NATO vendos largimin nga Afganistani, Peleshi: Krenar për kontributin e Shqipërisë

010

Më datë 14 prill 2021 u mbajt takimi i posaçëm i ministrave të Jashtëm dhe atyre të Mbrojtjes të NATO-s, gjatë të cilit u adresua çështja e tërheqjes së trupave të Aleancës nga Afganistani.
Gjatë këtij takimi, ku morën pjesë ministrat Peleshi dhe Xhaçka, aleatët vendosën të nisin tërheqjen e trupave duke nisur nga data 1 maj 2021 dhe kjo tërheqje do të përfundojë në 11 shtator të këtij viti.

Shqipëria, konseguente në qëndrimet e saj, ka ndjekur parimin "Together In - Together Out". Edhe gjatë këtij takimi, ministri Peleshi në fjalën e tij rikonfirmoi mbështetjen për këtë vendimmarrje të Aleancës, duke u zotuar se vendi ynë do të vijojë kontributin në forcimin dhe mirëfunksionim e institucioneve demokratike në Afganistan, por edhe angazhimin tonë për pjesëmarrje aktive në sfidat e ardhshme me të cilat përballet NATO.

Ministri Peleshi e përshëndeti vendimin e këtij ministeriali të përbashkët në rrejtin social Facebook, duke u shprehur krenar për kontributin e ushtarakëve shqiptarë, pa harruar dëshmorin e atdheut, kapiten Feti Vogli.

SHBA dhe NATO tërhiqen nga Afganistani - në ministerialin e sotëm të NATO-s, ku isha i nderuar të merrja pjesë, pas 20 vjetësh prezencë në atë territor u vendos që forcat aleate të fillojnë largimin nga Afganistani nga data 1 maj.
Krenar për mbështetjen e pakursyer politike dhe ushtarake të Shqipërisë prej vitit 2002 në përpjekjet e përbashkëta në Afganistan. Krenar për kontributin dhe sakrificat e FARSH. Sot është dita për të kujtuar dëshmorin e atdheut, kapiten Feti Vogli.”- shkroi ai.

Vlen të theksohet se në vitin 2001, menjëherë pas sulmeve të 11 Shtatorit në SHBA, NATO për herë të parë vuri në zbatim Nenin 5 të Traktatit të Uashingtonit. Ndërhyrja në Afganistan kishte objektivat të mirëpërcaktuar, që nga përballja me Al-Kaedën deri tek kthimin në normalitet të Afganistanit.


Shqipëria dhe Forcat e saj të Armatosura, edhe pse në atë kohë nuk ishin ende vend anëtar i NATO-s, u përgjigjën menjëherë dhe u solidarizuan duke dërguar trupat e parë në vitin 2002. Që prej atij viti, deri në mbyllje të misionit të NATO-s, në Afganistan kanë shërbyer mbi 4000 burra dhe gra në uniformë, duke kryer detyra të ndryshme, nga ato të mbështetjes shëndetësore deri tek pjesëmarrja në operacione luftarake. Sot më shumë se kurrë është koha të vlerësojmë sakrificën e gjithë ushtarakëve tanë që shërbyen në Afganistan, të shprehim mirënjohje për familjet e tyre dhe të përulemi me respekt për veprën e kapiten Feti Voglit, dëshmorit të atdheut i cili dha jetën e tij duke lartësuar dhe përjetësuar flamurin kombëtar në shërbim të paqes dhe sigurisë.

020
Festat në FA, fëmijët e ushtarakëve sjellin surprizë një “Musical” Dhjetor 2020 Pandemia nuk i ka ndalur fëmijët e ushtarakëve të presin bukur festat e fundvitit. Ashtu siç është tashmë traditë edhe këtë vit ata kanë sjellë një koncert surprizë për bashkëmoshatarët e tyre.
Pavarësisht kufizimeve të pandemisë operacionaliteti i FA vazhdon... Dhjetor 2020 Kapacitetet dhe operacionaliteti i Forcave të Armatosura janë prioritet, pavarësisht kufizimeve të pandemisë...
Gëzuar Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë Nëntor 2020 108 vite pas shpalljes së pavarësisë, flamuri ynë valëvitet në çdo cep të botës përmes heronjve tanë nën uniformë, të cilët qëndrojnë krenarë krah përfaqësuesve të vendeve aleate, në çdo mision...
3 vjet arritje në Forcat e Armatosura Nëntor 2020 3 vjet janë shumë pak në historinë e Forcave të Armatosura shqiptare, por gjatë këtyre viteve, ku në krye të Ministrisë së...
Emergjencat Civile dhe FA më të mirëpajisura dhe më dinjitoze në përballimin e fatkeqësive natyrore Nëntor 2020 Reformimi i emergjencave civile nisi me ligjin e ri “Për Mbrojtjen Civile” dhe krijimin i Agjencisë Kombëtare që do të...
Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit dhe Bashkëpunimit midis AKMC dhe TIA 15 Tetor 2020 Sot, më datë 15 tetor 2020, në mjediset e Tirana International Airport (TIA) u organizua takimi për nënshkrimin,...
Dita Ndërkombëtare për Zvogëlimin e Rreziqeve nga Fatkeqësitë Tetor 2020 Agjensia Kombëtare e Mbrojtjes Civile (AKMC) ka organizuar në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Kombëtar, prefekturat,...
Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura Tetor 2020 Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura po merr formë ditë pas dite...
Programi bachelor i studimeve në fushën e Shkencës Ushtarake, Akademia e FA Shtator 2020 Në tetor 2020 hapet programi bachelor në Akademinë e FA. Ky është edhe momenti kur akademia do të rifitojë me të drejta...
MM dhe FA ditë pas dite pranë qytetarëve në përballimn e vështirësive të krijuara nga COVID - 19 Qershor 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura ditë pas dite kanë qenë pranë qytetarëve gjatë gjithë periudhës së lockdown...
Dekorata nga NATO dhe Afghanistani për ushtarakët e Forcave të Armatosura Qershor 2020 MONS, Belgjikë - zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE (Supreme Headquarters Allied Poëers Europe), gjeneralmajor Barre Seguin i dorëzoi...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2021Janar 2021 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 04 (2021) Prill 2021Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 23 prill 2021Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Maj 2021
Ma En Pr Sh Di
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6