Gazeta Ushtria 03 dhjetor 2021

1203211. Ministri Peleshi: Sulmet kibernetike kërcënojnë të sulmojnë thelbin e demokracive liberale;
2. Akademia e Nënoficerëve, 28 vite profesionalizëm dhe devotshmëri;
3. Kolonel Mehmeti: Shqipëria krah për krah me aleatët, për ruajtjen e sigurisë në botë;
4. Riga, Letoni, 30 nëntor-1 dhjetor 2021: Sekretari i Përgjithshëm thërret në takim ministrat e Jashtëm të NATO-s.

Gazeta në formatin pdf


Gazeta Ushtria 26 nëntor 2021

2611211. Ministri Peleshi: Aleanca jonë duhet të jetë gati sot, për t’u përballur me sfidat e së nesërmes;
2. Arma e Kimisë 68 vite histori, përkushtim, zhvillim shkencor;
3. Kolonel Neziri: Dijet dhe aftësitë e fituara do t’ju shërbejnë për të rritur më tej profesionalizmin gjatë kryerjes së detyrave në repartet e FA-së;
4. Stoltenberg: Gjermania ka një përgjegjësi të veçantë për ta mbajtur NAT O-n të fortë.

Gazeta në formatin pdf


Gazeta Ushtria 19 nëntor 2021

gazeta 1911211. Bashkëpunimin dypalësh në fushën e Mbrojtjes, Begaj: Faleminderit për mbështetjen e vazhdueshme që Maqedonia e Veriut po jep për shtetin e Kosovës;
2. “Dita e Vëzhguesve”, mbyllet me sukses stërvitja “Strong Eagle 3” e Regjimentit të Operacioneve Speciale dhe trupave britanike;
3. 77-Vjetori i Çlirimit të Tiranës, mirënjohje për veprën tuaj heroike bij dhe bija të këtij kombi;
4. Zhvillohet ceremonia e përfundimit të Kursit Bazë të Nënoficerit në Komandën Mbështetëse.

Gazeta në formatin pdf


Gazeta Ushtria 12 nëntor 2021

1. Buxheti 2022 - Kryeministri Rama: Rritja e pagave me 30% për FA do të ndihmojë në një performancë më të mirë,
2. Ministri i Mbrojtjes viziton Qendrën e Arsimimit Profesional të Ushtarëve në Bunavi: Do ta bëjmë institucionin e Akademisë së FAnjë institucion model,
3. Mobilizim total për realizimin e planit të veprimit për zbatimin e “Planit Kombëtar të Kërkim - Shpëtimit”,
4. Gjeneralmajor prof. asoc. Bajram Begaj: Zona euroatlantike ofron paqe, prosperitet dhe siguri.

Gazeta në formatin pdf
Momente kulmore nga stërvitja "Defender Europe 21" të publikuara nga Ambasada e SHBA në Tiranë Korrik 2021 Gjatë muajve maj dhe qershor, Shqipëria mikpriti aspekte të rëndësishme të "Defender Europe 21", stërvitja vjetore shumëkombëshe e përbashkët...
Fillon stërvitja “Defender Europe 21“ Maj 2021 Nga Durrësi fillon stërvitja “Defender Europe 21“, me pjesëmarrjen e rreth 28 mijë trupave shumëkombëshe...
Festat në FA, fëmijët e ushtarakëve sjellin surprizë një “Musical” Dhjetor 2020 Pandemia nuk i ka ndalur fëmijët e ushtarakëve të presin bukur festat e fundvitit. Ashtu siç është tashmë traditë edhe këtë vit ata kanë sjellë një koncert surprizë për bashkëmoshatarët e tyre.
Pavarësisht kufizimeve të pandemisë operacionaliteti i FA vazhdon... Dhjetor 2020 Kapacitetet dhe operacionaliteti i Forcave të Armatosura janë prioritet, pavarësisht kufizimeve të pandemisë...
Gëzuar Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë Nëntor 2020 108 vite pas shpalljes së pavarësisë, flamuri ynë valëvitet në çdo cep të botës përmes heronjve tanë nën uniformë, të cilët qëndrojnë krenarë krah përfaqësuesve të vendeve aleate, në çdo mision të NATO, BE & OKB.
3 vjet arritje në Forcat e Armatosura Nëntor 2020 3 vjet janë shumë pak në historinë e Forcave të Armatosura shqiptare, por gjatë këtyre viteve, ku në krye të Ministrisë së...
Emergjencat Civile dhe FA më të mirëpajisura dhe më dinjitoze në përballimin e fatkeqësive natyrore Nëntor 2020 Reformimi i emergjencave civile nisi me ligjin e ri “Për Mbrojtjen Civile” dhe krijimin i Agjencisë Kombëtare që do të...
Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit dhe Bashkëpunimit midis AKMC dhe TIA 15 Tetor 2020 Sot, më datë 15 tetor 2020, në mjediset e Tirana International Airport (TIA) u organizua takimi për nënshkrimin,...
Dita Ndërkombëtare për Zvogëlimin e Rreziqeve nga Fatkeqësitë Tetor 2020 Agjensia Kombëtare e Mbrojtjes Civile (AKMC) ka organizuar në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Kombëtar, prefekturat,...
Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura Tetor 2020 Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura po merr formë ditë pas dite...
Programi bachelor i studimeve në fushën e Shkencës Ushtarake, Akademia e FA Shtator 2020 Në tetor 2020 hapet programi bachelor në Akademinë e FA. Ky është edhe momenti kur akademia do të rifitojë me të drejta...
MM dhe FA ditë pas dite pranë qytetarëve në përballimn e vështirësive të krijuara nga COVID - 19 Qershor 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura ditë pas dite kanë qenë pranë qytetarëve gjatë gjithë periudhës së lockdown...
Dekorata nga NATO dhe Afghanistani për ushtarakët e Forcave të Armatosura Qershor 2020 MONS, Belgjikë - zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE (Supreme Headquarters Allied Poëers Europe), gjeneralmajor Barre Seguin i dorëzoi...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
Direktiva e Mbrojtjes 2021Janar 2021 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 05 (2021) Tetor 2021Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 26 nëntor 2021Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Dhjetor 2021
Ma En Pr Sh Di
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2