Merr fund radha në Kakavijë, Xhaçka: Gjatë 24 orëve të fundit kaluan 3.325 shtetas dhe 1.629 mjete

home kakavija 170820Pak pas mesnate ka përfunduar radha në Kakavijë, aty ku prej ditësh qytetarët kanë qenë në pritje, në radhë të gjata, duke u krijuar kështu një situatë e tensionuar.

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka bën me dije se gjatë 24 orëve të fundit, kaluan në Kakavijë 3.325 shtetas dhe 1.629 mjete. Në orën 00.40 përfundoi operacioni, ku kaloi dhe qytetari i fundit, duke i dhënë fund kësaj situate të pazakontë.

Lexo më shumë...


Ministrja Xhaçka konfirmon: Kakavija e Kapshtica të hapura deri në orën 22:00, të hënën , asnjë nuk kalon pa formular e test negativ

home kakavija 636x160820Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, e cila po ndjek nga afër të gjithë situatën e krijuar në pikën doganore të Kakavijës bëri të ditur se është arritur dakordësia me palën greke që edhe pika e Kapshticës të qëndrojë e hapur deri në orën 22:00 të mbrëmjes së kësaj të diele. “Risjellim në vëmendje që nesër nis kufizimi i ri nga pala greke duke vendosur kuota dhe kërkesa për formular dhe test negativ”, u shpreh ministrja Xhaçka. Ajo u bën thirrje qytetarëve që duke filluar nga e hëna e 17 gushtit asnjë të mos paraqitet në të dy pikat doganore në Kakavijë e Kapshticë pa formularin dhe testin negativ.

Lexo më shumë...


Situata e rënduar në Kakavie, Xhaçka: Detyra jonë t' ju gjendemi pranë me më të mirën e mundshme

020Situata e rënduar në pikën kufitare të Kakavijës është lehtësuar gjatë mbremjes së sotme pas bisedimeve dhe rënies dakord mes palës shqiptare dhe asaj greke për të punuar me më shumë sportele nga ana e shtetit fqinj.
Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka dhe drejtori i Përgjithshëm i Emergjencave Civile Haki Çako kanë qenë në terren dhe kanë ndjekur nga afër situatën.

Lexo më shumë...


Radhë të gjata udhëtarësh, Xhaçka shkon në Kakavijë: Bisedime me palën greke për lehtësimin e situatës

home 140820Efektivë të Forcave të Armatosura dhe Emergjencave Civile kanë shkuar në ndihmë të qytetarëve që kanë pritur për orë të tëra për të kaluar në Greqi përmes pikës doganore të Kakavijës. Ata kanë shpërndarë ujë e ushqime për të gjithë udhëtarët, ndërsa edhe autoambulancat e Forcave të Armatosura shkuan në mbështetje të ekipeve mjekësore të urgjencës rajonale në qytetin e Gjirokastrës për t'u ardhur në ndihmë qytetarëve të bllokuar. Vetë ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka pa nga afër situatën, shoqëruar edhe nga drejtori i Agjencisë Kombëtare të Mbrojtjes Civile Haki Çako, kryetarët e bashkive Gjirokastër e Dropull, prefektin e drejtuesit e policisë së qarkut.

Lexo më shumë...


675 maturantë aplikuan për Akademinë e FA, të rinjtë i nënshtrohen kontrollit mjekësor e testimit fizik

140820675 maturantë, të cilët kanë përfunduar arsimin e mesëm këtë vit, kanë zgjedhur shkencat ushtarake pranë Akademisë së Forcave të Armatosura, si një prej degëve ku duan të studiojnë, që në tetor hap për herë të parë programin Bachelor.

Pak ditë pas përfundimit të aplikimeve, grupi i parë i të rinjve, nisi konkurimin me kontrollin mjekësor dhe testimin fizik përmes ekipit profesionist të mjekëve dhe pedagogëve e specialistëve të edukimit fizik në AFA.

