Vihet në punë radari në Midë, Xhaçka: Tashmë kemi një pamje të plotë të territorit të Shqipërisë

Fotogaleria

010

Forcat e Armatosura shqiptare do të kenë syrin e tyre, që i mungonte, për vëzhgimin e hapësirës ajrore.

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka inspektoi radarin e sapondërtuar dhe të vënë në punë në Midë të Pukës. Radari është investim i qeverisë shqiptare dhe qeverisë amerikane dhe projekti u zbatua nga kompania amerikane “Lockheed Martin”.

Ministrja Xhaçka theksoi se ky është një nga investimet më të mëdha në Forcat e Armatosura, i cili do të ndiqet nga të tjerë, veçanërisht për Forcën Ajrore.

070

Qeveria shqiptare përmes Ministrisë së Mbrojtjes, ka një vëmendje goxha të madhe ndaj përforcimit të kapaciteteve mbrojtëse të Forcave tona të Armatosura. Ky radar që shohim sot është pjesë e Sistemit të Integruar të Vëzhgimit të Hapësirës Ajrore. Është një nga investimet më të mëdha të Ministrisë së Mbrojtjes, posaçërisht 22 milion dollarë, 19 prej të cilave investim i qeverisë shqiptare dhe 3 milion dollarë investim i qeverisë së SHBA në këtë projekt, i cili i mundëson vendit tonë të veprojë në përputhje me kërcënimet me të cilat përballet Aleanca sot. Ky sistem është produkt i bashkëpunimit me gjigandin e industrisë botërore ushtarake, kompaninë prestigjoze amerikane në fushën e Mbrojtjes dhe Sigurisë, ‘Lockheed Martin’, kompani e cila është angazhuar edhe në mirëmbajtjen e Sistemit të Integruar të Vëzhgimit të Hapësirës sonë Detare, ndërkohë që përmes këtij radari, qendrat operacionale në Forcën Ajrore dhe në Forcat e Armatosura, si pjesë e Aleancës ushtarake më të fuqishme në botë, kanë prej ditës së sotme një pamje të plotë dhe të qartë ajrore të territorit të Shqipërisë, duke mundësuar kështu edhe reagimin në përputhje me kërcënimet shumëdimensionale që Aleanca ka në epokën që po jetojmë. Sistemi i Integruar i Vëzhgimit të Hapësirës Ajrore është vërtet investimi më i madh në këtë sektor, por Forca Ajrore prej vitesh është futur në një proces modernizimi, pjesë e të cilës do të bëhen edhe helikopterët ‘Black Hawk’, që pritet t’i shtohen pas pak muajsh Flotës sonë Ajrore apo projekteve të tjera që lidhen me sistemin ajror mbrojtës sipas standardeve të NATO.”- u shpreh Xhaçka.

120

Me këtë radar, helikopterët “Black Hawk” që do të vijnë së shpejti, investimin në Kuçovë, apo projektet që lidhen me sistemin ajror mbrojtjes, Forca jonë Ajrore arrin një nivel operacionaliteti, që i kishte munguar.

Projekti për radarin e sapoinstaluar në malin e Midës në Pukës kushtoi 22 milion $, 19 prej të cilave nga buxheti i shtetit dhe 3 milion donacion i qeverisë së SHBA.

VIDEO
Gëzuar Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë Nëntor 2020 108 vite pas shpalljes së pavarësisë, flamuri ynë valëvitet në çdo cep të botës përmes heronjve tanë nën uniformë, të cilët qëndrojnë krenarë krah përfaqësuesve të vendeve aleate, në çdo mision...
3 vjet arritje në Forcat e Armatosura Nëntor 2020 3 vjet janë shumë pak në historinë e Forcave të Armatosura shqiptare, por gjatë këtyre viteve, ku në krye të Ministrisë së...
Emergjencat Civile dhe FA më të mirëpajisura dhe më dinjitoze në përballimin e fatkeqësive natyrore Nëntor 2020 Reformimi i emergjencave civile nisi me ligjin e ri “Për Mbrojtjen Civile” dhe krijimin i Agjencisë Kombëtare që do të...
Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit dhe Bashkëpunimit midis AKMC dhe TIA 15 Tetor 2020 Sot, më datë 15 tetor 2020, në mjediset e Tirana International Airport (TIA) u organizua takimi për nënshkrimin,...
Dita Ndërkombëtare për Zvogëlimin e Rreziqeve nga Fatkeqësitë Tetor 2020 Agjensia Kombëtare e Mbrojtjes Civile (AKMC) ka organizuar në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Kombëtar, prefekturat,...
Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura Tetor 2020 Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura po merr formë ditë pas dite...
Programi bachelor i studimeve në fushën e Shkencës Ushtarake, Akademia e FA Shtator 2020 Në tetor 2020 hapet programi bachelor në Akademinë e FA. Ky është edhe momenti kur akademia do të rifitojë me të drejta...
MM dhe FA ditë pas dite pranë qytetarëve në përballimn e vështirësive të krijuara nga COVID - 19 Qershor 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura ditë pas dite kanë qenë pranë qytetarëve gjatë gjithë periudhës së lockdown...
Dekorata nga NATO dhe Afghanistani për ushtarakët e Forcave të Armatosura Qershor 2020 MONS, Belgjikë - zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE (Supreme Headquarters Allied Poëers Europe), gjeneralmajor Barre Seguin i dorëzoi...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2020Janar 2020 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 10 (2020) Nëntor 2020Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 20 nëntor 2020Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Nëntor 2020
Ma En Pr Sh Di
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6