Ministri Peleshi pret të rinjtë që përfaqësuan Shqipërinë në konkursin ndërkomëtar në NASA

Fotogaleria

Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi priti një grup të rinjsh të talentuar, pjesë e grupit "Chiron11", të cilët u përzgjodhën dhe u nominuan për çmim në konkursin ndërkomëtar, ndërmjet 58.000 konkurentëve nga e gjithë bota, nga juria e NASA International Space Apps Challenge. Të rintë e talentuar përfaqësuan Shqipërinë.

Gjatë bisedës me të rinjtë, ministri Peleshi vuri theksin te ngritja e Qendrës së Inovacionit në Ministrinë e Mbrojtjes. “Ne duam ta bëjmë një qendër të aksesueshme për të gjithë, në mënyrë që çdo maturant, çdo student apo operator, t'a ketë të lehtë të punojë dhe të ndërveprojë”.

020

Z. Peleshi tha se është shumë optimist për brezin e ri, duke shprehur edhe mbështetjen e Ministrisë së Mbrojtjes në fushën e inovacionit. “Pjesa më e madhe e inovacioneve ka filluar nga mbrojtja, nga rënia e internetit, ka shumë probleme dhe sfida. Ne importojmë shumë sisteme teknologjike në fushën tonë. Pse të mos i prodhojmë këtu? Kemi shqiptarë të aftë. Mund të prodhojmë me të rinjtë tanë të talentuar dhe më pas zhvillojmë sektorë të rinj”, - u shpreh ndër të tjera ministri Peleshi.

030

NASA International Space Apps Challenge është një maratonë teknologjike e iniciuar nga NASA. Ky event është shpallur më 2011 me mbështetjen e plotë dhe të qeverisë amerikane, por u zhvillua për herë të parë në 2012. Shqipëria është pjesë e saj tashmë prej 10 vitesh.

120

Grupi "Chiron11" i ka dhënë zgjidhje sfidës: " Vizualizimi i një misioni hapësinor duke përdorur realitetin virtual".
Ëndrra e këtyre të rinjve është të dërgojmë një sondë në një planet larg, të quajtur Proxima Centauri B, që mund të jetë një vend, ku njerëzit mund të jetojnë në të ardhmen.

140
Apliko tani! Bëhuni pjesë e FA 16 tetor 2023 - 09 janar 2024 Nisin rekrutimet për ushtarë/detarë në Forcat e Armatosura, Ministria e Mbrojtjes e konsideron thelbësore për Forcat e Armatosura rekrutimin e ushtarëve me një profil sa më të lartë, në kushtet e një profesionalizmi....
Vijnë në Shqipëri helikopterët e parë Black Hawk Janar 2024 Kanë mbërritur në Shqipëri dy helikopterët Black Hawk, si pjesë e parë e porosisë së bërë nga vendi ynë dhe mbështetur nga fondet e ndihmës...
Direktiva e Mbrojtjes 2024Janar 2024 Dokumenti bazë mbi planet dhe programet e punës e të veprimtarive të MM, të FA në përmbushje të misionit kushtetues, si dhe detyrimeve si vend anëtar i NATO...
11 vende të lira pune; Peleshi thirrje ekspertëve: Aplikoni! Janar 2024 Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka bërë thirrje për aplikime nga ekspertët e fushave të Teknologjisë së Informacionit dhe Inxhinierisë për 11 vende të reja pune në Qendrën e....
Përurohen mjediset e reja të Muzeut të Forcave të Armatosura Dhjetor 2023 Muzeu i Forcave të Armatosura do të jetë tashmë në mjediset e tij të reja në Bërzhitë. Në ceremoninë e inaugurimit të hapësirave të reja morën pjesë ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Igli Hasani...
Ministeriali i Mbrojtjes së Nismës SHBA-Karta e Atlantikut Nëntor 2023 Në takimin e Ministrave të Mbrojtjes të vendeve të NATO-s në Bruksel, ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi mes të tjerave vuri theksin mbi zhvillimet në Veri të Kosovës....
Ministeriali i Mbrojtjes i vendeve të NATO, Bruksel Tetor 2023 Në takimin e Ministrave të Mbrojtjes të vendeve të NATO-s në Bruksel, ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi mes të tjerave vuri theksin mbi zhvillimet në Veri të Kosovës....
Shqipëria merr sërish drejtimin e Brigadës së Europës Juglindore Gusht 2023 Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka bërë me dije me anë të një postimi në mediat sociale që nga sot Shqipëria merr drejtimin e Brigadës së Europës Juglindore (SEEBRIG)....
Përmbyllet “Defender Europe ’23” në Shqipëri Qershor 2023 Për mëse një muaj mbi 24 mijë trupa nga 26 vende NATO e partnere nëpërmjet skenarëve strategjikë e operacionale në tokë, ajër e det demonstruan fuqinë në...
Revista Mbrojtja Nr. 01 (2024) Janar 2024Numri i fundit i revistës "Mbrojtja"...
Gazeta Ushtria 02 shkurt 2024Numri i fundit i të përjavshmes gazeta "Ushtria"...


Arkivi Lajmeve
Shkurt 2024
Ma En Pr Sh Di
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3