Fjala e plotë e ministrit të Mbrojtjes në Konferencën e CHOD të vendeve të Kartës së Adriatikut, SHBA - A5

Fjala e plotë e ministrit të Mbrojtjes në Konferencën e CHOD të vendeve të Kartës së Adriatikut, SHBA - A5, mbajtur në Durrës, shtator 2019.

Dua t’i uroj në mënyrë të veçantë mirëseardhjen zëvendëskomandantit të Komandës së Shteteve të Bashkuara në Europë, Lieutenant General Twitty. Dua t’i uroj në mënyrë të veçantë mirëseardhjen zëvendëskomandantit të Komandës së Shteteve të Bashkuara në Europë, Lieutenant General Twitty.

I dashur Gjeneral, 2018 dhe 2019 kanë qenë dy vite që kanë parë një intensifikim të jashtëzakonshëm të bashkëpunimit mes Forcave të Armatosura të vendeve tona, por edhe një intensifikim të jashtëzakonshëm të mbështetjes së Shteteve të Bashkuara për Shqipërinë. Falë mbështetjes suaj, Shqipëria ka arritur të bëjë një progres shumë të madh drejt modernizimit të Forcave të saj të Armatosura, por edhe drejt përmbushjes së objektivit tonë madhor për t’u shndërruar në një forcë vullnetare, profesioniste dhe moderne të standardeve më të mira që i takon aleancës tonë NATO.

Në emër të qeverisë shqiptare, por edhe të popullit shqiptar, më lejoni Gjeneral që t’ju shpreh mirënjohjen tonë më të sinqertë edhe më të thellë për Shtetet e Bashkuara dhe për taksapaguesit amerikanë për ndihmën e tyre bujare. Por një falënderim e kam padyshim edhe për Komandën Amerikane në Europë me të cilën kemi pasur një bashkëpunim jashtëzakonisht efikas edhe të frytshëm.

Të dashur miq, mjafton të shohësh se çfarë trajektore ka ndjekur procesi i integrimit të vendeve tona që nga momenti i përfshirjes në Kartën e Adriatikut për të kuptuar sesa e suksesshme ka qenë kjo nismë. 
Shqipëria, që iu bashkua Kartës së Adriatikut, 17 vite më parë, ishte një vend shumë ndryshe nga ai që është sot. Dhe nuk ka asnjë dyshim, që nëse sot ne jemi anëtarë të NATO dhe, nëse sot, kemi dhënë prova që e meritonim anëtarësimin, kjo i detyrohet në një masë të madhe edhe kësaj nisme, bashkëpunimit dhe shkëmbimit që kemi pasur mes nesh, e sigurisht, mbështetjes e udhëheqjes së aleatëve tanë më të mirë, ata  amerikanë.

Sot, Shqipëria është një shtyllë stabiliteti në rajon dhe një eksportuese neto e sigurisë, që i është bashkuar shumë prej misioneve të Aleancës dhe ka dhënë kontributin e saj kudo që ka qenë e nevojshme. Jemi, në fakt, kontribuesit e dytë më të mëdhenj për frymë pas Shteteve të Bashkuara të Amerikës.Por sigurisht, ashtu si procesi i integrimit në NATO, edhe Karta e Adriatikut ka pasur një efekt dhe një ndikim që ka shkuar shumë përtej sektorit ushtarak, sepse ka shërbyer si nxitëse e një sërë reformash të tjera shtetformuese e modernizuese.

Natyrisht, zhvillimet që kanë përjetuar vendet tona gjatë kësaj periudhe nuk janë identike. Por trajektorja që ka ndjekur Shqipëria nuk ka qenë krejt unike. Në një masë të madhe është ajo që ka ndodhur edhe me vendet e tjera të rajonit ku dëshira për t’iu bashkuar Aleancës më të madhe ushtarake që ka njohur historia dhe, vetëdija për transformimin që kërkohej për të realizuar këtë objektiv, kanë vënë në lëvizje një proces të gjerë reformimi e modernizmi.Dhe ajo çka sigurisht askush nuk mund ta mohojë, është që mbarë rajoni ynë, që vetëm disa dekada më parë ishte arenë konflikti dhe lufte, është sot në paqe, është më i sigurt e me më shumë stabilitet se në çdo moment të historisë së tij.

Është kjo analizë e impaktit që ka pasur Karta e Adriatikut në dinamikat e brendshme, por edhe në ato rajonale, arsyeja përse unë besoj që, sot, është më e rëndësishme se kurrë, që dyert e kësaj nisme të jenë të hapura  dhe të vazhdojnë të jenë të hapura për çdo vend tjetër të rajonit. Nuk do të kisha asnjë problem që t’i shmangesha edhe emrave konkretë, por nuk besoj se është ai qëllimi. Qëllimi është që dyert të mbeten të hapura për vendet e tjera që shumë shpejt, më vonë, më shpejt se sa vonë, të kishim mundësi që A5 ta shikonin A6 pse jo një  A7. 

Unë besoj që kjo do të ishte një ditë jashtëzakonisht e mirë për rajonin, pra zgjerimi i  A5, por edhe një ditë shumë e mirë për të gjithë Europën.
Le të mos kemi asnjë iluzion. Pavarësisht asaj që është arritur, rajoni i Ballkanit Perëndimor është ende sot arenë e një përplasjeje interesash gjeo-strategjike, që herë pas here ka arritur deri në ekstrem me agresivitetin e tij dhe strategjitë hibride që janë vënë në përdorim. Por unë nuk kam asnjë dyshim, që anëtarësimi i plotë në strukturat euroatlantike është jo thjesht mënyra më e mirë, por është mënyra e vetme, për të forcuar imunitetin tonë ndaj të gjitha këtyre ndërhyrjeve.

Të jesh anëtar i NATO është sigurisht një privilegj. Është një pozicion nga i cili çdonjëri nga vendet tona ka përfituar jashtëzakonisht shumë. Por të jesh anëtar i NATO është mbi të gjitha një përgjegjësi. Një përgjegjësi për të përqafuar vlerat mbi të cilat është ngritur Aleanca jonë, për të bashkëpunuar për konsolidimin e sigurisë dhe stabilitetin e rajonit tonë, por edhe për të kontribuar për sigurinë tonë kolektive kudo ku lypset nevoja.

Prandaj, unë dua t’ju përgëzoj sot për këtë takim dhe dua t’ju propozoj që të diskutojmë dhe të miratojmë në përfundim të kësaj konference propozimin tonë për një përfaqësim të përbashkët për vendet e A-5 në misionin e NATO në Irak. 

Duke uruar që ky propozim do të gjejë mbështetjen tuaj, dua t’ju uroj edhe njëherë të gjithëve një konferencë sa më të suksesshme.
MM dhe FA ditë pas dite pranë qytetarëve në përballimn e vështirësive të krijuara nga COVID - 19 Qershor 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura ditë pas dite kanë qenë pranë qytetarëve gjatë gjithë...
Dekorata nga NATO dhe Afghanistani për ushtarakët e Forcave të Armatosura Qershor 2020 MONS, Belgjikë - zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE (Supreme Headquarters Allied Poëers Europe), gjeneralmajor...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2020Janar 2020 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 06 (2020) Qershor 2020Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 19 qershor 2020Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Korrik 2020
Ma En Pr Sh Di
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2