Deklaratë për shtyp e ministrit të Mbrojtjes Niko Peleshi mbi stërvitjen amerikane “Defender 21”, që do të zhvillohet nga data 1 maj deri më 14 qershor 2021

Më lejoni të shpreh kënaqësinë e veçantë të kem sot në krah gjeneral Jarrard, në këtë vizitë të jashtëzakonshme, e cila bëhet në një periudhë intensive pune e organizimi të stërvitjes më të madhe ushtarake, që Shqipëria dhe rajoni kanë mirëpritur ndonjëherë, stërvitjes “Defender Europe 21”. Është padyshim një nga angazhimet më serioze të ndërmarra nga Forcat tona të Armatosura. 

I nderuar gjeneral,

Ju siguroj, se Shqipëria do të jetë një mikpritës i denjë për forcat e Shteteve të Bashkuara, aleatëve dhe partnerëve, të cilët do të zbarkojnë këtu në muajin maj të këtij viti. 

Angazhimi për zhvillimin me sukses të kësaj stërvitjeje në territorin tonë është jo vetëm një angazhim ushtarak dhe politik, por edhe një moment i rëndësishëm për qytetarët e këtij vendi. Sot ju shpreh edhe në emër të tyre mirënjohjen dhe dashamirësinë ndaj Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të tjerë të NATO-s.

Ministria e Mbrojtjes, ka gjetur mbështetjen e plotë dhe të pakushtëzuar të të gjitha strukturave të shtetit shqiptar, me qëllim realizimin me sukses të stërvitjes “Defender Europe 21”. Personeli ushtarak shqiptar prej muajsh tashmë është angazhuar në identifikimin, ndjekjen dhe zbatimin në terren të çdo detyrimi që na lind nga kjo stërvitje. Sfida për organizimin e kësaj stërvitje bëhet akoma më e madhe në këtë kohë të vështirë pandemie globale. Punës e angazhimit për të realizuar me sukses çdo detyrë i shtohet edhe kujdesi për të mbrojtur shëndetin e trupave dhe të popullatës. Kemi rënë dakord që protokollet shëndetësore të mbështeten në eksperiencat më të mira të dy vendeve tona, duke respektuar të gjitha rekomandimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, për parandalimin dhe përhapjen e virusit “COVID 19”.

Gjeneral, 

Pa asnjë dyshim,  Shqipëria si vend aleat në NATO, ndihet shumë e vlerësuar dhe shumë e nderuar për faktin se i është besuar detyra e vendit “Host Nation” për një nga stërvitjet më të mëdha ushtarake të Shteteve të Bashkuara në gadishullin e Ballkanit dhe në Evropën Veriore dhe Qendrore. 

Shqipëria ka treguar të jetë një vend me politika luajale ndaj Shteteve të Bashkuara, partnerëve NATO si dhe çdo vendi fqinj në Ballkan, duke vendosur mbi gjithçka parimin e bashkëjetesës në paqe dhe prosperitet mes popujve tanë.

I nderuar gjeneral,

Jam i bindur se në takimet e mëtejshme me krerët e institucioneve të shtetit shqiptar do të gjeni konfirmimin më të plotë të çfarë unë ju shpreha: respektin për besimin dhe seriozitetin për ta përmbyllur me sukses këtë angazhim të jashtëzakonshëm për ne. Më lejoni t’ju falënderoj për ndihmën e pakursyer tuajën dhe të ekspertëve tuaj. Mirënjohje të thellë vlerësimit që iu bë Shqipërisë nga Shtetet e Bashkuara në përzgjedhjen si vend pritës për një stërvitje të përmasave të tilla.

Nuk ka asnjë dyshim se “Defender Europe 21” dhe të gjitha aktivitetet e ngjeshura stërvitore të NATO-s në Evropë, në periudhën maj-qershor '21, do të sjellin pranë qytetarëve tanë imazhin e një Aleance më të fortë dhe më të bashkuar së kurrë më parë!

Ju faleminderit!

 
Apliko tani! Bëhuni pjesë e FA 25 shtator - 07 dhjetor 2023 Nisin rekrutimet për ushtarë/detarë në Forcat e Armatosura, Ministria e Mbrojtjes e konsideron thelbësore për Forcat e Armatosura rekrutimin e ushtarëve me një profil sa më të lartë, në kushtet e një profesionalizmi....
Momente kulmore nga stërvitja "Defender Europe 21" të publikuara nga Ambasada e SHBA në Tiranë Korrik 2021 Gjatë muajve maj dhe qershor, Shqipëria mikpriti aspekte të rëndësishme të "Defender Europe 21", stërvitja vjetore shumëkombëshe e përbashkët...
Fillon stërvitja “Defender Europe 21“ Maj 2021 Nga Durrësi fillon stërvitja “Defender Europe 21“, me pjesëmarrjen e rreth 28 mijë trupave shumëkombëshe...
Festat në FA, fëmijët e ushtarakëve sjellin surprizë një “Musical” Dhjetor 2020 Pandemia nuk i ka ndalur fëmijët e ushtarakëve të presin bukur festat e fundvitit. Ashtu siç është tashmë traditë edhe këtë vit ata kanë sjellë një koncert surprizë për bashkëmoshatarët e tyre.
Pavarësisht kufizimeve të pandemisë operacionaliteti i FA vazhdon... Dhjetor 2020 Kapacitetet dhe operacionaliteti i Forcave të Armatosura janë prioritet, pavarësisht kufizimeve të pandemisë...
Gëzuar Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë Nëntor 2020 108 vite pas shpalljes së pavarësisë, flamuri ynë valëvitet në çdo cep të botës përmes heronjve tanë nën uniformë, të cilët qëndrojnë krenarë krah përfaqësuesve të vendeve aleate, në çdo mision të NATO, BE & OKB.
Emergjencat Civile dhe FA më të mirëpajisura dhe më dinjitoze në përballimin e fatkeqësive natyrore Nëntor 2020 Reformimi i emergjencave civile nisi me ligjin e ri “Për Mbrojtjen Civile” dhe krijimin i Agjencisë Kombëtare që do të...
Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit dhe Bashkëpunimit midis AKMC dhe TIA 15 Tetor 2020 Sot, më datë 15 tetor 2020, në mjediset e Tirana International Airport (TIA) u organizua takimi për nënshkrimin,...
Dita Ndërkombëtare për Zvogëlimin e Rreziqeve nga Fatkeqësitë Tetor 2020 Agjensia Kombëtare e Mbrojtjes Civile (AKMC) ka organizuar në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Kombëtar, prefekturat,...
Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura Tetor 2020 Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura po merr formë ditë pas dite...
Programi bachelor i studimeve në fushën e Shkencës Ushtarake, Akademia e FA Shtator 2020 Në tetor 2020 hapet programi bachelor në Akademinë e FA. Ky është edhe momenti kur akademia do të rifitojë me të drejta...
MM dhe FA ditë pas dite pranë qytetarëve në përballimn e vështirësive të krijuara nga COVID - 19 Qershor 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura ditë pas dite kanë qenë pranë qytetarëve gjatë gjithë periudhës së lockdown...
Dekorata nga NATO dhe Afghanistani për ushtarakët e Forcave të Armatosura Qershor 2020 MONS, Belgjikë - zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE (Supreme Headquarters Allied Poëers Europe), gjeneralmajor Barre Seguin i dorëzoi...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
Direktiva e Mbrojtjes 2023Janar 2023 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 05 (2023) Shtator 2023Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 22 shtator 2023Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shtator 2023
Ma En Pr Sh Di
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1