Fjale e plotë e ministres Kodheli në tryezën "Rezoluta 1325: të drejtat e grave, nga koncepti në realitetin shqiptar"

Faleminderit zonja Xhafa,
mirëdita të gjithëve,
të nderuara zonja të pranishme,
të nderuar zotërinj,
fort e dashur doktoresha ime e preferuar, kolege Spahiu
i nderuar përfaqësues i Kombeve të Bashkuara në Tiranë!

Fillimisht dua të falënderoj ju të gjithë, zonjat që organizuan këtë tryezë të rrumbullakët për të drejtat e grave në Shqipëri, e parë nga këndvështrimi i Rezolutës 1325 së Kombeve të Bashkuara. Aktivitete të tilla na angazhojnë më së pari ne, anëtarëve të qeverisë, por edhe atyre të Parlamentit, së bashku me aktorë dhe faktorë të shoqërisë civile, për të mundësuar sigurimin e të drejtave të grave në fushën e paqes dhe sigurisë. Dua t’ju falënderoj sinqerisht nga zemra që më ftoni dhe është kënaqësi, që ashtu si dhe gjashtë muaj më parë, të jemi së bashku për të diskutuar për gjysmën më të rëndësishme të shoqërisë tonë.
Ky diskutim bëhet akoma më i rëndësishëm nga fakti që po flasim sot për rolin e grave në vendim-marrje në fushën e paqes dhe të sigurisë.

Nisma e Organizatës së Kombeve të Bashkuara pikërisht 16 vjet më parë, për të miratuar një rezolutë për pjesëmarrje të plotë e të barabartë të grave ka gjetur mbështetje të madhe në të gjitha vendet anëtare. Qeveria shqiptare është një shembull i mirë sesi një e treta e kabinetit përbëhet nga gra profesioniste që mbajnë portofol nga më të rëndësishmet në qeverisje.

Në çdo situatë ku mungon paqja dhe siguria, padyshim që gratë dhe fëmijët janë ata që vuajnë më shumë. Gratë janë viktimat e para të keqtrajtimit të civilëve, duke u përfshirë në të gjithë zinxhirin e dhunës, nga humbja e familjarëve dhe nevoja për të mbajtur në këmbë familjet, e deri tek dhuna seksuale dhe skllavëria, me pasoja fizike dhe psikologjike.

Ne, njihemi përditë me tmerret e dhunës ndaj simotrave tona në territoret e pushtuara nga i ashtuquajturi Shtet Islamik. Lajmet që vijnë prej andej janë të tmerrshme. Skllavëria dhe keqtrajtimi, i kapërcen kufijtë e mendjes njerëzore. Dhe Siria apo Iraku, megjithëse duken distante, nuk janë aspak larg prej nesh. Gjithçka vjen dhe dallgëzohet edhe në shoqërinë tonë, me zona të varfëra dhe të prapambetura, ku ekstremizmat padyshim gjejnë një tokë pjellore.

Në punën time si ministre e Mbrojtjes, pas mbrojtjes së atdheut, kryesore janë pikërisht sfidat e sigurisë që vijnë nga rajonet e destabilizuara të botës, aty ku ushtarakët shqiptarë angazhohen çdo ditë për vendosjen e paqes dhe ngritjen e strukturave të sigurisë të vendeve në nevojë. Në Afganistan apo Irak, ne kemi zgjatur dorën e mbështetjes për shoqëritë e dala nga konflikte të thella dhe të gjata ushtarake. Sot, një femër ushtarake shqiptare punon si këshilltare për Forcat Speciale në Ministrinë e Mbrojtjes së Afganistanit. Nga hera e fundit që jemi takuar së bashku, gratë që na përfaqësojnë në shtabe dhe struktura ushtarake ndërkombëtare janë trefishuar vetëm për 6 muaj, ndërsa punojnë si drejtore në Ministrinë e Mbrojtjes dhe Shtabin e Përgjithshëm gati dy herë më shumë se sa gjashtë muaj më parë, falë një sistemi të kujdesshëm promovimi dhe përparimi në karrierë.

