Fjala e ministres Xhaçka në ceremoninë e inaugurimit të Qendrës Stërvitore të Forcës Tokësore

Jam vërtet shumë e kënaqur me atë që pashë sot këtu. Rikonstruksioni i kësaj qendre, e mbi të gjitha rikonceptimi i saj sipas një modeli të ri, që më së shumti nuk sjell një investim të përmasave të mëdha, por sjell shumë përkushtim, zemër edhe dëshirë për ta sjellë në parametrat e një gjëje vërtet njerëzore, që ju bën nder, në fakt, të gjithë atyre që marrin trajnimet dhe leksionet e tyre këtu. Sigurisht që rikonceptimi i kësaj qendre sipas këtij modeli të ri është, ka qenë, gjithmonë një projekt i rëndësishëm dhe unë jam shumë e kënaqur që më së fundmi po merr ato përmasa që duhet të marrë.

Sot jam me të vërtete e impresionuar me atë që pashë gjatë kësaj vizite dhe gjatë këtij inspektimit, me punën që është bërë për t’i dhënë kësaj qendre këto ambiente, këto klasa, këto kabinete dinjitoze, siç i takon një ushtrie moderne. Mbi të gjitha, jam optimiste më shumë se kurrë se kemi hedhur një hap shumë të rëndësishëm drejt rritjes së profesionalizmit dhe modernizimit të gjithë Forcës tonë të armatosur Tokësore.

Gjatë 10 viteve që kanë kaluar nga anëtarësimi Shqipërisë në NATO është bërë një punë vërtet e madhe për të transformuar Forcat tona të Armatosura dhe ju, jeni të gjithë dëshmitarë të kësaj, për të shkundur njëherë e mirë trashëgiminë ideologjike të ish - regjimit, por edhe abuzimin e kaosin që sollën vitet e fundit të tranzicionit. Është e kuptueshme që një pjesë e madhe e debatit, e shqetësimeve, apo dhe e kritikave është fokusuar tek ato që kanë qenë pjesët e dukshme të problematikave me të cilat është përballur ushtria jonë. Nga pajisjet tek cilësia e mjediseve, te mungesa e armatimeve apo sistemeve moderne.

Sigurisht që të gjitha këto janë të domosdoshme për një ushtri moderne dhe falë mbështetjes së qeverisë, por edhe bujarisë të aleatëve dhe partnerëve, shumë nga këto mangësi të akumuluara ndër vite po kompensohen. Ushtria jonë është sot një forcë më e aftë se kurrë për misione serioze, krah për krah ushtrive më moderne në botë, i cili është një fakt që e kemi dëshmuar në të gjitha misionet dhe operacionet ku kemi qenë nga Kosova e Bosnja, tek deti Egje, tek Afganistani i largët, Letonia, Mali etj.

Një nga kabinetet e kësaj qendre në fakt, do të ketë si funksion të saj përgatitjen e personelit që do të marrë pjesë në misionet e Kombeve të Bashkuara. Ndërkohë që vetëm ditën e hënë, akti normativ për buxhetin e vitin 2019 miratoi një fond shtesë prej 300 milion lekësh të dedikuar krejtësisht për mbështetjen e misioneve të FA në botë.

Siç kanë treguar edhe këto misione, pajisjet, sistemet, sigurisht janë shumë të rëndësishme, por një forcë e armatosur është mbi të gjitha: burrat dhe gratë, ushtarët dhe oficerët në radhët e saj. Prandaj është punuar shumë, është përpjekur shumë, qoftë me mundësitë që kemi, qoftë me ndihmën e partnerëve, që mbi të gjitha të investojmë tek potenciali njerëzor i FA, edhe prandaj jam e impresionuar me çfarë pashë sot këtu, sepse është realisht dëshmi e kësaj. Ne duam vetëm më të mirët, por sigurisht më të mirëve, djemve dhe vajzave më të talentuar që ofron sot Shqipëria, apo që i kemi në FA ne i detyrohemi një arsimin dhe një formim profesional, të të njëjtit standard me çdo vend të Aleancës. Është kjo arsyeja përse Qendra Stërvitore do të punojë me disa koncepte të reja të NATO-s, siç janë rritja e aftësive të luftëtarëve për të luftuar të vetëm apo intensifikimi i përgatitjes fizike me norma të reja si ato që përdor ushtria amerikane.

Gjeneral Mullai më tregoi konkretisht disa nga videot dhe disa nga trajnimet nga leksionet, që janë duke u shfaqur, që janë që janë teknika të reja dhe kjo është vërtetë për t’u përgëzuar. Dua t’ju uroj shumë suksese edhe të 11 kursantëve që kanë përfunduar sot Kursin e Avancuar të Nënoficerit dhe që plotësojnë sot kushtin sot për të konkurruar në komisionin e karrierës për gradën e rreshterit, duke nisur kështu rrugëtimin për një karrierë të mirëfilltë në korpusin e oficerëve të FA. Dua t’ju them sot hapur diçka që çdo ushtarak karriere kudo në botë e di fare mirë, korpusi i oficerëve profesionistë janë në fakt shtylla kurrizore e çdo force moderne. Janë ata që jo vetëm drejtojnë, por mbi të gjitha përçojnë tek çdo efektiv dijet e përfituara nga arsimimi e formimi në qendra si kjo që po inaugurojmë sot.

E preka pak më lart, faktin që sot efektivët e FA, janë duke marrë pjesë në një sërë misionesh anembanë botës. Dhe ky është një fakt shumë i rëndësishëm, sepse falë këtij angazhimi Shqipëria jo vetëm po përmbush detyrimet e saj ndaj NATO, por edhe është kthyer në një eksportuese sigurie dhe stabiliteti kudo që ka lindur nevoja, çka sigurisht duhet të na bëjë krenarë të gjithëve. Ashtu siç duhet të na bëjë krenarë fakti, që perfomanca e efektivëve tanë ka merituar respektin dhe mirënjohjen e të gjithë aleatëve.

Por kjo është edhe një mundësi shumë e mirë për çdo ushtarak shqiptar për të përfituar nga përvoja dhe ekspertiza e kolegëve të tyre nga ushtritë më moderne dhe më profesionale të botës. Dhe pse jo, për të ndjekur një karrierë në hapësirën e madhe të mundësive që ofron sot NATO apo edhe Kombet e Bashkuara ku, Shqipëria do të marrë sërish pjesë pas një shkëputje shumë shumë të gjatë shumëvjeçare.
Prandaj, ju uroj suksese në punën tuaj. Ju uroj të punoni sa më fort duke e ditur që mbani mbi shpatulla jo thjesht përgjegjësinë për të kryer detyrën tuaj apo për të çuar përpara karrierat tuaja personale, por të ardhmen e të gjithë Forcave tona të Armatosura, të modernizimit dhe transformimit të tyre dhe përmes tyre, edhe rritjen e dinjitetit dhe respektit të vendit tonë si një kontribues serioz në garantimin e sigurisë kolektive të Aleancës.
MM dhe FA ditë pas dite pranë qytetarëve në përballimn e vështirësive të krijuara nga COVID - 19 Qershor 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura ditë pas dite kanë qenë pranë qytetarëve gjatë gjithë...
Dekorata nga NATO dhe Afghanistani për ushtarakët e Forcave të Armatosura Qershor 2020 MONS, Belgjikë - zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE (Supreme Headquarters Allied Poëers Europe), gjeneralmajor...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2020Janar 2020 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 06 (2020) Qershor 2020Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 19 qershor 2020Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Korrik 2020
Ma En Pr Sh Di
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2