Efektivë dhe mjete të FA, u angazhuan në shuarjen e dy vatrave të zjarrit në Dhërmi e në Qafën e Llogarasë

Fotogaleria

Dy vatra zjarri, të regjistruara në 24 orët e fundit në qarkun e Vlorës janë shuar, pas përpjekjeve të përbashkëta të forcave zjarrfikëse, efektivëve të Forcave të Armatosura, punonjësve të administratës së Zonave të Mbrojtura, punonjës të OSHEE e forcave të tjera, nën koordinimin e Agjencisë Kombëtare së Mbrojtjes Civile (AKMC).

Helikopteri Cougar dhe efektivë të Forcave të Armatosura u angazhuan menjëherë, sipas kërkesës së autoriteteve vendore, në shuarjen e zjarrit të rënë pasditen e së enjtes, në lagjen “Kondraq”, Dhërmi, duke shmangur rrezikun për banesat aty pranë.

040

Më e vështirë situata u paraqit në Qafën e Llogarasë, ku u konstatua një tjetër vatër zjarri, po pasditen e djeshme. Për të ndihmuar forcat e emergjencave në kryerjen e operacionit për shuarjen e flakëve, por edhe për shkak të tymit të përhapur në atë zonë, AKMC u kërkoi të gjithë drejtuesve të mjeteve të shmangnin kalimin në këtë rrugë. Pas disa orë përpjekjesh, ku u angazhuan edhe të tjerë efektivë të Forcave të Armatosura, mëngjesin e kësaj të premteje, u bë e mundur që flakët të shuhen dhe të shmanget rreziku për dëmtimin e Parkut Kombëtar të Llogarasë.

Grupi hetimor po punon për zbardhjen e plotë të rrethanave të ndezjes së zjarrit në Qafën e Llogarasë dhe për vënien para drejtësisë të autorit apo autorëve.

Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile dhe Ministria e Mbrojtjes u bëjnë thirrje banorëve të tregojnë kujdes, veçanërisht gjatë këtyre muajve të nxehtë, kur edhe mundësia për përhapjen e zjarreve është edhe më e madhe.

080
Apliko tani! Bëhuni pjesë e FA 16 tetor 2023 - 09 janar 2024 Nisin rekrutimet për ushtarë/detarë në Forcat e Armatosura, Ministria e Mbrojtjes e konsideron thelbësore për Forcat e Armatosura rekrutimin e ushtarëve me një profil sa më të lartë, në kushtet e një profesionalizmi....
Vijnë në Shqipëri helikopterët e parë Black Hawk Janar 2024 Kanë mbërritur në Shqipëri dy helikopterët Black Hawk, si pjesë e parë e porosisë së bërë nga vendi ynë dhe mbështetur nga fondet e ndihmës...
Direktiva e Mbrojtjes 2024Janar 2024 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
11 vende të lira pune; Peleshi thirrje ekspertëve: Aplikoni! Janar 2024 Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka bërë thirrje për aplikime nga ekspertët e fushave të Teknologjisë së Informacionit dhe Inxhinierisë për 11 vende të reja pune në Qendrën e....
Përurohen mjediset e reja të Muzeut të Forcave të Armatosura Dhjetor 2023 Muzeu i Forcave të Armatosura do të jetë tashmë në mjediset e tij të reja në Bërzhitë. Në ceremoninë e inaugurimit të hapësirave të reja morën pjesë ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Igli Hasani...
Ministeriali i Mbrojtjes së Nismës SHBA-Karta e Atlantikut Nëntor 2023 Në takimin e Ministrave të Mbrojtjes të vendeve të NATO-s në Bruksel, ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi mes të tjerave vuri theksin mbi zhvillimet në Veri të Kosovës....
Ministeriali i Mbrojtjes i vendeve të NATO, Bruksel Tetor 2023 Në takimin e Ministrave të Mbrojtjes të vendeve të NATO-s në Bruksel, ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi mes të tjerave vuri theksin mbi zhvillimet në Veri të Kosovës....
Shqipëria merr sërish drejtimin e Brigadës së Europës Juglindore Gusht 2023 Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka bërë me dije me anë të një postimi në mediat sociale që nga sot Shqipëria merr drejtimin e Brigadës së Europës Juglindore (SEEBRIG)....
Përmbyllet “Defender Europe ’23” në Shqipëri Qershor 2023 Për mëse një muaj mbi 24 mijë trupa nga 26 vende NATO e partnere nëpërmjet skenarëve strategjikë e operacionale në tokë, ajër e det demonstruan fuqinë në...
Revista Mbrojtja Nr. 02 (2024) Prill 2024Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 12 korrik 2024Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Korrik 2024
Ma En Pr Sh Di
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4