Ne kemi një plan të qartë të zbatimit të Rezolutës 1325 në Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë. Gratë në uniformë përbëjnë 14 % të gjithë efektivit ushtarak, duke pësuar një rritje të qenësishme gjatë tre viteve të fundit të mandatit të qeverisjes sonë. Por nuk është vetëm rritja sasiore ajo që vlen për t’u përmendur, por dhe shtimi i numrit të grave në pozicione të larta drejtuese. Gjatë gradimit të fundit në Forcat e Armatosura, zhvilluar një muaj më parë, 30% e të graduarve kolonel janë gra. Dhe sot, pak përpara se të vija këtu, kam propozuar për gradim të parën grua gjenerale të Forcave të Armatosura, në mënyrë që propozimi i kësaj zonje, të mbajë këtë datë të veçantë të 31 tetorit, ditës kur Kombet e Bashkuara miratuan pikërisht Rezolutën 1325.

Po e mbyll duke ritheksuar se gjithmonë do të na duhet më shumë angazhim i grave për një botë më të paqtë dhe të sigurt. Dhe jemi ne vetë që duhet ta bëjmë ndryshimin. Bashkë mund t’ia mbërrijmë, bashkë jemi më shumë dhe më të fortë.

Ju faleminderit!
Apliko tani! Bëhuni pjesë e FA 25 shtator - 07 dhjetor 2023 Nisin rekrutimet për ushtarë/detarë në Forcat e Armatosura, Ministria e Mbrojtjes e konsideron thelbësore për Forcat e Armatosura rekrutimin e ushtarëve me një profil sa më të lartë, në kushtet e një profesionalizmi....
Momente kulmore nga stërvitja "Defender Europe 21" të publikuara nga Ambasada e SHBA në Tiranë Korrik 2021 Gjatë muajve maj dhe qershor, Shqipëria mikpriti aspekte të rëndësishme të "Defender Europe 21", stërvitja vjetore shumëkombëshe e përbashkët...
Fillon stërvitja “Defender Europe 21“ Maj 2021 Nga Durrësi fillon stërvitja “Defender Europe 21“, me pjesëmarrjen e rreth 28 mijë trupave shumëkombëshe...
Festat në FA, fëmijët e ushtarakëve sjellin surprizë një “Musical” Dhjetor 2020 Pandemia nuk i ka ndalur fëmijët e ushtarakëve të presin bukur festat e fundvitit. Ashtu siç është tashmë traditë edhe këtë vit ata kanë sjellë një koncert surprizë për bashkëmoshatarët e tyre.
Pavarësisht kufizimeve të pandemisë operacionaliteti i FA vazhdon... Dhjetor 2020 Kapacitetet dhe operacionaliteti i Forcave të Armatosura janë prioritet, pavarësisht kufizimeve të pandemisë...
Gëzuar Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë Nëntor 2020 108 vite pas shpalljes së pavarësisë, flamuri ynë valëvitet në çdo cep të botës përmes heronjve tanë nën uniformë, të cilët qëndrojnë krenarë krah përfaqësuesve të vendeve aleate, në çdo mision të NATO, BE & OKB.
Emergjencat Civile dhe FA më të mirëpajisura dhe më dinjitoze në përballimin e fatkeqësive natyrore Nëntor 2020 Reformimi i emergjencave civile nisi me ligjin e ri “Për Mbrojtjen Civile” dhe krijimin i Agjencisë Kombëtare që do të...
Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit dhe Bashkëpunimit midis AKMC dhe TIA 15 Tetor 2020 Sot, më datë 15 tetor 2020, në mjediset e Tirana International Airport (TIA) u organizua takimi për nënshkrimin,...
Dita Ndërkombëtare për Zvogëlimin e Rreziqeve nga Fatkeqësitë Tetor 2020 Agjensia Kombëtare e Mbrojtjes Civile (AKMC) ka organizuar në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Kombëtar, prefekturat,...
Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura Tetor 2020 Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura po merr formë ditë pas dite...
Programi bachelor i studimeve në fushën e Shkencës Ushtarake, Akademia e FA Shtator 2020 Në tetor 2020 hapet programi bachelor në Akademinë e FA. Ky është edhe momenti kur akademia do të rifitojë me të drejta...
MM dhe FA ditë pas dite pranë qytetarëve në përballimn e vështirësive të krijuara nga COVID - 19 Qershor 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura ditë pas dite kanë qenë pranë qytetarëve gjatë gjithë periudhës së lockdown...
Dekorata nga NATO dhe Afghanistani për ushtarakët e Forcave të Armatosura Qershor 2020 MONS, Belgjikë - zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE (Supreme Headquarters Allied Poëers Europe), gjeneralmajor Barre Seguin i dorëzoi...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
Direktiva e Mbrojtjes 2023Janar 2023 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 05 (2023) Shtator 2023Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 22 shtator 2023Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shtator 2023
Ma En Pr Sh Di
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1