Lexo më shumë...
Fillon stërvitja “Defender Europe 21“ Maj 2021 Nga Durrësi fillon stërvitja “Defender Europe 21“, me pjesëmarrjen e rreth 28 mijë trupave shumëkombëshe...
Festat në FA, fëmijët e ushtarakëve sjellin surprizë një “Musical” Dhjetor 2020 Pandemia nuk i ka ndalur fëmijët e ushtarakëve të presin bukur festat e fundvitit. Ashtu siç është tashmë traditë edhe këtë vit ata kanë sjellë një koncert surprizë për bashkëmoshatarët e tyre.
Pavarësisht kufizimeve të pandemisë operacionaliteti i FA vazhdon... Dhjetor 2020 Kapacitetet dhe operacionaliteti i Forcave të Armatosura janë prioritet, pavarësisht kufizimeve të pandemisë...
Gëzuar Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë Nëntor 2020 108 vite pas shpalljes së pavarësisë, flamuri ynë valëvitet në çdo cep të botës përmes heronjve tanë nën uniformë, të cilët qëndrojnë krenarë krah përfaqësuesve të vendeve aleate, në çdo mision...
3 vjet arritje në Forcat e Armatosura Nëntor 2020 3 vjet janë shumë pak në historinë e Forcave të Armatosura shqiptare, por gjatë këtyre viteve, ku në krye të Ministrisë së...
Emergjencat Civile dhe FA më të mirëpajisura dhe më dinjitoze në përballimin e fatkeqësive natyrore Nëntor 2020 Reformimi i emergjencave civile nisi me ligjin e ri “Për Mbrojtjen Civile” dhe krijimin i Agjencisë Kombëtare që do të...
Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit dhe Bashkëpunimit midis AKMC dhe TIA 15 Tetor 2020 Sot, më datë 15 tetor 2020, në mjediset e Tirana International Airport (TIA) u organizua takimi për nënshkrimin,...
Dita Ndërkombëtare për Zvogëlimin e Rreziqeve nga Fatkeqësitë Tetor 2020 Agjensia Kombëtare e Mbrojtjes Civile (AKMC) ka organizuar në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Kombëtar, prefekturat,...
Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura Tetor 2020 Brezi i parë i kadetëve për studimet bachelor në Akademinë e Forcave të Armatosura po merr formë ditë pas dite...
Programi bachelor i studimeve në fushën e Shkencës Ushtarake, Akademia e FA Shtator 2020 Në tetor 2020 hapet programi bachelor në Akademinë e FA. Ky është edhe momenti kur akademia do të rifitojë me të drejta...
MM dhe FA ditë pas dite pranë qytetarëve në përballimn e vështirësive të krijuara nga COVID - 19 Qershor 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura ditë pas dite kanë qenë pranë qytetarëve gjatë gjithë periudhës së lockdown...
Dekorata nga NATO dhe Afghanistani për ushtarakët e Forcave të Armatosura Qershor 2020 MONS, Belgjikë - zëvendësshef i Shtabit për Operacionet në SHAPE (Supreme Headquarters Allied Poëers Europe), gjeneralmajor Barre Seguin i dorëzoi...
Si të mbrohemi nga COVID -19? Mars 2020 Ministria e Mbrojtjes dhe Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë, si pjesë e strukturave shtetërore, po ndjekin nga afër dhe kanë marrë masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19...
Kryesimi i Nismave Rajonale SEDM dhe A5 Shtator 2019 Shqipëria është një ndër vendet e rajonit më aktive në kuadër të Nismave Rajonale, kjo jo vetëm për shkak të anëtarësimit...
“Albanian Effort 19” 19 shtator 2019“Albanian Effort 19” mblodhi në Bizë rreth 800 efektivë nga Shqipëria, SHBA, Mbretëri e Bashkuar, Turqia, Kroacia, Polonia, Italia, Gjermania, Bullgaria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Kosova...
Angazhimi i FA në shuarjen e zjarreve 09 shtator 2019Muajt korrik edhe gusht edhe pse më të nxehtët e vitit shënuan një numër të pazakontë zjarresh. Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka thekson se gjatë kësaj periudhe në vend ka pasur 324 varta zjarri...
68 vjet Arma e Aviacionit 24 prill 2019Hapi i parë për të krijuar një Aviacion Ushtarak në Shqipëri, u hodh në 1914, kur qeveria shqiptare porositi blerjen e...
Shqipëria 10 vite në NATO Mars 2019Viti 2019 përkon me 10 - Vjetorin e Anëtarësimit të vendit tonë në NATO, më 1 Prill 2009...
Ditari Javor 2019Ditari, të rejat kryesore të javës...
Ministeriali i Mbrojtjes, Bruksel 26 - 27 qershor 26 - 27 qershor 2019Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Zëvendësministri i Mbrojtjes Petro Koçi mori pjesë në punimet e Ministerialit të Mbrojtjes të NATO që u zhvillua në Bruksel,...
Ministeriali i NATO, Xhaçka: 2% e PBB për FA deri në vitin 2024 4-5 tetor 2018Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka mori pjesë në Ministerialin e Mbrojtjes së vendeve anëtare të Aleancës të Atlantikut të Veriut...
Ministrja Xhaçka vizitë zyrtare në SHBA 17-18 prill 2018Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës e vlerësojnë Shqipërinë një aleat të denjë të NATO dhe vend lider në Ballkanin Perëndimor...
FA shpëtojnë nënën e sëmurë në Kukës27 shkurt 2018Pas 3 orë ecjeje në këmbë, Forcat Armatosura kanë arritur të transportojnë për në spitalin rajonal të Kukësit...
Ministeriali i NATO, takimi Stoltenberg - Xhaçka14 - 15 shkurt 2018Ministrja Xhaçka merr pjesë në takimin e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO në Bruksel...
Bëhuni pjesë e Forcave të Armatosuraprill 2018Qendra e Personel Rekrutimit ka filluar regjistrimin e kandidatëve për ushtarë/detarë aktivë dhe kërkon të rekrutojë 100...
Strategjia UshtarakeKorrik 2015Në themel të Strategjisë Ushtarake të Republikës së Shqipërisë është aspirata e popullit shqiptar dhe vullneti politik për të realizuar vizionin e përbashkët...
Direktiva e Mbrojtjes 2021Janar 2021 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
Revista Mbrojtja Nr. 05 (2021) Qershor 2021Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 18 qershor 2021Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Qershor 2021
Ma En Pr Sh Di
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4