Forcat e Armatosura përgëzohen për kontributin pas tërmetit

Fotogaleria

301219

Kontributi i pazëvendësueshëm i Forcave të Armatosura menjëherë pas lëkundjeve të tërmetit të 26 nëntorit nuk u kalua pa vëmendje, jo vetëm nga krerët e shtetit por edhe nga opinioni publik.

Krerët më të lartë të Forcave të Armatosura falënderuan në një ceremoni efektivët e angazhuar në operacionet e kërkim – shpëtimit dhe të përballimit të pasojave që shkaktoi tërmeti i muajit të kaluar.

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku, zëvendësshefja gjeneral brigade Manushaqe Shehu dhe komandantët e forcave, takuan nga afër gratë dhe burrat në uniformë.

301219

Shefi i Shtabit gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku e konsideroi tërmetin e 26 nëntorit si një ngjarje më përmasa të mëdha, por gjithashtu vuri në dukje gatishmërinë e treguar nga efektivët e Forcave të Armatosura. “Tërmeti i 26 nëntorit ishte një goditje e rëndë dhe fatkeqësi e madhe për të gjithë vendin. Ai ishte një ngjarje jashtë fuqisë njerëzore për ta parashikuar dhe parandaluar, por ishte në detyrimin dhe përgjegjësinë tonë për të reaguar dhe vepruar me shpejtësi, siguri dhe saktësi. Unë besoj se ne u treguam në nivelin e detyrës. Duke shprehur konsideratën dhe respektin, për rolin dhe kontributin e të gjithë aktorëve, faktorëve, shqiptarë dhe të huaj, gjykoj se ndërhyrja dhe përfshirja e FA ishte vendimtare dhe në shumë kuptime shpëtimtare.” – u shpreh gjeneral brigade Kollçaku, i cili theksoi edhe nevojën për të nxjerrë mësime nga ajo katastrofë. “Situata dhe emergjenca e tërmetit të fundit ishte një test i nxehtë për kapacitetet, gatishmërinë dhe aftësinë e FA. Sigurisht që ne kemi mbajtur shënime dhe po nxjerrim mësime. Megjithatë testi i tërmetit nuk ishte vetëm për FA. Jam i sigurt se të gjithë aktorët e vendit kanë nxjerrë mësime. Në besojmë se është në interesin e përbashkët, në interes kombëtar që mësimet e nxjerra të konsiderohen, analizohen dhe vlerësohen bashkërisht nga të gjitha institucionet nga aktorët që u përfshinë në këtë emergjencë. Konsolidimi i kapacitetit të integruar kombëtar për emergjencat, ku midis të tjerave thithja e ushtarakëve të përshtatshëm në rezervë, do të ishte një nga veprimet më të domosdoshme dhe të zgjuara dhe do të na siguronte që operacionet e emergjencave civile do të ishin më efektive dhe kosto minimale të mundshme.

301219

Komandanti i Forcës Tokësore gjeneral brigade Albert Mullai nënvizoi gatishmërinë dhe profesionalizmin e strukturave që ai drejton, jo vetëm menjëherë pas tërmetit, por edhe më pas. “Sapo morëm sinjalin, Forca Tokësore operoi sipas një plani të mirëmenduar, të parapërgatitur e të testuar në stërvitjet e mëhershme. Efektivët e Forcës Tokësore treguan angazhim të jashtëzakonshëm në këtë situatë tepër kritike për tërë vendin. Batalionet e Forcës Tokësore me vetëmohim dhe përkushtim, humanizëm dhe profesionalizëm të lartë, u përfshinë intensivisht në operacione kërkim - shpëtimi që në momentet e para. FT si pjesë integrale e FA, u angazhua në operacione kërkim – shpëtimi, ngritje kampingu e çadrash, për bashkëpunim me ekipet e huaja, në transport ndihmash shtëpi më shtëpi duke shpëtuar çdo jetë njerëzore.

301219

Menjëherë pas lëkundjeve të tërmetit të 26 nëntorit, Forcat e Armatosura dhanë kushtrimin dhe çdo efektiv u vu në gatishmëri, ndërkohë që një pjesë u angazhuan brenda 40 minutash në operacionet e kërkim – shpëtimit, ku nxorën njerëz të gjallë nga rrënojat.

Në fazën e parë të kërkim – shpëtimit dhe fazën e dytë të lehtësimit dhe riaftësimit të pasojave, e cila ende vijon, Forcat e Armatosura kanë angazhuar rreth 7 mijë trupa dhe rreth 2 mijë mjete ushtarake.

VIDEO
MM dhe FA ditë pas dite pranë qytetarëve në përballimn e vështirësive të krijuara nga COVID - 19 Qershor 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura ditë pas dite kanë qenë pranë qytetarëve gjatë gjithë...
Dekorata nga NATO dhe Afghanistani për ushtarakët e Forcave të Armatosura Qershor 2020 MONS, Belgjikë - zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE (Supreme Headquarters Allied Poëers Europe), gjeneralmajor...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Fotogaleri/FA angazhim maksimal për situatën e përmbytjeveNëntor - Dhjetor 2017Angazhimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë për situatën e përmbytjeve.
NATO: Misioni i “Orikut” në Egje, moment i rëndësishëm për Forcat Detare shqiptare24 nëntor 2017Misionit të anijes patrulluese të forcës detare shqiptare “Oriku”, e cila ishte pjesë e operacionit të NATO-s, “Sea Guardian”, i është dedikuar një shkrim në faqen zyrtare të NATO-s...
BBC: Shqipëria rehabiliton varrezat e dëshmorëve pas dekadash të lëna në harresë15 nëntor 2017Prestigjiozja britanike BBC, i ka bërë jehonë nismës së Ministrisë së Mbrojtjes për rehabilitimin e varrezave të dëshmorëve...
Mbyllet takimi i shefave të Mbrojtjes të NATO17 shtator 2017Mbylli punimet formale Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila u zhvillua për herë të parë në vendin tonë...
Zhvillohet në Tiranë Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO16 shtator 2017Në vendin tonë ka nisur punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO, e cila mbledh së bashku shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës...
Intervistë me gjeneral Petr Pavel, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO15 shtator 2017Intervistë me gjeneral Petr Pavel dhënë për revistën "Mbrojtja"...
Zhvillohet stërvitja shqiptaro-britanike “Ushtar Eagle 17”14 shtator 2017Në kuadër të stërvitjes së përbashkët ndërmjet FA të Shqipërisë dhe FA të Mbretërisë së Bashkuar u zhvillua sot “Dita e Vizitorëve të Shquar” të stërvitjes “Ushtar Eagle 17”...
Programi qeverisës 2017-2021 për Sigurinë dhe Mbrojtjen13 shtator 2017Qeveria e re e RSH mori detyrën pas ceremonisë së betimit në Presidencë. Nga programi qeverisës 2017-2021 veçojmë pjesën që ka lidhje me Sigurinë dhe Mbrojtjen...
Kontributi i Forcave të Armatosura në infrastrukturëShtator 2017Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura gjithmonë kanë treguar përkushtim dhe angazhim maksimal në ndihmë të popullsisë civile...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2020Janar 2020 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 06 (2020) Qershor 2020Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 24 korrik 2020Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Gusht 2020
Ma En Pr Sh Di
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6