Kremtohet 63 - vjetori i krijimit të Forcës Ajrore

 

Foto Galeri

Në Bazën Ajrore në Farkë u zhvillua ceremonia festive me rastin e 63-vjetorit të krijimit të Aviacionit Luftarak Shqiptar (sot Forca Ajrore). Në këtë aktivitet ishin të pranishëm: zëvendësministri i Mbrojtjes, z. Dritan Hila, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo, komandantët e Forcave, atashe ushtarak të akredituar në vendin tonë, drejtorë drejtorish në MM dhe SHPFA, veteranë të aviacionit, familjarë të dëshmorëve të Aviacionit, ushtarakë të Forcës Ajrore, si dhe të ftuar të tjerë.

Fjalën e hapjes e mbajti komandanti i Forcës Ajrore, gjeneral brigade Frederik Beltoja. Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo, në fjalën e tij theksoi se, në rrugën e krijimit të FA shqiptare një vend të rëndësishëm ka zënë edhe Arma e Aviacionit shqiptar.

Përpjekjet e sakrificat e qindra ushtarakëve të kësaj arme për realizimin e detyrave të kryera prej saj, kanë hedhur themele të sigurta për ecjen e mëtejshme, për ruajtjen e traditave më të mira, për të çuar edhe më tej arritjet e paraardhësve dhe për të realizuar atë transformim e modernizim të kësaj arme në parametrat e kërkuara nga anëtarësimi në NATO. Modernizimi i Forcës Ajrore me teknologji perëndimore, si dhe trajnimi i teknikëve dhe pilotëve në këto shkolla, ka vijuar më tej ai, kanë bërë që imazhi dhe vizioni i kësaj force të ndryshojë. Blerja e helikopterëve COUGAR, 3 prej të cilëve tashmë janë pjesë e kësaj force, e bën efektivin fluturues të Forcës Ajrore të operojë me të njëjtat standarde dhe manuale si forcat e tjera ajrore anëtare të NATO. Gjeneralmajor Bazo ka vlerësuar kontributin e çmuar që kanë dhënë edhe veteranët Aviacionit, të cilët me punën e tyre të vyer kanë hedhur themele të sigurta për konsolidimin dhe modernizimin e Forcës Ajrore shqiptare. “Një respekt dhe mirënjohje e veçantë shkon për Dëshmorët e Aviacionit, të cilët me përkushtimin dhe vetëmohimin e tyre, janë burim frymëzimi për mënyrën se si i duhet shërbyer atdheut”, është shprehur shefi i Shtabit të Përgjithshëm, gjeneralmajor Jeronim Bazo.

Në mbyllje të këtij aktiviteti zëvendësministri Hila, gjeneralmajor Bazo dhe të pranishmit e tjerë ndoqën një demonstrim ajror të përgatitur nga pilotët e Bazës Ajrore Farkë, me pjesëmarrjen e helikopterëve EC-145, COUGAR, AB-205 dhe BO-105.

Aviacioni Luftarak Shqiptar është krijuar me 24 prill të vitit 1951 dhe është rritur e fuqizuar ndër vite në përshtatje me misionin dhe detyrat e caktuara. Në këto 63 vite në armën e Aviacionit kanë shërbyer me dhjetëra e qindra pilotë, teknikë  dhe ushtarakë të zotë e të talentuar, të cilët i dhanë emër dhe krenari kësaj arme në të gjithë vendin, ndërsa 36 prej tyre kanë rënë në krye të detyrës dhe sot janë Dëshmorë të Atdheut dhe prehen në Varrezat e Dëshmorëve. Me ndryshimet e ndodhura në Forcat e Armatosura, u shtrua si nevojë e kohës modernizimi dhe zëvendësimi i teknikës lindore me atë perëndimore. Tashmë rëndësi i është kushtuar fuqizimit të Forcës Ajrore me helikopterë, kryesisht të funksioneve të kërkim-shpëtimit SAR, të transportimit të të plagosurve dhe transportimit të trupave. Forca Ajrore jep kontribut në operacione humanitare në ndihmë të njerëzve në nevojë, për transport të të sëmurëve, në ndihmë të komunitetit gjatë përmbytjeve, izolimit nga dëbora etj.
Forcat Ajrore po synojnë rritjen e kapaciteteve operacionale për të qenë e aftë për zhvillimin e operacioneve luftarake e joluftarake dhe të ndërveprueshme me ushtritë aleate të NATO. Në vitin 2001 erdhën helikopterët e parë AB-206, më pas AB-205, BO-105, EC-145 dhe këto vitet e fundit FA edhe 3 helikopterë shumëfunksional COUGAR, ndërsa personeli është certifikuar në akademitë perëndimore.
Apliko tani! Bëhuni pjesë e FA 16 tetor 2023 - 09 janar 2024 Nisin rekrutimet për ushtarë/detarë në Forcat e Armatosura, Ministria e Mbrojtjes e konsideron thelbësore për Forcat e Armatosura rekrutimin e ushtarëve me një profil sa më të lartë, në kushtet e një profesionalizmi....
Vijnë në Shqipëri helikopterët e parë Black Hawk Janar 2024 Kanë mbërritur në Shqipëri dy helikopterët Black Hawk, si pjesë e parë e porosisë së bërë nga vendi ynë dhe mbështetur nga fondet e ndihmës...
Direktiva e Mbrojtjes 2024Janar 2024 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
11 vende të lira pune; Peleshi thirrje ekspertëve: Aplikoni! Janar 2024 Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka bërë thirrje për aplikime nga ekspertët e fushave të Teknologjisë së Informacionit dhe Inxhinierisë për 11 vende të reja pune në Qendrën e....
Përurohen mjediset e reja të Muzeut të Forcave të Armatosura Dhjetor 2023 Muzeu i Forcave të Armatosura do të jetë tashmë në mjediset e tij të reja në Bërzhitë. Në ceremoninë e inaugurimit të hapësirave të reja morën pjesë ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Igli Hasani...
Ministeriali i Mbrojtjes së Nismës SHBA-Karta e Atlantikut Nëntor 2023 Në takimin e Ministrave të Mbrojtjes të vendeve të NATO-s në Bruksel, ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi mes të tjerave vuri theksin mbi zhvillimet në Veri të Kosovës....
Ministeriali i Mbrojtjes i vendeve të NATO, Bruksel Tetor 2023 Në takimin e Ministrave të Mbrojtjes të vendeve të NATO-s në Bruksel, ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi mes të tjerave vuri theksin mbi zhvillimet në Veri të Kosovës....
Shqipëria merr sërish drejtimin e Brigadës së Europës Juglindore Gusht 2023 Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka bërë me dije me anë të një postimi në mediat sociale që nga sot Shqipëria merr drejtimin e Brigadës së Europës Juglindore (SEEBRIG)....
Përmbyllet “Defender Europe ’23” në Shqipëri Qershor 2023 Për mëse një muaj mbi 24 mijë trupa nga 26 vende NATO e partnere nëpërmjet skenarëve strategjikë e operacionale në tokë, ajër e det demonstruan fuqinë në...
Revista Mbrojtja Nr. 02 (2024) Prill 2024Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 12 korrik 2024Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Korrik 2024
Ma En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4