miqtë tanë të Ambasadës Amerikane.
Dua të falënderoj shumë të Ngarkuarën me Punë të Ambasadës, e përmes saj aleatin tonë strategjik SHBA, por edhe Komandën Amerikane në Europë, e padyshim taksapaguesit amerikanë, për këtë dhuratë bujare që mundëson forcimin e kapaciteteve të mbrojtjes civile shqiptare.

Jam vërtetë shumë e lumtur për marrëdhënien e shkëlqyer që kemi arritur të ndërtojmë mes nesh. Është diçka e rrallë, kur një aleancë, kur një marrëdhënie mes shtetesh, nuk mbështetet thjesht në interesa të përbashkëta ekonomike, politike apo ushtarake, por edhe në një admirim e miqësi gjenuine mes dy popujsh.

Një miqësi që buron nga fakti që popujt tonë ndajnë të njejtat vlera e të njejtin vizion për shoqërinë dhe shtetin ku duan të jetojnë.
Besoj që flas në emër të gjithë shqiptarëve kur them që i detyrohemi një borxh shumë të madh mirënjohje miqve tanë amerikanë, që na janë gjendur vazhdimisht në momentet më kyçe të historisë sonë, të historisë së Shqipërisë. Historia e Shqipërisë do të kishte qenë shumë e ndryshme pa këtë miqësi e pa këtë mbështetje.

Duke filluar që nga zanafilla e shtetit shqiptar dhe presidenti Wilson e duke vazhduar deri tek përpjekja për të ndërtuar sot një Shqipëri moderne dhe europiane.
Nuk e teprojë aspak kur them që kanë qenë miqtë tanë amerikanë, por dhe ata europianë, që jo vetëm na kanë mbështetur e nxitur në përpjekjet tona, por edhe na kanë orientuar e treguar vazhdimisht drejtimin e duhur që kur shqiptarët filluan të ecin në rrugën e panjohur të ndërtimit të një shteti demokratik të ngritur mbi themelet e sundimit të ligjit.

Dhe kjo është arsyeja që SHBA gëzojnë respektin që gëzojnë ndër shqiptarët, përtej përkatësive ideologjike apo politike.

Falë kësaj mbështetje sigurisht që Shqipëria ka ecur shumë dhe s’kam asnjë dyshim, që falë kësaj mbështetje dhe vendosmërisë së qeverisë shqiptare, e sidomos të qytetarëve të thjeshtë, do t’ia dalim sëbashku ta çojmë deri në fund me sukses ndërtimin e një Shqipërie më të mirë, më moderne dhe ku të sundojë ligji e drejtësia.

Por sigurisht, si ministre e Mbrojtjes besoj që më takon të bëj një falënderim të veçantë për ndihmën e jashtëzakonshme që SHBA i kanë dhënë FA. Duke filluar nga mbështetja vendimtare për anëtarësimi në NATO e duke vazhduar sigurisht me ndihmën e vazhdueshme që SHBA na kanë dhënë për të modernizuar FA e për të shtuar kapacitetet tona.

Ne kemi një bashkëpunim të shkëlqyer që sa vjen e thellohet dhe në fakt, vetëm pak muaj na ndajnë nga eventi i rëndësishëm i radhës që është stërvitja rajonale për emergjencat civile “Joint Reaction 19” në kuadër të Iniciativës Adriatic Charter A5, e cila do të zhvillohet këtë tetor në Tiranë, por ndërtimi i kapaciteteve për mbrojtjen civile ëshë një kopetencë e re që i është shtuar Ministrisë së Mbrojtjes, si pjesë e një reforme të plotë të Mbrojtjes Civile që u ndërmor bazuar në rekomandimet e Komandës Amerikane në Europë në 2014. Është një reformë për të cilën është punuar shumë dhe që do të gjejë zbatimin e saj me hyrjen në fuqi të projektligjit “Për mbrojtjen civile” që pritet të miratohet brenda këtij muaji në Kuvendin e Shqipërisë.

