"Vox Baroque" dhe OSFA në kalanë e Petrelës, në një ngjarje muzikore të rrallë në Shqipëri

170Festivali Ndërkombëtar "Vox Baroque" përmbylli edicionin e tij të dhjetë me një koncert unik në kalanë e Petrelës në Tiranë.

Në bashkëpunim me Orkestrën Simfonike të Forcave të Armatosura, ky edicion jubilar, u prit me shumë entuziazëm nga publiku.

Solistët Fabio Ceccarelli, Sonja Hoxhallari, Xhudi Dodaj dhe themeluesi i këtij festivali Jusuf Beshiri, i dhuruan artdashësve një koncert dhe natë të mrekullueshme, duke interpretuar një repertor të zgjedhur nga Vanhal, Vivaldi dhe J.S. Bach.

Lexo më shumë...


Orkestra Simfonike e Forcave të Armatosura dhe "VOX Baroque" rikthejnë magjinë e muzikës baroke në Shqipëri

350"VOX Baroque" në bashkëpunim me Orkestrën Simfonike të Forcave të Armatosura çelën mbrëmjen e djeshme, edicionin e dhjetë të këtij festivali si një nga ngjarjet e rralla në kulturën dhe muzikën në Shqipëri.

Themeluesi i festivalit, Jusuf Beshiri, bëri një zgjedhje të veçantë duke bërë pjesë të këtij edicioni jubilar pesë vokalistë meshkuj zëra kastrat, si Arnauld Gluck, Hugo Bolivar, Jonatas Luis Monteiro, Logan Tanner dhe Pasquale Auricchio. Me një repertor të përzgjedhur, publiku pati mundësinë për të dëgjuar këto zëra unikë, në zemër të Tiranës.

Lexo më shumë...


Frederic Laroque dhe OSFA bashkohen në një përvojë muzikore të paharrueshme

300Orkestra Simfonike e Forcave të Armatosura dhe virtuozi i violinës Frederic Laroque, morën duartrokitjet e merituara në teatrin “Andon Zako Çajupi” në Korçë në një koncert të jashtëzakonshëm.

Në një përvojë të veçantë muzikore, Frederic Laroque dhe Orkestra Simfonike e Forcave të Armatosura (OSFA) shpalosën një repertor të përzgjedhur me kujdes me vepra të famshme të kompozitorëve si Beethoven, Mozart dhe Bach, duke i dhuruar publikut një përvojë unike.

Lexo më shumë...


Solistët e Operës së Parisit bashkohen me OSFA në një koncert të jashtëzakonshëm në Tiranë

005Në një atmosferë të mrekullueshme të mbushur me muzikë të bukur, koncerti i Orkestrës Simfonike të Forcave të Armatosura (OSFA) dhe dy solistëve të Operës së Parisit, Frederic Laroque dhe Aurelien Sabouret, u mbajt me sukses më 8 qershor në Teatrin e Operas dhe Baletit në Tiranë.

Ky koncert i jashtëzakonshëm ishte një ngjarje e rëndësishme për kulturën dhe artin në Shqipëri.

 

Lexo më shumë...


106 - Vjetori i FA, OFFA koncert në sheshin “Skënderbej”, Xhaçka: Ushtarakët, model i mrekullueshëm për t’u ndjekur

Me rastin e 106 - Vjetorit të Krijimit të Ushtrisë Kombëtare, Orkestra Frymore e Forcave të Armatosura (OFFA) solli një atmosferë ndryshe në sheshin “Skënderbej”, të zbukuruar nga bashkia e Tiranës për festat e fundvitit.

OFFA luajti marshe ushtarake, por edhe pjesë festive për të pranishmit, mes të cilëve ishin edhe ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, kryetari i Bashkisë së Tiranë Erion Veliaj, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA gjeneral brigade Bardhyl Kollçaku dhe mjaft qytetarë të kryeqytetit.

Lexo më shumë...
Apliko tani! Bëhuni pjesë e FA 16 tetor 2023 - 09 janar 2024 Nisin rekrutimet për ushtarë/detarë në Forcat e Armatosura, Ministria e Mbrojtjes e konsideron thelbësore për Forcat e Armatosura rekrutimin e ushtarëve me një profil sa më të lartë, në kushtet e një profesionalizmi....
Momente kulmore nga stërvitja "Defender Europe 21" të publikuara nga Ambasada e SHBA në Tiranë Korrik 2021 Gjatë muajve maj dhe qershor, Shqipëria mikpriti aspekte të rëndësishme të "Defender Europe 21", stërvitja vjetore shumëkombëshe e përbashkët...
Fillon stërvitja “Defender Europe 21“ Maj 2021 Nga Durrësi fillon stërvitja “Defender Europe 21“, me pjesëmarrjen e rreth 28 mijë trupave shumëkombëshe...
Festat në FA, fëmijët e ushtarakëve sjellin surprizë një “Musical” Dhjetor 2020 Pandemia nuk i ka ndalur fëmijët e ushtarakëve të presin bukur festat e fundvitit. Ashtu siç është tashmë traditë edhe këtë vit ata kanë sjellë një koncert surprizë për bashkëmoshatarët e tyre.
Pavarësisht kufizimeve të pandemisë operacionaliteti i FA vazhdon... Dhjetor 2020 Kapacitetet dhe operacionaliteti i Forcave të Armatosura janë prioritet, pavarësisht kufizimeve të pandemisë...
Gëzuar Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë Nëntor 2020 108 vite pas shpalljes së pavarësisë, flamuri ynë valëvitet në çdo cep të botës përmes heronjve tanë nën uniformë, të cilët qëndrojnë krenarë krah përfaqësuesve të vendeve aleate, në çdo mision të NATO, BE & OKB.
Emergjencat Civile dhe FA më të mirëpajisura dhe më dinjitoze në përballimin e fatkeqësive natyrore Nëntor 2020 Reformimi i emergjencave civile nisi me ligjin e ri “Për Mbrojtjen Civile” dhe krijimin i Agjencisë Kombëtare që do të...
Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit dhe Bashkëpunimit midis AKMC dhe TIA 15 Tetor 2020 Sot, më datë 15 tetor 2020, në mjediset e Tirana International Airport (TIA) u organizua takimi për nënshkrimin,...
Dita Ndërkombëtare për Zvogëlimin e Rreziqeve nga Fatkeqësitë Tetor 2020 Agjensia Kombëtare e Mbrojtjes Civile (AKMC) ka organizuar në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Kombëtar, prefekturat,...
Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura Tetor 2020 Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura po merr formë ditë pas dite...
Programi bachelor i studimeve në fushën e Shkencës Ushtarake, Akademia e FA Shtator 2020 Në tetor 2020 hapet programi bachelor në Akademinë e FA. Ky është edhe momenti kur akademia do të rifitojë me të drejta...
MM dhe FA ditë pas dite pranë qytetarëve në përballimn e vështirësive të krijuara nga COVID - 19 Qershor 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura ditë pas dite kanë qenë pranë qytetarëve gjatë gjithë periudhës së lockdown...
Dekorata nga NATO dhe Afghanistani për ushtarakët e Forcave të Armatosura Qershor 2020 MONS, Belgjikë - zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE (Supreme Headquarters Allied Poëers Europe), gjeneralmajor Barre Seguin i dorëzoi...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
Direktiva e Mbrojtjes 2023Janar 2023 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 06 (2023) Tetor 2023Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 17 nëntor 2023Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Nëntor 2023
Ma En Pr Sh Di
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3