Ministria e Mbrojtjes, aktivitet “Mbi rekrutimin për ushtar/detar aktiv në FA”

Sot, në ambientet e auditorit pranë Ministrisë së Mbrojtjes, u zhvillua aktiviteti “Mbi rekrutimin për ushtar/detar aktiv në Forcat e Armatosura”. Në këtë aktivitet ishin të pranishëm ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo, zëvendësministri i Mbrojtjes, z. Petro Koçi, komandanti i Qendrës së Personel Rekrutimit, kolonel Leonard Çoku, drejtorë dhe ushtarakë të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Shtabit të Përgjithshëm, si dhe nxënës të shkollave të mesme të kryeqytetit.

Foto Galeri

Sot, në ambientet e auditorit pranë Ministrisë së Mbrojtjes, u zhvillua aktiviteti “Mbi rekrutimin për ushtar/detar aktiv në Forcat e Armatosura”. Në këtë aktivitet ishin të pranishëm ministrja e Mbrojtjes, znj. Mimi Kodheli, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo, zëvendësministri i Mbrojtjes, z. Petro Koçi, komandanti i Qendrës së Personel Rekrutimit, kolonel Leonard Çoku, drejtorë dhe ushtarakë të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Shtabit të Përgjithshëm, si dhe nxënës të shkollave të mesme të kryeqytetit.