Për fat të keq, sidomos gjatë dekadave të fundit shteti shqiptar, qeveritë, politika, ka pasur një qasje që mund të përshkruhet saktë vetëm duke përdorur atë shprehjen “ku rafsha mos u vrafsha.”

Sepse ndërkohë që Shqipëria renditet si një nga 10 vendet me risk më të lartë ekonomik nga fatkeqësitë natyrore, por edhe me një shkallë të lartë risku për jetën e shëndetin e qytetarëve nga tërmetet, zjarret, përmbytjet, rrëshqitjet e tokës e orteket, gatishmëria e strukturave dhe institucioneve gjatë pjesës dërrmuese të tranzicionit ka qenë shumë e dobët për shkak të rrëmujës, kompetencave të paqarta, neglizhencës, autoriteteve e pushteteve që përpiqeshin per fat të keq t’i kalonin përgjegjësinë njëra - tjetrës në kushtet kur edhe ligji nuk i ndante saktë apo qartë këto përgjegjësi.

Nuk ka asnjë dyshim që sot, Mbrojtja Civile është më e përgatitur dhe më e aftë sesa ka qenë ndonjëherë në 3 dekadat e fundit për të mbrojtur vendin, komunitetet, qytetarët nga fatkeqësitë natyrore. Përballimi i situatës së dimrit me bllokimet nga dëbora e sidomos përballimi i situatës së krijuar në Korçë nga tërmetet ishin dëshmia më e mirë jo vetëm e përkushtimit të burrave e grave të Mbrojtjes Civile, por edhe i përgatitjes e koordinimit më të mirë dhe i rritjes së kapaciteteve logjistike dhe profesionale.

Sepse sigurisht që çdo strukturë, çdo organizatë, sado efikase e sado mirë e organizuar qoftë ajo, nuk mund të jetë kurrë e suksesshme pa resurset e pajisjet e duhura. Situata me zjarret e ka treguar më së miri sesa e vërtetë është kjo. Terreni i vështirë, thatësira, zonat e izoluara kanë bërë që shpesh për përballimin e këtyre situatave të mos mjaftojë thjeshtë përkushtimi e guximi i burrave e grave, që në fakt janë për tu admiruar se bëjnë kanë bërë vërtet një punë heroike.

Prandaj kjo mbështetje në kuadër të Programit për Asistencën Humanitare është kaq e çmuar dhe kaq e mirëpritur sot që jemi në prag të sezonit të thatë e të nxehtë kur frekuenca e zjarreve ka qenë zakonisht më e madhe. Nga sot, Mbrojtja Civile, FA janë më të përgatitura për të përballuar të papriturat e tekat e motit duke mbrojtur jo vetëm jetët e qytetarëve, pronat e tyre, por edhe pasuritë natyrore, pronën e përbashkët të gjithve ne.

Ndaj dhe njëherë nga zemra faleminderit shumë aleatit tonë strategjik, faleminderit shumë miqëve tanë amerikanë për ndihmën e pa çmuar dhe të pa kursyer që vazhdojnë t’i japin FA, që vazhdojnë t’i japin modernizimit të kapaciteteve tona përmes kësaj ndihme bujare dhe ne jemi gjithnjë këtu për të bërë më të mirën që kjo ndihmë bashkë me profesionalizmin dhe me dedikimin e strukturave tona të përkthehet në një punë shumë të mirë për mbrojtjen civile të vendit tonë, shumë faleminderit edhe një herë.
MM dhe FA ditë pas dite pranë qytetarëve në përballimn e vështirësive të krijuara nga COVID - 19 Qershor 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura ditë pas dite kanë qenë pranë qytetarëve gjatë gjithë...
Dekorata nga NATO dhe Afghanistani për ushtarakët e Forcave të Armatosura Qershor 2020 MONS, Belgjikë - zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE (Supreme Headquarters Allied Poëers Europe), gjeneralmajor...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2020Janar 2020 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 06 (2020) Qershor 2020Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 19 qershor 2020Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Korrik 2020
Ma En Pr Sh Di
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2