Fjalën e hapjes e mbajti komandanti i Qendrës së Personel Rekrutimit, kolonel Leonard Çoku, i cili i njohu pjesëmarrësit me rekrutimin që është “porta hyrëse” për në FA. Sipas kolonel Çokut, plani i rekrutimit për vitin 2015 punëson 250 veta në muajt prill - maj, faza e parë dhe, faza e dytë, shtator - tetor me 250 veta të tjerë. “Ajo që dëshiroj të përcjell tek të gjithë ju që jeni prezent dhe nëpërmjet jush të gjithë atyre që janë të interesuar të bëhen pjesë e FA të Republikës të Shqipërisë, është se tek ne do të ndjeheni të vlerësuar për kontributin e tuaj, do të motivoheni drejt një karriere ushtarake të sigurtë, serioze dhe pa pengesa artificiale”, ka theksuar kolonel Çoku.
Ministrja e Mbrojtjes në fjalën e saj, pasi ka përshëndetur të pranishmit e në mënyrë të veçantë nxënësit e shkollave të mesme të Tiranës që ndodheshin në sallë, me nota gazmore theksoi se, unë kam mësuar në gjimnazin “Sami Frashëri”, i cili në atë kohë linte pas liste gjimnazin “Partizani” dhe disa gjimnaze të tjera. Nuk e di se sot çfarë ndodh, por mendoj se ministrja Nikolla i ka bërë vlerësimet dhe nuk e di kë ka vendosur në vend të parë. Ne kemi kaluar vitet më të bukura të jetës sonë në shkollë dhe pavarësisht se ku kemi mbërritur sot, nuk do ta harrojmë kurrë gjimnazin tonë, universitetin tonë ku kemi mësuar. Tek ju, brezi i ri që ka lindur pas viteve 1990, është dhe duhet të jetë pamja e vërtetë e Shqipërisë dhe e shqiptarëve”, theksoi znj Kodheli.
Më pas ministrja Kodheli duke u fokusuar te FA u shpreh “Le të vijmë tek diskutimi ynë, pse Forcat e Armatosura? Kam vetëm një përgjigje: Sepse janë maja e shoqërisë. Patjetër që për të arritur te maja ka mund, ka disiplinë, ka dhe zhgënjime, por në fund të fundit, ajo maja është një shans i madh për gjithë secilin prej jush që do të vazhdoni apo jo universitetin, sepse në FA hyhet 18 vjeç, por mund të hyhet edhe pas universitetit. Për të pasur një shkollim falas, brenda e jashtë vendit, për të pasur një shërbim shëndetësor falas, për ju dhe familjet që do të krijoni nesër, për të pasur një mjedis të disiplinës, por një mjedis të strukturuar, dashamirës, dhe që ka respekt për veten. Është një shans shumë i madh për të qenë pjesë e një strukture, e cila bën një gjë për veten, por bën një gjë edhe për komunitetin. Madje bën për komunitetin, pa bën dhe për veten. Vetëm Forcat e Armatosura kanë mbërritur të jenë në front të parë, të barabartë midis të barabartëve në misione, kanë arritur ta kenë kaq të lartë moralin”.
Në vijim, ministrja Kodheli ka nënvizuar se, shekulli i 21 është shekulli i vajzave, i grave, i motrave dhe nënave. Sot kemi 14.4% gra dhe vajza në FA. Unë vij në fakt nga një takim që pata me një vajzë, e cila ka mbaruar një ndër akademitë më të forta, në kuptimin e fortë të fjalës, në Britaninë e Madhe. Po ju them vetëm një detaj, një pjesëz të vogël të stërvitjes së kësaj vajze. Midis të gjithë atyre që merrnin pjesë atje, ishte vetëm kjo shqiptare. I kanë marrë, i kanë hipur në një avion luftarak dhe i kanë parashutuar në një vend X të Evropës, pa ditur se ku parashutohet. Kjo është një vajzë shqiptare që ka mbaruar suksesshëm këtë akademi, vajzë pra, që ju i keni parë vetëm nëpër filma, apo nëpër ato lojëra që bëni. Pra, mund t’ia dalim, sepse shtysa është shumë e fortë. Është sa dinjitare, fisnike aq edhe pragmatiste. Kështu që duke mos dashur të bie as në përsëritje dhe as të kalojmë në mërzi, unë jam e bindur që mbas këtij takimi, ju jo vetëm do të reflektoni, por do shkoni ta tregoni dhe në shtëpi këtë gjë. Shanset janë të mëdha, mundësitë janë të mëdha për ta bërë karrierën tuaj këtu brenda dhe shpresoj shumë që bashkërisht ne të kemi zgjuar ato qoshet e fjetura të pasionit tuaj, të mendjes tuaj të ndritur, të vullnetit tuaj, të dashamirësisë tuaj për të zbuluar gjëra të reja dhe, në këtë mënyrë të mund të konsideroni këtë një ftesë që del nga mendja dhe zemra e atyre që drejtojnë sot Ministrinë e Mbrojtjes dhe FA të Shqipërisë. Jeni më shumë se të mirëpritur të merrni pjesë në proceset e rekrutimit, ku nuk ka më emra që dalin nga fundi i listës për të qenë të parët, ku nuk ka më fitues që nuk e kanë bërë atë vrapin 400 m në një pistë, ku nuk ka më anonimë që këtu vijnë për të marrë një rrogë. Ajo epokë ka mbaruar. Ju falënderoj shumë që keni ardhur, ju uroj shumë suksese, vazhdoni të jeni këta që jeni, mësoni, bëni qejf, dashuroni, por mos harroni një gjë: respektin për veten, mos e ulni askurrkund. Duke pasur respekt për veten do të keni respekt për familjet tuaja, për shkollën, mjedisin ku jetoni dhe dot të bëheni qendra komunitare për një shoqëri që akoma ka nevojë për mësimin pozitiv që, Shqipëria dhe shqiptarët bëhen. Ne do të bëhemi, ne jemi, ju jeni, pjesa më e mirë e saj dhe ndaj nuk shikoj asnjë arsye se kjo gjë nuk duhet të ndodhë”, ka përfunduar fjalën e saj ministrja Kodheli
Më pas, fjalën e mori shefi i Shtabit të Përgjithshëm së FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo, i cili cilësoi se në këtë aktivitet jemi mbledhur për qëllimin që t’ju frymëzojmë e të diskutojmë që të bëheni dhe ju pjesë krenare e Forcave të Armatosura. Arsyet që shtyjnë një djalë ose vajzë që të bëhet pjesë e FA janë një përzierje midis pragmatizmit dhe idealizmit. Të dyja këto shkojnë së bashku. Duke falënderuar të gjithë nxënësit prezentë në sallë, ai u shpreh: “Be all you can be, bashkohuni me FA!”
Gjatë këtij aktiviteti të pranishmit ndoqën në projektor posterin për rekrutimin në FA me moton “Bëhu edhe ti pjesë e FA” përgatitur nga Qendra e Kulturës, Medias, Botimeve, Muzeut dhe Shtëpive të Pushimit.
Më pas, nxënësit e shkollave të mesme të kryeqytetit që morën pjesë në këtë veprimtari promovuese vizituan nga afër Muzeun e Forcave të Armatosura, si dhe mjedise të tjera të garnizonit “Skënderbej”.

Përshendetja e ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli drejtuar nxënësve të shkollave të mesme të Tiranës.
MM dhe FA ditë pas dite pranë qytetarëve në përballimn e vështirësive të krijuara nga COVID - 19 Qershor 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura ditë pas dite kanë qenë pranë qytetarëve gjatë gjithë...
Dekorata nga NATO dhe Afghanistani për ushtarakët e Forcave të Armatosura Qershor 2020 MONS, Belgjikë - zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE (Supreme Headquarters Allied Poëers Europe), gjeneralmajor...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2020Janar 2020 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 06 (2020) Qershor 2020Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 24 korrik 2020Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Gusht 2020
Ma En Pr Sh Di
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6